Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Człowiek Roku 2014: Przypominają o tradycji i kulturze

D. Goszcz, E. Konarzewska-Michalak, M. Krupa, M. Danielewicz
Jacek Wrzesiński
Jacek Wrzesiński archiwum prywatne
Prezentujemy sylwetki osób nominowanych do Człowieka Roku 2014, którzy w swoich rodzinnych miastach kultywują tradycję, historię i kulturę, a także organizują czas mieszkańcom.

Archeolog Jacek Wrzesiński (SMS o treści CZR.19) jest związany z grodem w Grzybowie od 18 lat, kiedy miejsce to stało się własnością Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. Zarządza m.in. nowoczesnym pawilonem, który jest bazą licznych działań plenerowych od Grzybowskich Spotkań z Archeologią po zawody łucznictwa tradycyjnego. Zdaniem większości mieszkańców gród w Grzybowie nie byłby tak ciekawym miejscem, gdyby nie Jacek Wrzesiński, który swoimi projektami łączy przeszłość z teraźniejszością.

CZŁOWIEK ROKU 2014. TUTAJ ZAGŁOSUJESZ NA KANDYDATÓW

Z sukcesem, mimo problemów, udało mu się w zeszłym roku zorganizować Grzybowski Turniej Wojów. Na kilka miesięcy przed turniejem z inicjatywy wycofał się główny organizator, czyli Towarzystwo Przyjaciół Grodu w Grzybowie. W kryzysowej sytuacji z pomocą przyszedł Zespół Szkół Społecznych oraz mieszkańcy wsi. W ten sposób powstała impreza wyznaczająca nowy kierunek w popularyzacji historii w Grzybowie.

- Praca z Jackiem Wrzesińskim to sama przyjemność - mówi Mariola Zalepa, dyrektor ZSS w Grzybowie i dodaje. - Cenię go za szczerość, pracowitość, solidność. I co bardzo ważne w dzisiejszych czasach: takt i kulturę osobistą.

Fascynatem lokalnej historii jest także Jerzy Osypiuk (SMS o treści CZR.20) z Nekli. Dzięki niemu jego rodzinna miejscowość przypomniała sobie o Olędrach, osadnikach pochodzenia niderlandzkiego żyjących tu przed laty. Z jego inicjatywy zawiązał się Społeczny Komitet Renowacji Olęderskich Cmentarzy, który zajął się odnową nekropolii, oznaczono też Szlak Osadnictwa Olęderskiego.

- Jerzy Osypiuk jest niestrudzonym badaczem przeszłości naszego społeczeństwa. Potrafi w ciekawy sposób przekazać posiadaną wiedzę innym. Sprawnie porusza się w środowiskach tworzących naszą wspólnotę. Swoim zapałem zachęca innych do pracy - mówi Karol Balicki, burmistrz Nekli.

Wieczory literacko-muzyczne, spotkania autorskie, prezentacje multimedialne, kursy komputerowe i e-learningowe, nauka języków obcych, wernisaże... Nie sposób wyliczyć wszystkich pomysłów, które Mirosława Szymczak (SMS o treści CZR.45) jako dyrektor Biblioteki Gminy i Miasta Zduny wcieliła w życie. Jako pierwsza zaczęła organizować spotkania dla mieszkańców. Wychodząc naprzeciw potrzebom osób starszych, biblioteka wzięła udział w projekcie "Spotkania z pasjami". Projekt się skończył, a spotkania organizowane są nadal, pod zmodyfikowanym nieco hasłem "Spotkania (nie tylko) z pasjami".

- Na początku podczas tych spotkań było kilkanaście osób. Teraz jest ich kilkadziesiąt. To świadczy o tym, że ludzie lubią wyjść z domu, lubią z sobą być, lubią tutaj przebywać - opowiada Mirosława Szymczak. Od kilku miesięcy te i inne spotkania odbywają się w pięknie odnowionych pomieszczeniach biblioteki i w pięknej sali urządzonej na poddaszu. W ubiegłym roku obiekt przeszedł gruntowną modernizację, która nie byłaby możliwa, gdyby nie determinacja Mirosławy Szymczak.

Maria Frąckowiak-Ławicka (SMS o treści CZR.39) jest prezesem obornickiego chóru Cantilena. Wraz z zespołem śpiewaków podtrzymuje 37-letnią tradycję artystyczną chóru. Wyszła z propozycją założenia "Stowarzyszenia Chór Mieszany Cantilena", zapewniając swoim podopiecznym większe możliwości rozwoju. Chór Cantilena uczestniczy w wielu projektach kulturalnych, które odbywają się na terenie powiatu obornickiego oraz całego kraju.

- Dużą część swojego wolnego czasu pani prezes poświęca na działalność chóru. Stara się pozyskiwać fundusze na realizację zadań, które przed nami stawia - opowiada Marzena Stroińska, chórzystka.

Maria Frąckowiak-Ławicka jest animatorką wielu występów lokalnych i zagranicznych promujących gminę i powiat obornicki. Zespół daje koncerty głównie sakralnym, ekumenicznym. W swoim repertuarze mają także utwory rozrywkowe.

Jak głosować?
Głosowanie odbywa się przez system SMS według wzoru: SMS o treści CZR.X, gdzie "X" jest numerem danego kandydata. Taką wiadomość należy wysłać pod nr 72355. Koszt jednego SMS-a to 2,46 zł z VAT. Jeden wysłany SMS to jeden głos.
Od 6 lutego do 21 lutego trwa etap wojewódzki Człowieka Roku 2014. W nim udział biorą najlepsze trójki z lokalnych edycji plebiscytu. Głosowanie zakończy się 21 lutego o północy. Aktualne wyniki, opisy i numery SMS wszystkich kandydatów można sprawdzić na naszej stronie internetowej: www.gloswielkopolski.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski