Pacjentka z niedorozwojem kości Ortopedyczno-Rehabilitacyjnego Szpitala Klinicznego im. W. Degi przeszła zabieg rekonstrukcji wrodzonego niedorozwoju kości piszczelowej.
Dziewczynka miała niewykształconą kość piszczelową, zdeformowaną stopę, jak również nie występował u niej staw skokowy. Co więcej noga 4-latki była znacząco krótsza od zdrowej nogi. Z takim problemem rodzi się jedno na milion dzieci.
Czytaj też: Weź udział w największej lekcji fitness z Qczajem i pomóż Hani Łączkowskiej w walce z SMA
Sprawdź też:
Z tego powodu dziewczynce groziła amputacja chorej kończyny, a jej dalsze życie wiązałoby się z noszeniem protezy.
Poznańscy lekarze zastosowali nową technikę wieloetapowego leczenia rekonstrukcyjnego z wykorzystaniem nowoczesnego aparatu dystrakcyjnego, umożliwiającego wielopłaszczyznową korekcję. Pierwszy etap leczenia polega na poprawnym ustawieniu kości i pozostałości kości względem siebie, do czego wykorzystywany jest aparat dystrakcyjny. Wymaga to rozciągnięcia niepoprawnie rozwiniętych tkanek.
Kolejny etap polega w dużej mierze na przesunięciu i połączeniu ze sobą kości i pozostałości kości, dzięki czemu noga jest w stanie utrzymać ciężar ciała.
- Wada uniemożliwiała obciążanie kończyny i chodzenie. Przeprowadzona operacja, była kolejną z serii zaplanowanych w ramach rozłożonego na kilka lat kompleksowego leczenia - mówią przedstawiciele szpitala. I dodają: - Wcześniej dziecko zostało poddane leczeniu operacyjnemu przygotowawczemu, natomiast pomyślny przebieg obecnego etapu ma decydujące znaczenie dla funkcjonowania kończyny i możliwości chodzenia. W przyszłości pacjentka wymagać będzie dalszego etapu leczenia polegającego na wydłużeniu podudzia. Dzięki pozostawieniu aktywnej chrząstki wzrostowej istnieje szansa na redukcję liczby operacji.
Zobacz również: Przemysław nie może samodzielnie siedzieć ani oddychać. Pomóc może operacja w Berlinie
Operacja została wykonana metodą dra Paleya. Szpital im. W. Degi jest jednym z dwóch ośrodków w Polsce stosujących tę metodę, dzięki czemu dzieci, które wymagają leczenia ortopedycznych wad wrodzonych, nie muszą wyjeżdżać na leczenie do innych placówek w Europie czy Stanach Zjednoczonych.
Zobacz też:
Najdziwniejsze choroby w historii medycyny i ich niezwykłe o...
Sprawdź też:
W Pile rozmawiano o przyszłości szpitali
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?