Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy kobiety naprawdę mają trudniej w pracy? Eksperci to sprawdzili

OPRAC.:
Anna Bartosiewicz
Anna Bartosiewicz
Tatiana Syrikova/ Pexels.com
Czy praca zdalna to dobre rozwiązanie dla pracującej matki? Jaki wpływ na zarobki i perspektywę awansu ma płeć? Eksperci zbadali, co pracownicy myślą o różnicach w pracy kobiet i mężczyzn.

Już 45 proc. kobiet oraz 92 proc. mężczyzn uważa, że polski rynek pracy jest coraz bardziej dostępny i przyjazny dla kobiet – wskazują autorzy badania Hays Poland „Kobiety na rynku pracy 2021”, zrealizowanego w marcu 2021 r. wśród blisko 4 tys. respondentów obu płci. Jak podkreśla Marc Burrage, dyrektor zarządzający Hays Poland, budowa różnorodnego zespołu przynosi przedsiębiorstwu korzyści w postaci wzrostu innowacyjności, kreatywności i efektywności pracowników. Niestety, nadal wiele pracownic boryka się z problemem niższych płac. To, że płeć ma wpływ na wysokość zarobków, potwierdzają dane GUS.

Niektórzy eksperci uważają, że różnice w zarobkach można zniwelować dzięki jawności wynagrodzeń, ale pracodawcy negatywnie odnoszą się do tej idei, a danie pracownikom wglądu w wynagrodzenia zdecydowanie częściej popierają kobiety niż mężczyźni. Już 78 proc. uczestniczek badania Hays Poland i tylko 44 proc. uczestników podziela pogląd, zgodnie z którym transparentność zarobków pomogłaby rozwiązań problem luki płacowej. Jednocześnie aż 37 proc. mężczyzn i tylko 11 proc. kobiet nie ma zdania na ten temat, a 19 proc. mężczyzn i 11 proc. kobiet nie widzi zasadności takiego podejścia. Warto przy tym pamiętać, że Unia Europejska zaleca zmiany prawne, które zwiększą jawność wynagrodzeń.

Niższe płace kobiet idą w parze z mniejszą aktywnością zawodową. Badanie Hays Poland wykazało, że kobiety częściej niż mężczyźni pobierały zasiłki wypłacane w związku z zamknięciem placówek opiekuńczych i edukacyjnych podczas lockdownu. Te dane są zbieżne z informacjami zawartymi w Raporcie Komisji Europejskiej z marca 2021 roku. Wynika z nich, że kobiety częściej niż mężczyźni brały na siebie obowiązki związane z opieką nad dziećmi i nadzorowaniem zdalnego nauczania. Taka sytuacja miała miejsce nawet wówczas, gdy obydwoje rodziców pracowało z domu.

– Dla wielu pracujących mam pandemia jest czasem przemęczenia i nieustannego działania pod presją, co zmniejsza satysfakcję z pracy oraz może wpływać na efektywność. Mniej sukcesów zawodowych to z kolei wolniejsze tempo rozwoju i ograniczone szanse na otrzymanie awansu. Im dłużej trwa pandemia, tym większe prawdopodobieństwo dalszego pogłębiania się różnic w szansach kobiet i mężczyzn na rynku pracy. Bardzo optymistyczną przesłanką jest zatem stopniowe odmrażanie gospodarki oraz powrót dzieci do szkół – uważa Aleksandra Tyszkiewicz, dyrektor w Hays Poland.

Chociaż część rodziców pozytywnie oceniła przeniesienie pracy do domu, to większość wskazywała na rozmaite przeszkody. Tylko 27 proc. kobiet i 28 proc. mężczyzn uważa, że podczas pandemii łączenie roli rodzica i pracownika jest łatwiejsze, 57 proc. kobiet i 49 proc. mężczyzn sądzi, że okazało się ono trudniejsze, a 14 proc. kobiet i 23 proc. mężczyzn nie wyrobiło sobie własnej opinii na ten temat.

Przeciążenie kobiet obowiązkami domowymi przekłada się na ich perspektywy awansu. Wskazują na to same pracownice – tylko 34 proc. z nich jest zdania, że kobiety o podobnych kwalifikacjach co mężczyźni mają takie same szanse na awans, co pracownicy płci przeciwnej, podczas gdy optymizm w tym temacie wykazuje aż 72 proc. mężczyzn. Na nierówne szanse awansu wskazuje 12 proc. kobiet i 8 proc. mężczyzn, a reszta uczestników badania Hays Poland wstrzymała się od udzielenia jednoznacznej odpowiedzi.

Kobiety i mężczyźni cechuje także różnica zdań w kwestii równości płac. Tylko 36 proc. respondentek i aż 70 proc. respondentów uważa, że pracownicy o podobnych kwalifikacjach są sprawiedliwie wynagradzani, a płeć nie rzutuje na ich stawki, 45 proc. kobiet i 20 proc. mężczyzn uważa, że jest wręcz przeciwnie, a co piąta pracownica i co dziesiąty pracownik nie ma własnego zdania na ten temat.

Na szczęście na rynku pracy można zaobserwować zmiany, które powadzą do poprawy sytuacji kobiet. Coraz więcej pracownic wiąże sukces zawodowy z pracą na szczeblu dyrektorskim (28 proc.) oraz objęcie funkcji prezesa firmy (14 proc.). Rośnie też poziom satysfakcji kobiet z wykonywanej pracy. Ponadto nieznacznie spadł odsetek pracownic, które doświadczyły przeszkód związanych z płcią w pracy, a coraz więcej respondentów uważa, że płeć nie determinuje szans na awans.

Usiądź wygodnie przy biurku!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Czy kobiety naprawdę mają trudniej w pracy? Eksperci to sprawdzili - Strefa Biznesu

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski