Pandemia koronawirusa spowodowała, że większą wagę przykładamy do higieny publicznej. Stosowanie się do powszechnie znanych zasad higieny to podstawowe zachowanie chroniące przed wirusami. Zwłaszcza mycie rąk jest bardzo ważne. Koronawirus rozprzestrzenia się drogą kropelkową.
Państwowa Inspekcja Sanitarna zaleca więc: co najmniej 30 sekundowe mycie rąk wodą ze zwykłym mydłem lub detergentem, w razie gorszego samopoczucia powstrzymanie się od wychodzenia z domu i spotkań z innymi osobami, niedotykanie twarzy rękami, kichanie w łokieć, nie w otwartą dłoń.
Więcej:
W wielu miejscach użyteczności publicznej klienci są obsługiwani więc przez pracowników w maseczkach i w jednorazowych rękawiczkach. Zaleca się, by petenci zachowali bezpieczną odległość (1,5 metra), płacili kartą, zamiast gotówką. Mimo takich ograniczeń ryzyko zakażenia wciąż jest. W końcu na terminalach trzeba często wpisać PIN, przekazać kartę płatniczą, drzwi do wielu obiektów też nie otwierają się automatycznie. Ważna jest też higiena przedmiotów, które użytkujemy, np. telefonów komórkowych. Zdaniem naukowców to właśnie telefon jest największym siedliskiem drobnoustrojów.
Oprócz niego wymienia się też klucze, karty kredytowe, kierownicę samochodu, czy nawet biżuterię. Wirusy czyhają nawet na przyciskach do windy czy na barierkach w pojazdach komunikacji miejskiej.
- Nie popadajmy w paranoję, ale starajmy się często myć ręce. Warto też zaopatrzyć się w chusteczki do dezynfekcji, by wytrzeć ręce, po tym, jak wbijamy PIN na terminalu, czy wciskamy guzik windy. Nie mamy zaleceń z WHO, czy Ministerstwa Zdrowia, jak się zachowywać w poszczególnych sytuacjach, ale wystarczy zdrowy rozsądek - mówi Ewelina Suska, rzeczniczka Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu. - Tak naprawdę koronawirus wymusza na nas nowe wzory zachowań i większą dyscyplinę w zakresie higieny - dodaje.
Z kolekcji SIX Payment Services, firma zajmująca się usługami realizowania płatności, zachęca też do czyszczenia samego sprzętu.
- Jeżeli terminal jest używany przez cały dzień tylko przez garstkę ludzi, wystarczy czyszczenie raz na dzień. Jeżeli jednak w ciągu dnia przeprowadzanych jest wiele transakcji, zalecamy czyszczenie terminala kilka razy dziennie. Wystarczy go odłączyć od zasilania i używając uniwersalnego środka do czyszczenia tworzyw sztucznych i miękkiej ściereczki, wyczyść obudowę terminala - piszą przedstawiciele firmy.
Zobacz też:
Koronawirus: PKP Intercity odwołuje pociągi z Poznania i inn...
W Biedronce jak w szpitalu! Sieć sklepów wprowadziła duże zm...
Mity na temat koronawirusa. Nie powinieneś w to wierzyć!
Koronawirus: Co kupić? Jakie produkty medyczne i spożywcze ...
Czapury pod Poznaniem - tu mieszkała pierwsza ofiara koronawirusa w Polsce. Czy mieszkańcy nie obawiają się epidemii?
Sprawdź też:
- 15 kultowych miejsc w Poznaniu, których już nie ma. Pamiętasz je wszystkie?
- Głośne zabójstwa i niewyjaśnione zbrodnie. Poznań nadal kryje wiele zagadek
- 50 zdjęć Poznania z lat 90. Wielu z tych miejsc nie poznasz!
- Tak wygląda schron pod zamkiem zbudowany dla Hitlera
- Ściśle tajny obiekt w Biedrusku wyburzony. Co kryła budowla?
- Największa tajemnica Poznańskiego Szybkiego Tramwaju
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- Szwecja wyprowadza wojsko na ulice. "Żaden kraj w Europie nie jest w takiej sytuacji"
- Jaka będzie jesień? Sprawdź w naszym quizie, czy znasz jesienne przysłowia
- Jesienny trening mózgu dla bystrzaków. Czy rozwiążesz 12 zagadek? QUIZ
- Lista imion zakazanych w Polsce! Urzędnik nie pozwoli ci tak nazwać dziecka!