MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czy Poznań jest "miastem przyjaznym kierowcom"? Mamy ranking! Sprawdź, jak stolica Wielkopolski wypada na tle innych dużych miast Polski?

Szymon Paź
Budowa trasy rowerowej wzdłuż ul. Solnej w Poznaniu.
Budowa trasy rowerowej wzdłuż ul. Solnej w Poznaniu. PIM/Metropolia Poznań
Po raz ósmy serwis Oponeo, we współpracy z Yanosikiem, przygotował ranking miast przyjaznych kierowcom. Po raz kolejny Poznań zajął jedno z ostatnich miejsc w swojej kategorii miast powyżej 300 tysięcy mieszkańców. Po raz kolejny "lepszy" okazał się Wrocław, który w ranking zajął ostatnie miejsce. Jak wypadł Poznań w poszczególnych kategoriach?

Jak tworzono ranking "miast przyjaznych kierowcom"

W rankingu podzielono dziewiętnaście analizowanych miast na dwie kategorie, w zależności od liczby mieszkańców: poniżej i powyżej 300 tys. Oceniono je w ośmiu różnych kategoriach, takich jak średnia prędkość jazdy w centrum i poza centrum, liczby miejsc parkingowych, kosztów parkowania w strefach płatnego parkowania, liczby stacji ładowania dla samochodów elektrycznych, dostępności carsharingu, a także kosztów związanych z utrzymaniem samochodu (średniej ceny paliw, kosztów wymiany opon i kosztów ubezpieczenia OC).

"Miasta przyjazne kierowcom"

"Najbardziej przyjazny kierowcom" wśród miast powyżej 300 tysięcy mieszkańców, po raz kolejny, okazał się Gdańsk. Na drugim i trzecim miejscu znalazły się Bydgoszcz i Kraków. Na kolejnych miejscach znalazły się Szczecin, Warszawa, Łódź i Lublin. Ranking w tej kategorii zamykają Poznań i Wrocław.

Wśród miast poniżej 300 tys. mieszkańców "najbardziej przyjazne kierowcom" okazały się miasta z województwa śląskiego. Pierwszy był Sosnowiec, drugie Gliwice, trzecia Częstochowa. Za nimi znalazły się Toruń, Radom, Gdynia, Katowice, Kielce i Białystok, a na ostatnim miejscu znalazł się Rzeszów.

Jak w poszczególnych kategoriach wypadł Poznań?

W centrum Poznania jeździ się wolno - średnio 24 km/h godzinę. Spokojniejszy ruch panuje tylko w Szczecinie, gdzie średnia prędkość w centrum wynosi 22 km/h. W takim tempie jak w Poznaniu jeżdżą w Krakowie i we Wrocławiu. Kierowcy najbardziej szaleją w Gdańsku, gdzie średnia prędkość w centrum wynosi 32 km/h.

Inaczej wygląda jazda poza centrum. Najszybciej jeżdżą kierowcy w Szczecinie (średnia 41 km/h) oraz w Poznaniu i Warszawie (39 km/h). Najspokojniej poza centrum poruszają się kierowcy we Wrocławiu (34 km/h).

Niestety rzeczywiście blado wypada Poznań pod katem kolizji na drogach - średnio 9 na 1000 mieszkańców. Bardziej niebezpiecznie jest w Warszawie i Łodzi (10). Najbezpieczniej jeżdżą kierowcy w Szczecinie (7,2 kolizje na 1000 mieszkańców). Na szczęście liczba kolizji w Poznaniu systematycznie spada z poziomu niemal 7000 do niecałych 5000.

Poznańska strefa płatnego parkowania jest najdroższa w Polsce (średnio 5,7 zł za godzinę), za to poznaniacy mają dostęp do największej liczby miejsc parkingowych - 4,9 na 1000 mieszkańców. Najtańsze parkowanie w strefie jest w Szczecinie (3,68 zł), a najmniejsza dostępność miejsc parkingowych w Łodzi - 1,5 na 1000 mieszkańców.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

"Poznań jest płaski"? Sprawdziliśmy! Oto 10 najdłuższych podjazdów rowerowych w Poznaniu. Niejeden rowerzysta się na nich spoci! Sprawdź w naszej galerii!

Poznań płaski jak stół? Chyba nie bardzo. Oto lista najdłużs...

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski