Czubak ze złotem, a Krawczyk ze srebrem mistrzostw Europy

Mariusz Kurzajczyk
Reprezentanci Kaliskiego Towarzystwa Kolarskiego zdobyli w Atenach trzy medale podczas młodzieżowych mistrzostw Europy w kolarstwie torowym.

Dawid Czubak z Kaliskiego Towarzystwa Kolarskiego wywalczył złoty medal w omnium w młodzieżowych mistrzostwach Europy w kolarstwie torowym. Zwycięstwo wśród juniorów zapewnił sobie kapitalnym występem w wyścigu punktowym.

Rozpoczął nie najlepiej, zajmując w scratchu osiemnaste miejsce wśród dwudziestu jeden zawodników. Zdecydowanie skuteczniej pojechał on w indywidualnym wyścigu na dystansie 3000 metrów, w którym był piąty. Na koniec piątkowych zmagań uplasował się na piętnastym miejscu w wyścigu eliminacyjnym, co dało mu trzynastą lokatę w klasyfikacji generalnej po trzech konkurencjach.

Ostatni dzień podopieczny trenera Piotra Zaradnego zaczął znakomicie, bo był drugi w jeździe na 1 kilometr. Był również 7. w biegu ze startu lotnego, ale przed ostatnią konkurencją zajmował 10 miejsce i teoretycznie miał marne szanse na medal. W wyścigu punktowym pojechał jednak mistrzowsko.

Dawid Czubak zdublował swoich rywali pięciokrotnie (razem z Tarasem Shevchukiem), wygrał aż 4 sprinty i awansował na pierwsze miejsce w końcowej klasyfikacji. Wyprzedził właśnie Shevchuka oraz Sergey'a Rostovtseva.

Z kolei w wyścigu punktowym Krawczyk zdecydowanie wygrał bieg eliminacyjny, a drugi z Polaków, Daniel Staniszewski był trzeci w swoim. W finale Staniszewski rozpoczął bardzo dobrze, od 8 punktów na półmetku. Nie tylko punktował, ale też pomagał Krawczykowi. Ostatecznie mistrz Europy w wyścigu indywidualnym na dochodzenie nie ukończył ostatecznie rywalizacji, ale kaliszanin wykorzystał jego pomoc. Łącznie uzbierał 15 punktów, wygrywając m.in. sprint na ostatnim okrążeniu. Mistrzostwo Europy, z 17 punktami, zdobył Joey Walker (Wielka Brytania). Trzeci z 13 p. był Denis Nekrasov (Rosja).

Przypomnijmy, że wcześniej polska reprezentacja z kaliszanami w składzie zdobyła brąz z sprincie. Biało-czerwoni wrócili z mistrzostw z aż 12 krążkami - 4 złotymi, 5 srebrnymi i 3 brązowymi. W końcowej klasyfikacji medalowej zajęli oni bardzo wysokie, trzecie miejsce.