Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czujnik ruchu pozwoli mieć dom na oku przez całą dobę

Monika Kaczyńska
Czujnik informuje o każdym ruchu w budynku. Próby manipulacji przy urządzeniu, na przykład zmiana jego położenia, uruchamiają alarm.

Najnowszy czujnik Fibaro Motion Sensor to urządzenie monitorujące ruch i dzięki temu pozwalające kontrolować dom podczas nieobecności lokatorów, a także umożliwić właścicielom zdalną opiekę nad tymi, którzy w nim pozostali.

Tworząc Fibaro Motion Sensor - bezprzewodowy czujnik ruchu projektanci inspirowali się źrenicą kociego oka: jej szybkość, czułość i zasięg widzenia zostały odwzorowane i umieszczone w małym, niepozornym urządzeniu, które spełnia cztery użyteczne funkcje: wykrywa nawet najmniejszy ruch, przekazuje informacje o temperaturze, natężeniu światła, a także informuje o zmianie swojego miejsca położenia, dzięki czemu każda niepożądana próba zmiany ustawienia kończy się alarmem.

Zadba o każdy szczegół
Czujnik zintegrowany z centralką systemu inteligencji budynkowej będzie "wiedział", czy ktoś zostaje w domu, ponieważ bez problemu zauważy ruch w pomieszczeniu.

Rodzice będąc w pracy, mogą więc zadbać o bezpieczeństwo swoich dzieci lub seniorów, którzy pozostali na terenie posesji.
Kiedy czujnik zarejestrował, że w mieszkaniu przebywają lokatorzy, a nie wykrywa żadnych ruchów, poinformuje o tym poprzez aplikację zainstalowaną na smartfonie.

Dzięki temu rozwiązaniu, można przekonać się, czy starszym osobom nie zagraża żadne niebezpieczeństwo. Podobnie wygląda sytuacja z najmłodszymi domownikami. Urządzenie monitoruje, w którym pomieszczeniu przebywa się najczęściej. Jeśli zostaniemy poinformowani, że dzieci zamiast uczyć się w swoim pokoju, spędzają czas w salonie przed telewizorem, możemy w bardzo prosty sposób wyłączyć zdalnie prąd.

Fibaro Motion Sensor zadba o bezpieczeństwo nie tylko domowników, ale również samego budynku. Wystarczy tylko stworzyć odpowiednie sceny, w których skonfigurujemy pracę kilku urządzeń ze sobą. - Gdy czujnik nie wykryje ruchu, a otrzyma informację od systemu, że wewnątrz jest zapalone światło, włączone żelazko, nieaktywny alarm, wyśle informację do centrali, która z kolei zdezaktywuje wszystkie niepotrzebne sprzęty i uzbroi alarm, by zabezpieczyć nieruchomość. Wychodząc więc w pośpiechu z domu, nie musimy się martwić, czy wszystko wyłączyliśmy - mówi Maciej Fiedler, dyrektor ds. rozwoju Fibar Group, producenta bezprzewodowego systemu inteligencji budynków Fibaro.

Dzięki funkcji antysabotażowej, każda próba przestawienia pola widzenia czujnika lub zmiana jego położenia uaktywni alarm i skutecznie wystraszy potencjalnych włamywaczy. Ponadto, dzięki tej funkcji czujnik jest w stanie wychwycić wstrząsy niezauważalne dla człowieka, takie jak drgania ziemi czy budynku. Tę informację przekaże do centralki, dzięki czemu będziemy mogli w porę zabezpieczyć się przed niebezpieczeństwem.
Wygoda i oszczędność
Dzięki czujnikom rozmieszczonym w domu, możemy szybko dowiedzieć się, jaka temperatura panuje w pomieszczeniu.
Czujnik zapewni dzieciom komfort zasypiania przy zapalonym świetle, ponieważ wyłączy oświetlenie, dopiero gdy w sypialni najmłodszych nie wykryje żadnego ruchu, dbając o obniżenie rachunków za prąd.

Czujnik ruchu może także współgrać z oświetleniem w ogrodzie. Jeżeli nocą zauważy obecność człowieka - włączy światło, by kamera bez przeszkód mogła nagrać obraz.

- Warto też wspomnieć, że urządzenie cechuje bardzo wysoka czułość, dzięki czemu swobodnie możemy regulować czułość naszego czujnika w zależności od sytuacji, które chcemy by wykrywał bądź pomieszczania, w którym ma być zamontowany - mówi Maciej Fiedler,

Fibaro Motion Sensor możemy zainstalować na każdym etapie istnienia budynku - zarówno w trakcie budowy, jak i później. Jest kompatybilny z centralką Home Center 2.

Inteligentny budynek reaguje sam
Mózgiem systemu inteligencji budynkowej jest centrala zarządzająca.

Przetwarza informacje, zapamiętuje wprowadzone ustawienia, a także decyduje o podjęciu określonych działań, które są następnie wykonywane przez moduły takie jak włączniki, ściemniacze czy kontrolery rolet. To wszystko jest możliwe pod warunkiem, że wydamy systemowi polecenie lub wyposażymy dom w zmysły, czyli czujniki, na przykład ruchu, temperatury, dymu, zalania czy otwarcia drzwi lub okien. Dostarczane przez te sensory informacje stanowią dla centrali podstawę do automatycznego reagowania. Dzięki temu na przykład w inteligentnym domu światła palą się tylko w tych pomieszczeniach, w których przebywają mieszkańcy, a niepotrzebnie pracujące sprzęty elektroniczne są automatycznie wyłączane.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski