
Czy warto pić wino? Co daje picie wina i jak działa na nasz organizm? Czy wino jest zdrowe, czy szkodliwe? Wielbiciele tego eleganckiego trunku, podawanego do obiadu czy kolacji, zapewne nieraz zadają sobie te pytania. Z jednej strony wszyscy wiemy o szkodliwym działaniu alkoholu etylowego. Z drugiej - wino zawiera wiele substancji, pozytywnie wpływających na nasze zdrowie. Czy w takim razie jest na te pytania jednoznaczna odpowiedź?
Sprawdź, jak wino wpływa na nasz organizm --->

Wino a odchudzanie - tuczy czy odchudza?
Nie jest tajemnicą, że alkohol zawiera dużo pustych kalorii i jego spożycie nie jest polecane przez dietetyków osobom, które chcą zrzucić nadprogramowe kilogramy. Wino, pite z umiarem, może jednak w takim odchudzaniu... pomóc! Wszystko dzięki obecności w winie - zwłaszcza czerwonym - polifenoli, w tym silnie działającemu resweratrolowi. Resweratrol zapobiega powstawaniu tkanki tłuszczowej. Wspomniany umiar jest tutaj jednak kluczowy, bo 100 ml wina to czasami nawet ponad 100 kcal.
Sprawdź, jak jeszcze wino wpływa na nasz organizm --->

Wino a serce - pomaga czy szkodzi?
Regularne picie umiarkowanych ilości wina zmniejsza ryzyko wystąpienia zawału serca. Ponownie jednym z pozytywnych bohaterów jest resweratrol, ceniony ze względu na swoje właściwości przeciwmiażdżycowe. Pomocne są także zawarte w czerwonym winie taniny, wykazujące działanie antyoksydacyjne i uszczelniające naczynia krwionośne, a także polifenole, które obniżają poziom złego cholesterolu.
Kolejny raz kluczowy jest umiar, związany z zawartością alkoholu. Jego nadmierne spożywanie powoduje wysokie ciśnienie, przyspieszenie tętna i osłabienie mięśnia sercowego. Znacznie zwiększa ryzyko zawału serca.
Sprawdź, jak jeszcze wino wpływa na nasz organizm --->

Wino a układ kostny - wino wzmacnia kości?
Wino spożywane w niewielkich ilościach może pozytywnie wpływać na układ kostny i wzmacniać kości. Zawarte w nim związki poprawiają wchłanialność wapnia, pomagają w budowaniu tkanki kostnej i zapobiegają utracie jej masy. Wystarczy jednak przesadzić z ilością alkoholu, zawartego w winie, by skutki były odwrotne. Jego nadmierne ilości, ze względu na drażniący wpływ na układ pokarmowy, pogarszają przyswajanie substancji mineralnych, co zwiększa ryzyko wystąpienia osteoporozy.
Sprawdź, jak jeszcze wino wpływa na nasz organizm --->