Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy dzisiaj mogę pobiegać? Czyli sam monitoruję stan powietrza

Marta Danielewicz
Marta Danielewicz
Wydział Ochrony Środowiska w Poznaniu uruchomił stronę, dzięki której każdy może sprawdzić czystość powietrza w mieście. Ekoprognoza ma ustrzec nas przed złymi nawykami.

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska kilka dni temu opublikował raport na temat stanu powietrza w Polsce w roku 2015. Wniosek jest jeden - nie jest dobrze. W porównaniu do lat poprzednich - poprawa jakości powietrza jest, ale nieznaczna. Zdaniem ekologów to zatrważające, ponieważ powietrze w naszym kraju jest jednym z najgorszych w Europie. Dlatego Poznań, jako jedno z pierwszych miast w Polsce rozpoczyna walkę ze smogiem. Od uruchomienia specjalnej usługi dla mieszkańców.

Od dzisiaj na wszystkich komputerach i na telefonach, można wyświetlić sobie informacje na temat stanu powietrza w stolicy Wielkopolski. Podobna usługa ma być dostępna także na ekranach w poznańskich autobusach i tramwajach, a także dostępna na szkolnych komputerach.

Czy dzisiaj pobiegam?
Specjaliści Wydziału Ochrony Środowiska przy współpracy z ekspertami z Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego stworzyli autorską usługę internetową - Atmosfera dla Poznania, prezentującą na bieżąco informacje na temat stanu powietrza w naszym mieście.

- To pierwsza taka usługa w Polsce, która w sposób przystępny dla każdego, zwraca uwagę na to czym oddychamy w Poznaniu. Oczywiście istnieją inne, podobne aplikacje, ale są one raczej kierowane do specjalistów - przeciętny zjadacz chleba nie wie jakie wyniki są w nich prezentowane. Tu jest inaczej - mówi Leszek Kurek, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta.

Atmosfera dla Poznania - dostępna na komputer i komórkę, pokazuje więc kiedy możemy palić w kominku, którego dnia lepiej będzie pobiegać na świeżym powietrza a kiedy lepiej nie wychodzić z domu i zmienić sposób jego ogrzewania na bardziej ekologiczny, jeśli mamy taką możliwość. W przejrzysty i łatwy w obsłudze sposób pokazuje poznaniakom mierzone na poznańskich stacjach pomiarowych - Polance i Dąbrowskiego - zanieczyszczenia powietrza.

- Prezydent miasta nie ma takiej mocy, by zakazać palenia w kominkach w dni, gdy poziom zanieczyszczenia powietrza jest duży. Usługa ta ma wykształcić w nas dobre nawyki - mówi Leszek Kurek i zwraca uwagę, że w samym tylko Poznaniu znajduje się 235 gospodarstw domowych, z czego kilkadziesiąt tysięcy dogrzewa domy paląc w kominkach, często, niestety, śmieciami, płytami wiórowymi.

- Na stronie wyświetlane są dane i dodatkowe informacje dla mieszkańców. Kciuk w górę oznacza, że nie ma przekroczeń. Oznaczenia na czerwono- że sytuacja jest zła - tłumaczy Kurek.

W autobusie, tramwaju
Strona - Atmosfera dla Poznania - korzysta z danych z zewnętrznych źródeł. Codziennie aktualizowane są na niej informacje na temat przewidywanego stopnia zanieczyszczenia powietrza na terenie Poznania w ciągu doby, a także rozkład zanieczyszczeń, który napływa do nas znad Sahary. Można sprawdzić poziom dwutlenku siarki, tlenku węgla, czy pyłów PM 10 i PM 2,5 w powietrzu. Zwłaszcza z pyłem PM 10 Poznań ma spore problemy - w 2015 roku w ciągu całego roku odnotowano 54 przekroczenia polskich norm. Czasami te normy były przekraczane nawet trzykrotnie.

-Specjalnie nie jest to aplikacja, a strona internetowa, by nie tylko posiadacze smartfonów mogli z niej korzystać - tłumaczy Bartosz Lewandowski z PCSS. - Chcemy te informacje pokazywać nie tylko na urządzeniach mobilnych, ale także w szkołach w pojazdach komunikacji miejskiej - dodaje.

Zwłaszcza pomysł, by z Ekoprognozy korzystali dyrektorzy, nauczyciele poznańskich przedszkoli i szkół podoba się poznaniakom.

Usługa dostępna jest na stronie internetowej pod adresem: www.poznan.pl/srodowisko/atmosfera.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski