Czy można stracić prawo jazdy za niezapłacone alimenty?

  Czy można stracić prawo jazdy za niezapłacone alimenty?

  (mm)

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Czy można stracić prawo jazdy za niezapłacone alimenty?
  1/2
  przejdź do galerii

  ©Materiały prasowe

  Prawo jazdy można stracić nie tylko za łamanie przepisów drogowych. Czy jest to możliwe jeśli osoba nie zapłaciła alimentów?
  Prawo jazdy może zostać odebrane dłużnikom alimentacyjny,. Kiedy jest to możliwe? Może tak się stać w sytuacji, gdy w stosunku do dłużnika alimentacyjnego zostanie wydana ostateczna decyzja o uznaniu go za uchylającego się od zobowiązań alimentacyjnych.

  Postępowanie administracyjne może zostać wszczęte w przypadku kiedy dłużnik uniemożliwia przeprowadzenie wywiadu alimentacyjnego. Tak samo będzie w sytuacji odmowy złożenia oświadczenia majątkowego lub odmowy zarejestrowania się w powiatowym urzędzie pracy jako jako bezrobotny, albo poszukujący pracy.


  Decyzję o zatrzymaniu prawa jazdy wydaje starosta na podstawie wniosku wójta i odpisu prawomocnej decyzji. Jego odzyskanie jest możliwe, kiedy dłużnik podda się wywiadowi alimentacyjnemu, albo przez ostatnie sześć miesięcy wywiąże się z zobowiązań alimentacyjnych w kwocie nie niższej jak 50% kwoty bieżąco ustalonych alimentów.

  Podstawa prawna:

  Art. 5 ust. 5-6 ustawy z 7 września 2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (Dz.U. z 2016 r. poz. 169 z późn. zm.)

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Czy działa?

  mzakrzewski (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 4

  Jest to przepis stosowany czy martwy? Znam wielu dłużników alimentacyjnych, nie płacących, bo nie, którym nikt-nic nie odebrał.

  PREMIERY

  SAMOCHODY UŻYWANE

  PRZEPISY

  PORADY

  RAPORTY