Czy Gospoda Targowa pójdzie pod młotek?

  Czy Gospoda Targowa pójdzie pod młotek?

  Katarzyna Wozińska

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Scenariusz zakłada dwie możliwości. Atrakcyjnie położony teren tak zwanej Gospody Targowej (objęty ulicami: Sowińskiego, Grunwaldzką, Heweliusza i Palacza) pójdzie pod młotek. Ale miasto może wnieść też te tereny aportem do TBS. Tu jednak jest warunek. Zrobi to dopiero po tym, jak z trzech funkcjonujących w Poznaniu, mieszkaniowych spółek, powstanie jedna.
  Póki co baraki, stare i znajdujące się w fatalnym stanie technicznym, które znajdują się na tym terenie, systematycznie zamiast być rozbierane, płoną. A bez uporządkowania tego terenu, trudno decydować w jaki sposób zostanie wykorzystany. W ubiegłym tygodniu doszło bowiem do kolejnego podpalenia. Na szczęście budynek stał już pusty i był przeznaczony do rozbiórki.

  Obecnie na terenie Gospody Targowej znajdują się cztery baraki. A w nich osiem osób, które żyją bez prądu i wody.

  - Wszyscy zajmują te lokale bezumownie. Dlatego nie mogą liczyć na mieszkanie od miasta. Takie przydziały otrzymało kilkadziesiąt rodzin, które zgodnie z przepisami miały prawo do przydziału.
  Pozostali otrzymają wsparcie z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, który pomoże poszukać im dach nad głową - wyjaśnia Magdalena Gościńska, rzecznik Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych w Poznaniu. - Ze względów bezpieczeństwa musieliśmy odciąć tym rodzinom media. Wszystkie podpisały deklaracje, że zostają w barakach na własną odpowiedzialność.

  Tymczasem kilka dni temu kolejny budynek stanął w płomieniach. Strażacy następny dzień po pożarze, nie mieli już wątpliwości. To było podpalenie. I tak zresztą dzieje się od 2006 roku kiedy spłonęły na tym terenie pierwsze mieszkania. Choć dziś żaden z podpalaczy nie został ujęty, to sami mieszkańcy twierdzili, że być może robią to lokatorzy z danego budynku, by wymusić na mieście przydział M. Okazuje się, że podpalacze poniekąd robią miastu też "prezent".

  - Została już wybrana firma, która ma zburzyć wszystkie pozostałe baraki znajdujące się na tym terenie. Ale zapis w umowie dotyczy rozbiórki wyłącznie istniejących obiektów. W momencie, gdy jeden z nich spłonie, my pomniejszamy zapłatę o dany budynek - dodaje Gościńska z ZKZL.

  A co stanie się z terenem, po tym, jak baraki znikną z Gospody Targowej? W sumie do zagospodarowania zostały trzy działki.

  - Mogą być wystawione na sprzedaż, albo wniesione zostaną aportem do jednego TBS, który miałby powstać z połączenia trzech mieszkaniowych spółek, jakie funkcjonują w Poznaniu - wyjaśnia Rafał Łopka, z poznańskiego Urzędu Miasta.

  Bardziej prawdopodobny wydaje się jednak scenariusz ze sprzedażą. Tym bardziej, że miasto trzy działki ( w sumie teren ten został podzielony na sześć działek) podarowało, czyli wniosło aportem do TBS "Wielkopolska" , który chce na nich postawić około 425 mieszkań. Część ma stanowić budownictwo komercyjne, część zostanie przeznaczona na wynajem.

  - Rozpoczęliśmy już inwestycje na pierwszej z działek, mierzącej około 8 tysięcy kwadratowych. Od strony ulicy Konfederackiej powstanie 125 mieszkań. na dwóch pozostałych działkach planujemy wybudować około 300 mieszkań - mówi Grzegorz Olszak, dyrektor ds. inwestycji TBS "Wielkopolska".

  Przypomnijmy, że pomysł przekazywania tak atrakcyjnych terenów spółkom nie spodobał się wszystkim radnym, po długiej dyskusji, projekt cofnięto. Nie jest też tajemnicą, że miasto potrzebuje pieniędzy na organizację Euro 2012. I w tym celu już sprzedało między innymi atrakcyjne działki na Marcelinie czy zajezdnię przy ulicy Gajowej. Tereny Gospody Targowej z pewnością nie poszłyby za małe pieniądze, których brakuje w miejskiej kasie na organizację piłkarskich mistrzostw Europy.

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo