Czy kierowca może dostać pouczenie od policjanta?

  Czy kierowca może dostać pouczenie od policjanta?

  (mm)

  Aktualizacja:

  Czy kierowca może dostać pouczenie od policjanta?
  1/2
  przejdź do galerii

  ©Archiwum

  Każdemu może zdarzyć się nieznacznie przekroczyć prędkość. Czy w takiej sytuacji policjant może poprzestać na pouczeniu i odstąpić od nałożenia mandatu?
  Tak, gdyż należy mieć świadomość, że policjant lub strażnik miejski nie ma obowiązku ukarania sprawcy wykroczenia mandatem karnym. Zgodnie z kodeksem wykroczeń w stosunku do sprawcy czynu można zawsze poprzestać na zastosowaniu środka wychowawczego.

  Funkcję środka wychowawczego może pełnić m.in. pouczenie, zwrócenie uwagi lub ostrzeżenie. W przypadku pouczenia, funkcjonariusz wyjaśnia sprawcy wykroczenia, że czyn, jakiego się dopuścił jest niezgodny z obowiązującymi normami i ostrzega, że ponowne jego popełnienie będzie skutkował odpowiedzialnością.


  Zastosowanie pouczenia jest jednocześnie rezygnacją z ukarania osoby i wyklucza możliwość nałożenia mandatu. Istotne jest, że funkcjonariusz nie powinien stosować środków oddziaływania wychowawczego w sytuacji, gdy popełnienie danego wykroczenia związane jest z obowiązkiem orzeczenia środka karnego w postaci np. zakazu prowadzenia pojazdów.

  Podstawa prawna:

  Art. 41. Ustawy z 20 maja 1971 r. – Kodeks wykroczeń (Dz.U. z 2015 r. poz. 1094 z późn. zm.)

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  PREMIERY

  SAMOCHODY UŻYWANE

  PRZEPISY

  PORADY

  RAPORTY