Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Człowiek Roku 2015: Uśmiechy chorych to najlepsza nagroda

Paulina Jęczmionka, Marta Danielewicz
Marta Hudak-Nowak (SMS o treści CZR.9)
Marta Hudak-Nowak (SMS o treści CZR.9)
Marta Hudak-Nowak i Magdalena Szczepaniak są wolontariuszkami. Dostały nagrodę prezydenta i nominację do Człowieka Roku 2015.

Od kilku lat bezinteresownie pomagają chorym, często samotnym - zarówno dorosłym, jak i dzieciom. Taki wolontariat nie jest łatwy. Wywołuje smutek, bezsilność, czasem złość. Często zmusza do pogodzenia się z sytuacją, której nie da się tak po prostu zapomnieć, wyrzucić z głowy. Ale wdzięczność podopiecznych, ich uśmiech, ciepłe słowo, a nawet - dotknięcie dłoni wynagradzają wszelkie trudy. Dają satysfakcję i siłę do tego, żeby dalej pomagać.

Przy szpitalnym łóżku
Zdarza jej się, że długie godziny spędza na oddziale onkologii. Wie, co to choroba, wie jak rozmawiać z dziećmi, które co dzień walczą z chorobami nowotworowymi.

- Od sześciu lat jestem wolontariuszem. Chyba zawsze nim chciałam być. Nie mogłam się doczekać, aż przeprowadzę się do Poznania na studia i zaangażuje się w wolontariat -mówi Marta Hudak-Nowak, poznańska wolontariuszka, nagrodzona w grudniu 2015 roku przez prezydenta Poznania i jednocześnie nominowana do tytułu Człowiek Roku 2015 (by zagłosować w plebiscycie, wyślij SMS o treści CZR.9 na numer 72355).

Na co dzień absolwentka biologii, od 2010 roku jest członkiem grupy wolontariackiej, działającej przy Fundacji Pomocy Dzieciom z Chorobami Nowotworowymi.

- Wcześniej mój brat chorował, dlatego wiem, jak ważne jest wsparcie i pomoc tym, którzy chorują. Dzieci są rozczulające na co dzień, a gdy się widzi te, przykute niemalże do szpitalnego łóżka, to czasami trudno powstrzymać łzy - mówi Marta Hudak-Nowak.

AKTUALNE WYNIKI GŁOSOWANIA NA CZŁOWIEKA ROKU 2015

Wolontariusze otrzymują więc sami wsparcie od psycholog, pracującej także przy fundacji. Chociaż działalność Marty jest skupiona na kontakcie z chorymi dziećmi, wiele godzin poświęca także na rozplanowanie czasu innym wolontariuszom.

- Zajmuję się koordynacją zadań pomiędzy członkami fundacji. Nie każdy może co dziennie pojawiać się w szpitalu. Staramy się jednak tak zorganizować swój czas, by nasi podopieczni nie byli samotni, gdy nie ma obok nich rodziców, gdy czują się gorzej, lub po prostu potrzebują porozmawiać, pobawić się z kimś - mówi Marta.

I chociaż, jak sama mówi być wolontariuszem wcale nie jest łatwo to jednocześnie nie wyobraża sobie bez tego życia.

Boli, gdy odchodzą, ale sens pomocy pozostaje
Zarówno dzieci, jak i dorosłych spotyka w swojej pracy Magdalena Szczepaniak (SMS o treści CZR.10 na numer 72355), która od pięciu lat jest wolontariuszką w poznańskim Hospicjum Palium.

- Moja przygoda z wolontariatem zaczęła się w drugiej klasie gimnazjum - wspomina Magdalena Szczepaniak, studentka Uniwersytetu Ekonomicznego, Poznański Wolontariusz Roku 2015 w kategorii młodzieżowej. - Początkowo pomagałam młodszym dzieciom w odrabianiu lekcji. Potem wzięłam udział w szkoleniu dla wolontariuszy w Hospicjum Palium. I już tam zostałam.

Najważniejszym zadaniem wolontariuszki jest po prostu - być. Pacjent czasem nie ma siły albo ochoty rozmawiać. Potrzebuje tylko towarzystwa. Albo pomocy przy codziennych czynnościach, np. jedzeniu, myciu, ubieraniu. - Nagrodą jest uśmiech pacjenta, wdzięczność w jego oczach. Chorzy nazywają nas - wolontariuszy - aniołami... Codzienne trudy są tego warte - stwierdza Magdalena Szczepaniak.

AKTUALNE WYNIKI GŁOSOWANIA NA CZŁOWIEKA ROKU 2015

Czasem też jednak wolontariusz staje się najbliższym przyjacielem, powiernikiem tajemnic. - Trudne momenty nadchodzą, gdy pacjent, z którym bardzo się zżyliśmy, umiera - mówi wolontariuszka. Jednocześnie jednak nie traci sił, chce pomagać kolejnym osobom. Od września planuje rozpocząć naukę w szkole dla opiekunów medycznych. Uważa, że w wolontariacie wystarczą po prostu dobre chęci.

Plebiscyt „Głosu” Człowiek Roku 2015 ma dwa etapy
Głosowanie w lokalnych (prowadzonych przez „Głos” oraz nasze tygodniki lokalne) edycjach plebiscytu potrwa do 31 stycznia. Odbywa się przez wysłanie SMS-a na nr 72355 (koszt jednego to 2,46 zł z VAT). W treści należy wpisać indywidualny, przypisany do kandydata kod (prefiks.numer kandydata). Można wysłać dowolną liczbę SMS-ów.

Tytuł Człowieka Roku 2015 zdobędzie kandydat, który uzyska najwięcej głosów. 5 lutego rozpocznie się edycja wojewódzka, do której przejdą lokalne trójki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski