MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czy doczekamy się w końcu budowy zajezdni? Tak ma wyglądać dawna zajezdnia tramwajowa na Jeżycach w Poznaniu. Zobacz zdjęcia [08.08.2024]

Chrystian Ufa
Szymon Paź
Zrewitalizowany obiekt ma być nowym punktem spotkań na mapie Poznania.
Zrewitalizowany obiekt ma być nowym punktem spotkań na mapie Poznania. Demiurg
Już niebawem na poznańskich Jeżycach może rozpocząć się przebudowa dawnej zajezdni tramwajowej Gajowa. W internecie pojawiła się strona internetowa przedsięwzięcia, która pokazuje jak będzie wyglądać Zajezdnia. Projekt opracowała ceniona poznańska pracownia Demiurg. Sprawdźcie Zajezdnię na zdjęciach!

Zajezdnia w Poznaniu - są wizualizacje!

- Celem jest stworzenie przestrzeni, w której każdy odnajdzie coś dla siebie - od kulinarnych doznań po kulturowe inspiracje - wszystko w atmosferze otwartości i innowacyjności - czytamy na stronie Zajezdni.

Dawna zajezdnia tramwajowa przy ul. Gajowej, która od wielu lat stoi opuszczona może dostać drugie życie.

- Zajezdnia czerpie z bogatej historii miejsca, pielęgnując dziedzictwo, jednocześnie przekształcając je w coś nowego i ekscytującego. Ta cecha osobowości podkreśla szacunek dla przeszłości i chęć jej zachowania dla przyszłych pokoleń - czytamy dalej.

W historycznej zajezdni przy ul. Gajowej mają znaleźć się m.in restauracje oraz sklepy. Cała przestrzeń zachęcać ma poznaniaków do wspólnych spotkań w dobrej atmosferze. Zgodnie z założeniami na poziomie -1 znajdzie się sklep spożywczy, na poziomie 0 - gastronomia, a na kolejnych kondygnacjach - biura.

Od strony ulicy Zwierzynieckiej powstaną mieszkania. Właściciel terenu zobowiązany jest zadbać o rosnące na tym terenie drzewa. Ma również zachować w hali pamiątkowe tory tramwajowe.

Dawna zajezdnia tramwajowa przy ul. Gajowej, może dostać drugie życie.
Dawna zajezdnia tramwajowa przy ul. Gajowej, może dostać drugie życie. Zajezdnia Poznań

16 lat oczekiwania

Zajezdnia tramwajowa przy ul. Gajowej w Poznaniu, najstarsza w mieście, została sprzedana portugalskiej firmie REF Eastern Opportunities w lutym 2008 r. za 91 mln zł. 28 grudnia 2010 r. po raz ostatni wyjechał stamtąd tramwaj liniowy, tzw. "holender" o numerze bocznym 805. Na początku 2012 r. rozpoczęły się prace budowlane nad osiedlem, które zajęło część 2,8-hektarowej działki leżącej niemal w sercu poznańskich Jeżyc. Niestety mimo hucznych zapowiedzi portugalski inwestor nie zrewitalizował zabytkowej zajezdni i poprzestał na budowie bloków w kwartale ulic Kraszewskiego, Sienkiewicza, Prusa i Zwierzynieckiej.

W maju 2022 r. dawne hale zajezni odkupiła od Portugalczyków firma Rako Real Estate, powiązana z holenderskim holdingiem Van Uden. Od początku zapowiadała, że jej celem będzie rewitalizacja dawnej zajezdni, a nie jej wyburzenie. Projekt miał pod względem funkcji przypominać warszawską Halę Koszyki, która przeszła podobną metamorfozę w latach 2012-2016. Podobnie jak w Warszawie do przygotowania zaproszono cenioną pracownię architektoniczną.

Na tą chwilę nie wiadomo, kiedy dokładnie ruszą prace budowlane. Jednak jak czytamy - Zajezdnia "nadjeżdża wkrótce".

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected] 

Widok zza katedry w kierunku centrum Poznania

Poznań z lotu ptaka. Oto niesamowite panoramy miasta wykonan...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski