MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czy emeryci mundurowi dostaną podwójne emerytury? Pracując dalej na emeryturze, nie mogą liczyć na podwyższenie świadczenia

Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Po przejściu na emeryturę mundurową byli funkcjonariusze podejmują się zatrudnienia np. w oparciu o umowę o pracę. Wiąże się to z koniecznością odprowadzania wszystkich składek do ZUS-u.
Po przejściu na emeryturę mundurową byli funkcjonariusze podejmują się zatrudnienia np. w oparciu o umowę o pracę. Wiąże się to z koniecznością odprowadzania wszystkich składek do ZUS-u. Bartek Kosiński / Polskapresse
Emeryci mundurowi otrzymują emerytury z Zakładu Emerytalno-Rentowego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Po przejściu na emeryturę często dalej pracują, odprowadzając składki do ZUS-u. Zakład Ubezpieczeń Społecznych składki pobiera, lecz mundurowi emeryci nie mogą z nich skorzystać i podwyższyć otrzymywanej emerytury. Czy to się wkrótce zmieni?

Spis treści

Zakład Emerytalno-Rentowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji jest państwową jednostką budżetową nieposiadającą osobowości prawnej. Emerytury wypłaca z budżetu państwa. Środki w ten sposób otrzymują zwolnieni ze służby funkcjonariusze:

 • Policji,
 • Urzędu Ochrony Państwa,
 • Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego,
 • Agencji Wywiadu,
 • Centralnego Biura Antykorupcyjnego,
 • Straży Granicznej,
 • Straży Marszałkowskiej,
 • Biura Ochrony Rządu,
 • Służby Ochrony Państwa,
 • Państwowej Straży Pożarnej,
 • Służby Celnej,
 • Służby Celno-Skarbowej,
 • członkowie ich rodzin.

W tych służbach należy przepracować określony czas wymagany do emerytury.

Emerytury mundurowe. Praca na emeryturze nie powoduje wzrostu świadczenia

Kwota emerytury bez uwzględnienia dodatków, zasiłków i świadczeń pieniężnych (...) nie może przekroczyć 75% podstawy wymiaru emerytury. W przypadku zwiększenia emerytury (...) kwota emerytury nie może przekroczyć 80% podstawy wymiaru emerytury – czytamy w ustawie z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy.

Oznacza to, że funkcjonariusze mogą liczyć maksymalnie na 75 proc. uposażenia z ostatnio zajmowanego stanowiska lub na 80 proc., jeżeli w związku ze służbą u funkcjonariusza wystąpił stan inwalidztwa.

Po przejściu na emeryturę mundurową, byli funkcjonariusze podejmują się zatrudnienia np. w oparciu o umowę o pracę. Wiąże się to z koniecznością odprowadzania wszystkich składek do ZUS-u.

- Zdarzają się przypadki, że po przejściu na emeryturę np. byli policjanci pracują jeszcze 10, a czasami nawet 15 lat. Górnik otrzymuje emeryturę z ZUS-u, a potem dorabiając sobie na emeryturze, może liczyć na to, że jego świadczenie będzie rosło z powodu kolejnych odprowadzanych składek. Takiej możliwości nie mają byli mundurowi. Oni otrzymują emeryturę z MSWiA - mówi Maciej, emerytowany policjant.

W przypadku byłych funkcjonariuszy mundurowych, składki odprowadzane do ZUS-u za czas pracy „w cywilu”, na emeryturze przepadają.

- Przepis mówi, że masz prawo do jednego świadczenia emerytalnego. To, co wypracuje policjant, strażak, pogranicznik np. pracując w ochronie jako emeryt - nie dolicza się, bo ma emeryturę z budżetu państwa. ZUS obliczy emeryturę z tych składek, ale odmówi jej wypłacenia. I te pieniądze zostają w ZUS-ie. To jest ta druga emerytura, którą potencjalnie mundurowi mogliby pobierać. Ale przepis mówi jasno, że mamy prawo brać tylko jedną. ZUS to naliczy i powiedzą tylko, ile bym dostał z tych składek, ale tych pieniędzy już nie zobaczę na moim koncie – tłumaczy policjant na emeryturze.

Służby mundurowe. Kto ma prawo wyboru emerytury mundurowej lub z ZUS-u?

