MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czy budżet państwa stać na dodatek węglowy i czy będzie on także w kolejnych latach? Wiceminister finansów Artur Soboń wyjaśnia

Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
Artur Soboń pytany o to, skąd rząd weźmie 11,5 mld zł na dodatek węglowy i czy budżet stać na takie wsparcie, poinformował, że sytuacja po pierwszym półroczu budżetu państwa jest stabilna.
Artur Soboń pytany o to, skąd rząd weźmie 11,5 mld zł na dodatek węglowy i czy budżet stać na takie wsparcie, poinformował, że sytuacja po pierwszym półroczu budżetu państwa jest stabilna. Fot. Malgorzata Genca / Polska Press
We wtorek Rada Ministrów przyjęła projekt w sprawie jednorazowego dodatku węglowego, który wyniesie 3 tys. zł. Koszt to około 11,5 mld zł. Polskatimes.pl zapytała Artura Sobonia, wiceministra finansów, czy budżet państwa stać na takie wsparcie i czy dodatek węglowy może obowiązywać również w kolejnych latach.

Wnioski o wypłatę dodatku węglowego będzie można składać do końca listopada. Na wypłatę dodatku rząd przeznaczy ok. 11,5 mld zł. Nie ma limitu dochodowego. Każdy, kto ogrzewa dom węglem, może złożyć wniosek o dofinansowanie, nie obowiązuje limit dochodowy.

Artur Soboń, wiceminister finansów, pytany przez polskatimes.pl o to, czy 11,5 mld zł w skali całego budżetu państwa to dużo czy mało, powiedział, że to oczywiście nie są małe pieniądze z punktu widzenia całości budżetu państwa, ale to też nie są pieniądze, które miałyby takie znaczenie, które powoduje, że musimy korygować zapisy w samym budżecie. – To są pieniądze, które jesteśmy w stanie w budżecie na ten rok i w kolejnych lata zaplanować, tak, aby dopłaty do węgla mogły być spokojnie zrealizowane w ramach deficytu za rok budżetowy 2022 – mówił.

Dopytywany, czy to oznacza, że w następnych latach też może być takie wsparcie potrzebne, wiceminister finansów powiedział, iż spodziewa się, że w tym roku okres jesienno-zimowy będzie najtrudniejszy, ponieważ państwa europejskie nie są do niego przygotowane. - Wszystko wskazuje na to, że transfer gazu przez Nord Stream 1 będzie kontynuowany, ale równie dobrze decyzją jednoosobową, czyli Putina, gaz może przestać być kierowany do Niemiec i będziemy mieć zupełnie nową sytuację w Europie – powiedział. Artur Soboń podkreślił, że niewiadomych jest na tyle dużo, że Europa musi się dobrze przygotować do nowej sytuacji i turbulencji energetycznych. – Stąd też coraz więcej gazu kupujemy jako Europejczycy np. w Stanach Zjednoczonych. W czerwcu padł rekord – więcej gazu kupionego z tego kierunku, niż ze wszystkich innych razem wziętych. Więc to jest sytuacja, do której wszyscy się przygotowujemy i która będzie najtrudniejsza tej zimy. Być może będzie jeszcze wymagała wsparcia osłonowego w kolejnych latach, ale rzeczywiście rok 2022 jest i będzie najtrudniejszy – wyjaśnił.

Artur Soboń pytany o to, skąd rząd weźmie 11,5 mld zł na dodatek węglowy i czy budżet stać na takie wsparcie, poinformował, że sytuacja po pierwszym półroczu budżetu państwa jest stabilna. – Mamy nawet lekką nadwyżkę budżetową. Startowaliśmy z pułapu gospodarki bardzo rozpędzonej, to znaczy 1,9 całego sektora poniżej 50 mld zł deficytu na koniec roku 2029 w stosunku do PKB. Zakładaliśmy w wieloletniej prognozie finansowej, że to będzie sporo więcej. Zobaczymy, jak to ostatecznie będzie wyglądało, ale spodziewam się, że to będzie pomiędzy powiedzmy 3,5 a 4,3 deficytu w stosunku do PKB na koniec tego roku – mówił. Dodał, że na dzisiaj spokojnie jesteśmy w stanie udźwignąć tego typu wydatki, jak np. środki na 14. emeryturę czy dopłaty do węgla.

Dopytywany, czy budżet nie jest w ruinie, Artur Soboń powiedział, że nie. – Co więcej – nasza polityka w tym zakresie jest bardzo ostrożna, bo 1,9 w stosunku do PKB na koniec 2021 to jest dużo poniżej mediany europejskiej. Nie jesteśmy państwem nadmiernie zadłużonym i biorąc pod uwagę także nasze możliwości, planujemy wszystkie wydatki ostrożnie, ale nie zrezygnujemy z wrażliwości społecznej i ze wsparcia tych, którzy przez inflację cierpią najbardziej. Dopłaty do prądu czy do węgla to jest jeden z tych elementów osłonowych, które są bardzo ważne – wyjaśnił.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Czy budżet państwa stać na dodatek węglowy i czy będzie on także w kolejnych latach? Wiceminister finansów Artur Soboń wyjaśnia - Portal i.pl

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski