Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Człowiek Roku 2016: Ich życie byłoby zupełnie inne gdyby nie... nożyczki

Marta Danielewicz, Milena Kochanowska
Prof. Wojciech Dyszkiewicz - SMS o treści CZR.78
Prof. Wojciech Dyszkiewicz - SMS o treści CZR.78 Paweł Miecznik
Prof. Dyszkiewicz to nie tylko lekarz, ale też odkrywca. Odkrywcami jest również rodzina Rucińskich. Łączą ich... nożyczki i głosy czytelników w naszym plebiscycie na Człowieka Roku 2016.

Ich życie z pewnością wyglądałoby inaczej, gdyby nie... nożyczki. Dla profesora, szefa oddziału torakochirurgii w Wielkopolskim Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii, Wojciecha Dyszkiewicza (SMS o treści CZR.78) to podstawowe narzędzie pracy. Bez niego nie byłby w stanie prowadzić skomplikowanych operacji. A te przeprowadza i to z wieloma sukcesami.

Zobacz jak głosować: Człowiek Roku 2016: Głosujmy na wyjątkowych Wielkopolan!

Zespół profesora w listopadzie 2016 roku przeprowadził trzecią transplantacje płuc. Ta była wyjątkowa. Poznańscy lekarze po raz pierwszy przeszczepili 24-letniemu pacjentowi oba płuca. Biorcą był mężczyzna ze zdiagnozowaną pylicą, której nabawił się przez wdychanie pyłów w fabryce. Jego płuca były całkowicie zniszczone. Bez nowych nie miał szansy na normalne życie. Pierwszy samodzielny oddech chory wziął po 28 dniach. Dziś może już oddychać pełną piersią.
Pierwsza transplantacja płuca, którą wykonał profesor, miała miejsce w 2014 roku. Była to pierwsza tego typu operacja w Wielkopolsce. To jeden z najtrudniejszych rodzajów transplantacji.

Nożyczki w rodzinie Rucińskich (SMS o treści CZR.72) z Poznania obecne są od lat 80. Wtedy też Marek Ruciński z żoną Donatą stworzył całkiem nowy model narzędzi tnących. Dziś- firma przez nich założona, Renomed - zdobywa nowatorskimi nożyczkami kolejne rynki. Nie tylko w Europie. O to stara się już młodsze pokolenie: synowie Michał i Maciej. A w 2016 roku ich cudowne nożyczki zostały nagrodzone w jednym z najbardziej prestiżowych konkursów świata w dziedzinie designu - If Design. Od ponad 60 lat certyfikat iF uznawany jest za znak doskonałości projektowej. Stanęły na podium obok takich marek, jak Ferrari. Wcześniej nożyczki zdobyły nagrodę Top Design Award 2015 areny Design, oraz łódzkiego konkursu oraz warszawskiego konkursu „Must Have”.

– Nasz nożyczki znajdują zastosowanie na czterech rynkach. Rynku medycznym, kosmetycznym, zastosowanie techniczne, oraz na nowym, który dopiero się rozwija - w wędkarstwie muchowym – opowiada Marek Ruciński.
Rodzina Rucińskich wraz z nożyczkami podbiła już Europę teraz chce podbić jeszcze USA i... Azję.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski