Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Człowiek Roku 2015 Wielkopolski: To już ostatnie dni głosowania!

Paulina Jęczmionka, Marta Danielewicz
Michał Bogacki, dyrektor muzeum w Gnieźnie, SMS o treści CZRW.36
Michał Bogacki, dyrektor muzeum w Gnieźnie, SMS o treści CZRW.36 Archiwum prywatne
Prowadzą ośrodki kultury, galerie sztuki, muzea, organizują akcje historyczne. Kultywowanie historii i kultury to nie tylko ich pasja, ale sposób na życie. Dziś po raz ostatni prezentujemy kilkoro nominowanych do tytułu Człowieka Roku 2015 w Wielkopolsce. Głosowanie trwa jeszcze tylko do poniedziałku, do północy.

Choć czołówka najlepiej ocenianych trzyma się mocno, różnice pomiędzy kandydatami nie są zbyt duże. A jak pokazują doświadczenia z poprzednich plebiscytów, decydująca może okazać się ostatnia doba.

Człowiek Roku 2015 Wielkopolski: ZAGŁOSUJ TUTAJ

Do nominowanych pasjonatów historii i kultury należy Wojciech Szuniewicz (SMS o treści CZRW.42), dyrektor Kroto-szyńskiego Ośrodka Kultury. Kreatywny, nie boi się odważnych decyzji. Rok temu wspólnie z samorządem zrezygnował z corocznych Dni Krotoszyna. Chodziło o mądrzejsze inwestowanie pieniędzy w kulturę.

- Krotoszynianie zasługują na kulturę i sztukę z najwyższej półki - uważa Wojciech Szuniewicz. - Nie możemy się sami wykluczać i zakładać, że w miasteczku średniej wielkości to tylko komercha i tandeta! Prowincja to pojęcie mentalności. Odczarujmy przesąd, że ta kultura jest trudna. I tak dyrektor KOK w 2015 r. zorganizował cykl nowatorskich imprez - koncertów „Więc Wiec”, które okazały się strzałem w dziesiątkę. Choć w tym roku Szuniewicz musi jeszcze stoczyć batalię o brakujące pieniądze, już zapowiedziane są występy m.in. Meli Koteluk, Natalii Przybysz.

Także w powiecie krotoszyńskim działalność kulturalną prowadzi Maciej Burdzy (SMS o treści CZRW.41), 42-letni zdun ze Szczecina, który zakochał się i zamieszkał... w Zdunach. W 2015 r. w budynku dawnej kaflarni otworzył jedyną prywatną i niekomercyjną w powiecie Galerię Pokutua, w której przez kilka miesięcy odbyło się kilka wernisaży.

Ze względu na otwartą sprzedaż kaflarni, wiosną 2016 r. przeniósł działalność do budynku dworca PKP w Zdunach. Nie zamierza się poddać. Chce propagować w gminie kulturę przez duże K. - Na przełomie marca i kwietnia organizujemy warsztaty zduńskie. Maj i czerwiec upłyną na imprezie, jakiej w Polsce jeszcze nie było, czyli warsztatach kaflowych. We wrześniu odbędzie się II Zlot Zdunów we Wrocławiu - wylicza Burdzy.
Kulturą i historią, a dokładniej - Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie zajmuje się jego dyrektor Michał Bogacki (SMS o treści CZRW.36). Odkąd gość w długich włosach i glanach stanął na czele muzeum, nieźle nim „rozruszał”. Goni najlepsze instytucje w Polsce dzięki innowacyjnemu projektowi pozwalającemu na zwiedzanie przy pomocy tabletu. Do tego rodzinne weekendy pełne atrakcji czy otwarcie na współczesną historię, czego dowodem może być wystawa w witrynach sklepowych „Miasto, którego już nie ma”.

Bogacki powołał też Klub Przyjaciół Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, który ma inspirować instytucję do rozwoju. Należy do niego np. Janusz Kubacki-Gorwecki. - Kiedy zobaczyłem Michała po raz pierwszy, pomyślałem że to jakiś wiking najechał Gniezno - mówi. - Ale kiedy go usłyszałem, zrozumiałem, że muzeum zyskało nowego, naładowanego świeżymi pomysłami pasjonata.

Takim pasjonatem historii, a także (i przede wszystkim) Lecha Poznań, jest i Michał Jaroszyk (SMS o treści CZRW.45). Dla niego kibicowanie to przejaw lokalnego patriotyzmu, który przekłada się między innymi na zainicjowaną przez niego zbiórkę „Wiara Powstańcom”. Zebrane z niej środki są przeznaczane na renowację powstańczych mogił. - Akcja „Aktyna” jest naprawdę ważna i potrzebna. Dzięki niej wielu Wielkopolan pamięta nie tylko o powstaniu, ale też o swoich przodkach, którzy walczyli o niepodległość naszego regionu - mówi Marcin Kawka ze Stowarzyszenia Kibiców Lecha Poznań.

Jak zagłosować w plebiscycie Człowiek Roku 2015 Wielkopolski?
Głosowanie w wojewódzkiej edycji plebiscytu odbywa się na takiej samej zasadzie jak w lokalnych etapach, czyli za pomocą SMS-ów. Należy wysłać je pod numer 72355 (koszt jednego wynosi 2,46 zł z VAT). W treści należy wpisać indywidualny, przypisany do kandydata kod (CZRW.numer kandydata). Można wysłać dowolną liczbę SMS-ów. Głosowanie potrwa do 29 lutego, do godziny 23.59. Tytuł Człowieka Roku 2015 w Wielkopolsce zdobędzie kandydat z najwyższą liczbą głosów.

Współpraca: M. Szyndrowski, P. Brzeźniak

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski