Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy policjant może mówić do kierowcy "panie Łukaszu"? Zdaniem Komendy Głównej Policji to stresuje kierowców

Grzegorz Okoński
Policjant nie może w czasie kontroli zwracać się po imieniu do kierowcy - przypomina Komenda Główna
Policjant nie może w czasie kontroli zwracać się po imieniu do kierowcy - przypomina Komenda Główna Grzegorz Olkowski
Policjanci z drogówki powodują dyskomfort u kontrolowanych kierowców, gdy zwracają się do nich po imieniu. Dlatego Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji skierowało do naczelników Wydziałów Ruchu Drogowego komend wojewódzkich pismo, by przypomnieć podwładnym – do kierowców nie wolno mówić „Panie Andrzeju”, czy „Pani Anno”!

- Nie jest uzasadnione wzbogacenie formy „pan/pani” imieniem danej osoby – pisze do naczelników drogówki naczelnik Wydziału Nadzoru i Profilaktyki Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. - Może to wzbudzać w kontrolowanym dyskomfort i poczucie zmniejszonego dystansu pomiędzy nim a policjantem, w sytuacji i tak często mało komfortowej dla kontrolowanego.

Pismo uzasadnia to stanowisko skargami wpływającymi do Biura Ruchu Drogowego KGP ze strony kierowców, niezadowolonych, że w czasie kontroli drogowej policjant zwracał się do nich, używając ich imienia, co było odczytane jako spoufalanie się. I przypomina, że „zasady etyki zawodowej policjanta nakazują policjantowi we wszystkich swoich działaniach przestrzegać zasad poprawnego zachowania i kultury osobistej. Wskazanym zatem jest, aby w toku wykonywanych obowiązków służbowych policjant stosował się do wymienionych zasad i używał w stosunku do kontrolowanych zwrotów grzecznościowych”. Trzeba zatem – taka sugestia kierowana jest do naczelników – przypomnieć funkcjonariuszom o istocie prawidłowego przeprowadzania kontroli drogowych, w tym o właściwej formie zwracania się do osób kontrolowanych.

Czytaj też: Mobilny komisariat w Poznaniu: Masz daleko do jednostki policji? Zgłoś to radzie osiedla, bo komisariat może... przyjechać do ciebie!

Pismo wywołało na forach internetowych duże emocje. Byli policjanci sygnalizują, że najpierw niektórym przełożonym trzeba by było przypomnieć o zasadach etyki przy zwracaniu się do podwładnych. Inni sugerują, że Komenda Główna nie zna realiów pracy, a „złodzieja widziała tylko na prezentacji multimedialnej” - zwracanie się do kierowców po imieniu, w połączeniu z tytułem "pan/pani" może bowiem rozładować stres w czasie kontroli. „To jest przykład, jak ważnymi sprawami się większość zajmuje na górze, a na interwencję nie ma komu jechać” - podkreślają.

- Nie wiem, mnie tam się podoba "panie Piotrze" – komentuje internauta. - Nawet wtedy jakoś szybciej przeboleję mandat. Nie odczuwam jakiegoś nienaturalnego skracania dystansu, ani braku komfortu. Wręcz przeciwnie. Nawet wydaje mi się wtedy, że policjant to też człowiek.

Sprawdź też: Uwaga kierowcy! Akcja policji na drogach w całej Wielkopolsce - będzie dużo patroli z fotoradarami

- Może wyposażyć policjantów w tabliczki z imieniem, jak u kasjerek w supermarketach, byśmy mogli w czasie kontroli rewanżować się też zwracaniem do nich po imieniu? - pyta inny czytelnik.

Mało kto w komentarzach przyznaje rację autorom zalecenia. Jeśli już, to tylko w przyznaniu, że sama forma „pan/pani”, bez podania imienia jest właściwa dla każdego zawodu i nie trzeba o tym przypominać ludziom kulturalnym. I jest ona lepsza od zwracania się w formie „wy”, albo z dodaniem słowa „obywatelu”, albo „towarzyszu”...

Zobacz też: Czy dogadasz się z policjantem? [QUIZ]

Zobacz też:

Przygotowując tegoroczny ranking miast w Polsce, portal Oponeo i Yanosik wzięli pod uwagę siedem kategorii: liczba kolizji, prędkość jazdy, parkowanie, ceny paliw, koszt wymiany opon, cena ubezpieczenia OC oraz infrastruktura dla samochodów elektrycznych. Poznań najlepiej wypadł pod względem cen paliw oraz infrastruktury dla aut elektrycznych.W zestawieniu znalazły się największe miasta w Polsce, które liczą powyżej 300 tys. mieszkańców (łącznie 9). Noty były przyznawane w skali od 1 do 9. Wyjątkiem były koszty związane z wymianą ogumienia, gdzie maksymalna ocena to 6. Dodatkowymi punktami (0-3) nagradzane były ulgi związane z parkowaniem samochodów hybrydowych.Poznań łącznie uzyskał 37 punktów i uplasował się ex-aequo na piątym miejscu z Bydgoszczą. Najlepszy okazał się Lublin, który zdobył 45 punktów. Na drugim miejscu znalazł się Szczecin (42 pkt) a na trzecim Gdańsk (41 pkt). Najgorsza okazała się Warszawa (27 pkt).Przejdź dalej --->

Poznań piątym najlepszym dużym miastem w Polsce dla kierowcó...

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski