Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy niskie temperatury zaszkodzą kwitnącym roślinom?

Milena Kochanowska
Czy zimno zaszkodzi kwitnącym roślinom? Na zdjęciu ciemierniki
Czy zimno zaszkodzi kwitnącym roślinom? Na zdjęciu ciemierniki PIXABAY
Prognozowany spadek temperatur budzi niepokój o wszystko co już zaczęło nam w przyrodzie rosnąć i kwitnąć. Czy rzeczywiście są powody do obaw?

Po chłodnych dniach, nastąpił nagły wzrost temperatury. Pod wpływem ciepła i słońca na drzewach i krzewach pojawiły się drobne i większe pąki, zakwitło też wiele wiosennych kwiatów. I my poczuliśmy wreszcie prawdziwą wiosnę. Pogoda jednak, zgodnie z przysłowiem "w marcu, jak w garncu", zmieniła się znów na gorszą...

– Nie mamy się o co martwić, a już na pewno nie o naszą rodzimą florę – uważa dr Karol Węglarski z Ogrodu Botanicznego w Poznaniu. – Jest ona genetycznie przystosowana do wahania temperatur, zaadaptowana do warunków i nie da się nabrać na krótkotrwałe ciepło. Nadal więc będą nam bez przeszkód kwitły przylaszczki, przebiśniegi, wawrzynki czy ciemierniki. Inne rośliny wiedzą, że to jeszcze nie to, więc będą spokojnie czekały. Obawiać się mogą jedynie ci, którzy opiekują się roślinami obcego pochodzenia w arboretach czy prywatnych ogrodach. Te rośliny – na przykład cedry czy araukarie – mogą pierwsze ciepło odebrać niesłusznie już jako sygnał prawdziwej wiosny.

Zdaniem specjalisty, wiele zależy w tych przypadkach od wyczucia ogrodnika. Rośliny te zazwyczaj gacimy na zimę i to my musimy wyczuć kiedy je odkryć – nie wolno tego robić ani za wcześnie, ani zbyt późno. Troską trzeba otoczyć więc te gatunki, które naszego klimatu nie znają i gdy poczują pierwsze ciepło, będą chciały się rozwijać.

Czytaj też: Sprawdź czy Księżyc może wpływać na nasze samopoczucie

Uważać też na zmiany temperatur powinni sadownicy. Zwłaszcza opiekujący się brzoskwiniami czy morelami. Gdyby na drzewach pojawiły się już pąki kwiatowe i nadszedł mróz, śnieg czy grad, zbiory stanęłyby co najmniej pod dużym znakiem zapytania.

Czytaj też: Zobacz ile od kwietnia zapłacisz za wysłanie listu i paczki

– Teraz jest to rzadkość, ale kiedyś powszechnie bieliło się pnie drzew wapnem nie tylko dla ich odkażenia, ale również po to, by odbijały one promienie słoneczne i by zbyt szybko nie zaczęły w nich krążyć soki – mówi dr Karol Węglarski.

POLECAMY:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski