Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy miałeś koronawirusa? Sprawdzić można to, wykonując test na obecność przeciwciał. Coraz więcej Polaków wykonuje takie badanie

Anastazja Bezduszna
Anastazja Bezduszna
Koronawirus: Badanie przeciwciał pokaże, czy byliśmy zakażeni koronawirusem wcześniej. Wiele osób, które miały kontakt z osobą zakażoną, wykonuje test na wykrycie przeciwciał. Może on dostarczyć informacji tym, którzy mogli bezobjawowo przejść koronawirusa. Pomoże on również osobom, które chcą oddać osocze do leczenia chorych na koronawirusa.
Koronawirus: Badanie przeciwciał pokaże, czy byliśmy zakażeni koronawirusem wcześniej. Wiele osób, które miały kontakt z osobą zakażoną, wykonuje test na wykrycie przeciwciał. Może on dostarczyć informacji tym, którzy mogli bezobjawowo przejść koronawirusa. Pomoże on również osobom, które chcą oddać osocze do leczenia chorych na koronawirusa. Pixabay
Jak sprawdzić czy chorowałeś na koronawirusa? Pomóc w tym może test w kierunku wykrycia przeciwciał. Ten test wykonywany jest w Polsce tak samo często jak zalecany przez WHO test genetyczny metodą RT-PCR (badanie wymazu). Wiele osób, które miały kontakt z osobą zakażoną czy też chorowało, ale z innymi objawami niż klasyczne przy COVID-19, sprawdza swój stan zdrowia na własny koszt. Zobacz, kiedy najlepiej wykonać badanie przeciwciał i ile kosztuje taki test.

Jak sprawdzić czy przeszedłeś koronawirusa?

Proste i szybkie badanie na obecność przeciwciał koronawirusa jest coraz bardziej popularne wśród Polaków. Odpowie ono na pytanie: czy przeszliśmy zakażenie COVID-19.

- Od ponad miesiąca obserwujemy w naszych punktach pobrań w całym kraju trend wzrostowy, jeśli chodzi o badanie przeciwciał IgG oraz IgM. Wynika to między innymi z faktu, że wiele osób po kontakcie z zakażonymi w najbliższym otoczeniu, chce sprawdzić czy przeszło COVID-19 bezobjawowo. Jednocześnie, poziom przeciwciał po przejściu infekcji pragnie zweryfikować również wielu ozdrowieńców. Część z nich, mająca odpowiedni poziom przeciwciał, decyduje się także na oddanie osocza, aby wspomóc leczenie osób zmagających się z COVID-19 – mówi dr n. med. Tomasz Anyszek, pełnomocnik Zarządu ds. Medycyny Laboratoryjnej Diagnostyki.

Testy na koronawirusa: czym się różnią?

Według rekomendacji WHO, wykluczenie lub potwierdzenie aktywnego zakażenia SARS-CoV-2, możliwe jest tylko poprzez badanie materiału z wymazu z dróg oddechowych z zastosowaniem techniki real time RT-PCR. Test antygenowy, według wytycznych WHO może być wykorzystywany do diagnostyki zakażeń u pacjentów w ciągu pierwszych 5-7 dni od wystąpienia objawów. Natomiast celem badań serologicznych jest ocena obecności przeciwciał w surowicy krwi przeciw SARS-CoV-2, powstających po kontakcie z tym wirusem.

Czytaj też:

Polacy wykonują testy na obecność przeciwciał

W puli wszystkich badań wykonywanych przez Diagnostykę w związku z COVID-19 nadal największą część stanowią testy real time RT-PCR.

- Realizujemy ich dziennie blisko 6 tysięcy, choć ta liczba maleje. Prawie taka sama liczba pacjentów wykonuje badania przeciwciał - ta liczba rośnie z tygodnia na tydzień. Widać wśród wielu osób chęć potwierdzenia bezpieczeństwa spotkań z innymi przed świętami. Każdego dnia wykonujemy też około tysiąca testów antygenowych - to kolejny dowód na chęć szybkiego sprawdzenia stanu zdrowia w relacjach rodzinnych – dodaje dr Anyszek.

Czytaj też:

Badanie przeciwciał IgM oraz IgG: kiedy najlepiej je wykonać?

Jak twierdzą eksperci, badania przeciwciał mogą być wykonywane w dowolnym momencie u osób, które nie manifestowały objawów klinicznych COVID-19. Jeżeli podejrzewamy u siebie koronawirusa - to nie wcześniej niż po 14 dniach od wystąpienia pierwszych objawów wskazujących na infekcję. Jeżeli mieliśmy kontakt z osobą zakażoną - po 14 dniach od kontaktu z osobą z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2. Badania przeciwciał nie są przeznaczone dla osób, u których występują objawy choroby ani do diagnozowania lub wykluczania aktywnej choroby COVID-19.

Koronawirus: czego możemy się dowiedzieć, wykonując test na obecność przeciwciał?

Wynik ujemny w obu klasach - IgM oraz IgG - oznacza najpewniej brak przebytego kontaktu z wirusem SARS-CoV-2 w przeszłości. Nie wyklucza to jednak zakażenia nawet w chwili badania.

Wynik dodatni przeciwciał w klasie IgM, niezależnie od wyniku badania przeciwciał w klasie IgG, może świadczyć o wczesnej fazie infekcji. W takim przypadku sugerowane jest wykonanie badania weryfikacyjnego materiału z wymazu z dróg oddechowych metodą real time RT-PCR w celu wykluczenia aktywnej choroby.

Izolowany wynik dodatni przeciwciał w klasie IgG (bez obecności przeciwciał w klasie IgM) sugeruje, że infekcja koronwirusem nastąpiła dawno. Obecność przeciwciał w klasie IgG w takim przypadku może świadczyć o nabyciu odporności na ponowną infekcję.

Test na przeciwciała - cena

Badanie przeciwciał nie jest refundowane przez NFZ. Można je wykonać prywatnie. W Poznaniu ceny na takie testy zaczynają się od 90 zł, niektóre kosztują nawet 250 zł w zależności od laboratorium oraz od tego, czy wybierzemy obie klasy przeciwciał IgM i IgG, czy tylko jedną z nich. Do takiego testu nie trzeba się przygotowywać specjalnie. Nie trzeba być też na czczo. Pobierana jest krew z żyły.

Gorączka, kaszel, brak węchu czy smaku - to objawy zakażenia koronawirusem, o których mówi się od początku trwania pandemii. Jednak z biegiem czasu i z wzrastającą liczbą zakażeń samopoczucie chorych na COVID-19 wskazuje na to, że nie tylko dotychczas znane objawy nie występują u pacjentów, ale, co więcej, pojawiają się zupełnie nowe syndromy świadczące o zakażeniu. Do nietypowych objawów koronawirusa należą m. in. niska temperatura ciała - 35 stopni Celsjusza, ale także ból oczu. Sprawdź, jakie jeszcze nietypowe symptomy zakażenia koronawirusem pojawiają się u niektórych pacjentów?Zobacz objawy koronawirusa-->

Nowe, nietypowe objawy koronawirusa: Niska temperatura ciała...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski