Człowiek Roku 2016: Nowe technologie inspirują nie tylko naukowców

Milena Kochanowska, Marta Danielewicz
Udostępnij:
Choć jeden jest muzykiem, a drugi naukowcem, obu łączy szacunek dla wyzwań i nowoczesnych technologii. To one bowiem otwierają nowe drogi niezależnie od uprawianej dziedziny.

Maciej Fortuna (SMS o treści CZR.83) – trębacz, jazzman, wykładowca poznańskiej Akademii Muzycznej. W roku 2016 dał jeden z kilku na świecie koncertów w wulkanie.

– W sierpniu zeszłego roku zagraliśmy koncert na dnie komory magmowej czynnego wulkanu na Islandii. Przygotowania do tego wydarzenia zabrały nam 1,5 roku i w tym czasie odbyły się tam dwa inne koncerty, ale nie zależało nam przecież na żadnym ściganiu się. Na pewno był to pierwszy polski i pierwszy jazzowy koncert w takim miejscu. W Thrihnukagigur zastygająca lawa utworzyła jaskinię o fantastycznych warunkach akustycznych było to więc pod każdym względem niezwykłe i ciekawe przeżycie – wspomina muzyk.

TU POZNACIE I ZAGŁOSUJECIE NA NAJLEPSZYCH z Poznania i powiatu poznańskiego

Z inicjatywy jazzmana, Stowarzyszenie Jazz Poznań wydało w roku ubiegłym płytę Jerzy Milian Music For Mr Fortuna. Przypomniano nestora polskiego jazzu, ale przede wszystkim był to pierwszy w Europie fonogram wydany w interaktywnej aplikacji Stretch Milian, która umożliwia słuchaczowi dowolne ustawienie poszczególnych ścieżek, sterowanie szybkością odtwarzania i podgląd nut każdego instrumentu. To aplikacja zmieniająca sposób, w jaki artyści mogą wydać swoje płyty.

– Chodziło mi o to, by dać odbiorcom takie możliwości, jakich dotąd jeszcze nie mieliśmy i zainspirować młode pokolenia – wyjaśnia Maciej Fortuna. – Ta nowoczesna technika zaciera w pewien sposób granicę między wykonawcą, a publicznością. Wszyscy możemy poczuć się twórcami. Nie przeszkadza to w odbiorze muzyki, a wręcz przeciwnie. W tym roku planujemy kolejne eksperymentalne wydawnictwo połączone z nowoczesnymi technologiami.

Z okazji 60. rocznicy Poznańskiego Czerwca w ubiegłym roku Maciej Fortuna przygotował też projekt Jazzem we władzę ludową. – W tym muzyku najbardziej cenię jego wszechstronność – mówi Marek Zaradniak, dziennikarz. – Poprzez ten projekt przypomniał, że jazz mógł odżyć w Polsce właśnie dzięki czerwcowym protestom. Jednocześnie w ten nietuzinkowy sposób uczcił rocznicę tych wyjątkowych, przełomowych historycznie wydarzeń.

Rektor Politechniki Poznańskiej, prof. Tomasz Łodygowski (SMS o treści CZR.79) w 2016 roku nawiązał współpracę z firmą Huawei, światowym liderem branży IT, tworząc Akademię Huawei, w której mogą się kształcić studenci i podwyższać swoje umiejętności eksperci z branży nowoczesnych technologii informacyjno-komunikacyjnych.

W ramach realizacji projektu, Huawei wyposażył poznańskie laboratorium w najwyższej jakości sprzęt. Huawei Authorized Information and Network Academy, czyli w skrócie HAINA to program szkoleniowy, który działa w kilkunastu krajach na świecie. Dał on naszym studentom dostęp do najnowszych technologii i możliwość kształcenia się w tej części teleinformatyki, która jest niezwykle potrzebna w wielu branżach i dziedzinach życia, a dzięki temu łatwiejszy start na rynku pracy.

Oprócz otwarcia Centrum Innowacji i Akademii uczelnia bierze także udział w konkursie "Seeds for the Future", dzięki czemu studenci mogli się szkolić w zakresie nowych technologii także w Shenzhen, gdzie znajduje się główna siedziba Huawei.

Jak głosować?

  • Głosowanie odbywa się wyłącznie w formie SMS. W etapie lokalnym trwa do 31 stycznia.
  • Według wzoru wysyłamy SMS na numer 72355 o treści CZR.X na wybranego kandydata, gdzie „X” jest indywidualnym numerem przypisanym do każdej z nominowanych osób. Koszt jednego SMS-a to 2,46 zł z VAT.
  • Każdy może wysłać dowolną liczbę SMS-ów. Za jeden wysłany SMS otrzymujemy jeden kod do e-wydania „Głosu Wielkopolskiego”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Więcej informacji na stronie głównej Głos Wielkopolski
Dodaj ogłoszenie