Jak tworzono ranking "miast przyjaznych kierowcom"
W rankingu podzielono dziewiętnaście analizowanych miast na dwie kategorie, w zależności od liczby mieszkańców: poniżej i powyżej 300 tys. Oceniono je w ośmiu różnych kategoriach, takich jak średnia prędkość jazdy w centrum i poza centrum, liczby miejsc parkingowych, kosztów parkowania w strefach płatnego parkowania, liczby stacji ładowania dla samochodów elektrycznych, dostępności carsharingu, a także kosztów związanych z utrzymaniem samochodu (średniej ceny paliw, kosztów wymiany opon i kosztów ubezpieczenia OC).
"Miasta przyjazne kierowcom"
"Najbardziej przyjazny kierowcom" wśród miast powyżej 300 tysięcy mieszkańców, po raz kolejny, okazał się Gdańsk. Na drugim i trzecim miejscu znalazły się Bydgoszcz i Kraków. Na kolejnych miejscach znalazły się Szczecin, Warszawa, Łódź i Lublin. Ranking w tej kategorii zamykają Poznań i Wrocław.
Wśród miast poniżej 300 tys. mieszkańców "najbardziej przyjazne kierowcom" okazały się miasta z województwa śląskiego. Pierwszy był Sosnowiec, drugie Gliwice, trzecia Częstochowa. Za nimi znalazły się Toruń, Radom, Gdynia, Katowice, Kielce i Białystok, a na ostatnim miejscu znalazł się Rzeszów.
Jak w poszczególnych kategoriach wypadł Poznań?
W centrum Poznania jeździ się wolno - średnio 24 km/h godzinę. Spokojniejszy ruch panuje tylko w Szczecinie, gdzie średnia prędkość w centrum wynosi 22 km/h. W takim tempie jak w Poznaniu jeżdżą w Krakowie i we Wrocławiu. Kierowcy najbardziej szaleją w Gdańsku, gdzie średnia prędkość w centrum wynosi 32 km/h.
Inaczej wygląda jazda poza centrum. Najszybciej jeżdżą kierowcy w Szczecinie (średnia 41 km/h) oraz w Poznaniu i Warszawie (39 km/h). Najspokojniej poza centrum poruszają się kierowcy we Wrocławiu (34 km/h).
Niestety rzeczywiście blado wypada Poznań pod katem kolizji na drogach - średnio 9 na 1000 mieszkańców. Bardziej niebezpiecznie jest w Warszawie i Łodzi (10). Najbezpieczniej jeżdżą kierowcy w Szczecinie (7,2 kolizje na 1000 mieszkańców). Na szczęście liczba kolizji w Poznaniu systematycznie spada z poziomu niemal 7000 do niecałych 5000.
Poznańska strefa płatnego parkowania jest najdroższa w Polsce (średnio 5,7 zł za godzinę), za to poznaniacy mają dostęp do największej liczby miejsc parkingowych - 4,9 na 1000 mieszkańców. Najtańsze parkowanie w strefie jest w Szczecinie (3,68 zł), a najmniejsza dostępność miejsc parkingowych w Łodzi - 1,5 na 1000 mieszkańców.
Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?