Problem wyboru emerytury z ZUS-u lub emerytury mundurowej nie dotyczy np. policjantów, którzy rozpoczęli służbę po 1 stycznia 1999 r.

Konieczność wyboru jednego świadczenia nie dotyczy tych mundurowych, którzy nim rozpoczęli prace w służbach mundurowych - wcześniej pracowali „w cywilu”.

- Kolega poszedł po 15 latach pracy w policji na emeryturę i dostaje 2100 zł. To jest emerytura z MSWiA. Ale wcześniej pracował „w cywilu” i uzbierał ze składek tyle, że z ZUS-u dostawałby 2500 zł. Ma możliwość zrzec się jednej emerytury i przejść na tą wyższą. Nigdy mu się to jednak nie zsumuje. Ma jedynie możliwość wyboru korzystniejszej - albo tej wypłacanej z MSWiA albo z ZUS-u - dodaje były policjant.

Emerytowani pracownicy służb mundurowych mogą pobierać dwa świadczenia (z ZUS i z ZER MSWiA), jeżeli wcześniej pracowali „w cywilu” i za tamten czas nie ma odpowiednich dokumentów.

- Za komuny mogło nie być dokumentów. Wiadomo, że byli zatrudnieni, ale ZUS nie zawsze może wykazać jakieś składki. Wtedy to przeliczają i można otrzymać dwie emerytury. Jeżeli ktoś „w cywilu” dorabia będąc już na emeryturze mundurowej - składki odprowadzane do ZUS-u będą się marnować - tłumaczy Maciej.

Zmiany w emeryturach mundurowych. Zbierają podpisy

Podpisy pod specjalną petycją do premiera zbiera Stowarzyszenie Emerytów i Rencistów Policyjnych. Według szacunków organizacji, niewykluczone, że aż 60 tys. byłych żołnierzy, policjantów, strażaków i przedstawicieli pozostałych służb może być w sytuacji, w której ZUS odmówił im wypłaty emerytury za dodatkowe lata pracy po odejściu ze służby.

Stowarzyszenie chciałoby to zmienić.

Podzielenie jednej grupy zawodowej na dwie grupy (zależnie od okresu zatrudnienia) narusza zasadę równego traktowania określoną w art. 32 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, która nakazuje jednakowe traktowanie podmiotów prawa w obrębie określonej grupy. W ramach takiej grupy wszystkie podmioty posiadające daną cechą istotną powinny być traktowane według jednakowej miary, bez dyskryminowania i faworyzowania - napisał w uzasadnieniu do petycji Antoni Duda, Prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych.

Stowarzyszenie skierowało również specjalne pismo przewodnie do organizacji zrzeszających emerytów i rencistów służb mundurowych RP.

Zwróciliśmy się z prośbą do naszych członków i sympatyków, o poparcie petycji do Premiera RP o przygotowanie projektu nowelizacji ustaw emerytalnej i zaopatrzeniowej w taki sposób, żeby przestrzegano w nich zasady równości wyrażonej w art. 32 ust. 1 Konstytucji RP, z której wynika nakaz jednakowego traktowania podmiotów prawa w obrębie określonej klasy/kategorii - czytamy w piśmie przewodnim.

Jak podkreślają autorzy pisma, nie ulega wątpliwości, że wszystkie podmioty prawa charakteryzujące się w równym stopniu daną cechą istotną powinny być traktowane równo, a więc według jednakowej miary - bez zróżnicowań zarówno dyskryminujących, jak i faworyzujących.

Tymczasem w ustawie zaopatrzeniowej i ustawie emerytalnej, znalazł się zapis, który dzieli grupę emerytów służb mundurowych na dwie grupy, czyli tych zatrudnionych przed 1 stycznia 1999 roku i po tym dniu. Ta druga grupa może otrzymywać emerytury z FUS, a pierwsza nie może - czytamy w piśmie przewodnim.

Autorzy apelują o podpisanie petycji w sprawie zmiany ustawy. Petycję można podpisać w wersji papierowej (dostępniej w organizacjach zrzeszających emerytów służb mundurowych) lub w wersji elektronicznej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Czy emeryci mundurowi dostaną podwójne emerytury? Pracując dalej na emeryturze, nie mogą liczyć na podwyższenie świadczenia - Strefa Biznesu

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski