Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy Poznań zrezygnuje z bezpłatnej pomocy ginekologicznej? Potrzeba ponad miliona zł. Bezpłatny Punkt Profilaktyki Intymnej poprowadzi POSUM

Bogna Kisiel
Bogna Kisiel
Bezpłatny gabinet ginekologiczny, działający przez całą dobę, który jest finansowany przez budżet miasta funkcjonuje obecnie przy ulicy Wojskowej w Poznaniu. Jest plan, aby przez kolejne trzy lata Punkt Profilaktyki Intymnej prowadził Poznański Ośrodek Specjalistycznych Usług Medycznych na Winogradach (zdjęcie ilustracyjne)
Bezpłatny gabinet ginekologiczny, działający przez całą dobę, który jest finansowany przez budżet miasta funkcjonuje obecnie przy ulicy Wojskowej w Poznaniu. Jest plan, aby przez kolejne trzy lata Punkt Profilaktyki Intymnej prowadził Poznański Ośrodek Specjalistycznych Usług Medycznych na Winogradach (zdjęcie ilustracyjne) Adrian Wykrota
Miasto planuje przeznaczyć 1,1 mln zł rocznie na działanie Punktu Profilaktyki Intymnej, który jest czynny przez całą dobę. Przez trzy lata skorzysta z jego pomocy ok. 15 tys. mieszkańców Poznania. Ostateczną decyzję, czy jego funkcjonowanie będzie kontynuowane, podejmą we wtorek radni.

Bezpłatny całodobowy gabinet ginekologiczny został uruchomiony pod koniec września 2018 r. przy ul. Św. Marcin. W tym roku prowadzi go inna fundacja i pacjenci przyjmowani są w Centrum Medycznym Drews przy Wojskowej. Z darmowych porad, badań i konsultacji ginekologicznych mogą skorzystać pełnoletni mieszkańcy Poznania, a także nieletni, ale za zgodą rodzica lub opiekuna prawnego.

Zobacz: Dlaczego odmawiano różaniec przed szpitalem?

- Przyjmowane są zarówno kobiety, jak i mężczyźni – wyjaśnia radna Maria Lisiecka-Pawełczak, szefowa komisji rodziny, polityki społecznej i zdrowia.

Sprawdź też:

W ubiegłym roku gabinet przyjął ponad 5 tys. pacjentów, zdecydowana większość z nich to kobiety. - Zgłaszają się z różnymi problemami, szczególnie dotyczącymi higieny intymnej, antykoncepcji. Były też drastyczne przypadki, przychodziły ofiary gwałtu. U kilku osób wykryto nowotwór – mówi Lisiecka-Pawełczak, która nie ma wątpliwości, że taki punkt jest potrzebny.

Czytaj też: Poznań: Bezpłatny punkt ginekologiczny bez lekarzy i nie 24-godzinny? Poznanianki narzekają na Punkt Profilaktyki Intymnej

Z dostępnością ginekologów, mających umowy z NFZ jest kiepsko. Na wizytę w gabinecie prywatnym też trzeba czekać. - A zdarzają się sytuacje awaryjne, gdy pomoc ginekologa jest potrzebna szybko – twierdzi Lisiecka-Pawełczak. I dodaje: - Jedyną zmianą w programie „Punkt profilaktyki intymnej na lata 2021-2023” jest rezygnacja z konkursu na wybór organizacji, która poprowadzi taki gabinet. To zadanie ma być przekazane do POSUM. Uważam, że to dobre rozwiązanie. To jednostka miejska, będzie większa kontrola nad funkcjonowaniem punktu.

Program przewiduje też telekonsultacje, promocję zdrowia intymnego, wykonywanie badań cytologicznych oraz USG (także u mężczyzn, np. USG jąder). - Co ważne gabinet w POSUM będzie miał oddzielne wejście i będzie przystosowany dla osób z niepełnosprawnościami – mówi radna KO.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski