Czy poznaniaków czeka kolejna rewolucja śmieciowa? Co zmieni się po 1 stycznia 2022 r., gdy miasto przejmie system gospodarki odpadami?

Bogna Kisiel
Bogna Kisiel
Po 1 lipca 2022 roku wszystkie pojemniki na odpady komunalne zbierane w sposób selektywny będą musiały posiadać nie tylko naklejkę z opisem właściwej dla nich frakcji odpadów, ale także być w odpowiednim kolorze czyli pojemnik niebieski - "Papier", żółty - "Metale i tworzywa sztuczne", zielony - "Szkło", brązowy - "Bio", czarny lub grafitowy - "Odpady zmieszane"
Po 1 lipca 2022 roku wszystkie pojemniki na odpady komunalne zbierane w sposób selektywny będą musiały posiadać nie tylko naklejkę z opisem właściwej dla nich frakcji odpadów, ale także być w odpowiednim kolorze czyli pojemnik niebieski - "Papier", żółty - "Metale i tworzywa sztuczne", zielony - "Szkło", brązowy - "Bio", czarny lub grafitowy - "Odpady zmieszane" Łukasz Gdak
Z końcem roku GOAP przestanie istnieć, choć procedury likwidacyjne jeszcze trochę potrwają. Najpierw Poznań, a następnie kolejne gminy postanowiły wystąpić ze związku. Od 1 stycznia 2022 r. za organizację sytemu gospodarki odpadami, odbiór i zagospodarowanie śmieci będzie odpowiadać miasto. Na wtorkowej sesji radni przyjęli pakiet niezbędnych uchwał, stanowiących podstawę gminnego systemu gospodarki odpadami komunalnymi. Co się zmieni?

Poznań występuje z GOAP - co się zmieni w związku z wywozem śmieci w Poznaniu?

Zmian, które odnoszą się do samych mieszkańców jest niewiele. Od stycznia trzeba będzie pieniądze za odbiór i zagospodarowanie odpadów odprowadzać na konto miasta, a nie GOAP-u. Ponadto poznaniacy będą musieli wypełnić nową deklarację śmieciową. – Deklaracje będą zbierane od października do grudnia. Szacujemy, że będzie ich około 50 tysięcy. To duże wyzwanie, do którego się przygotowujemy – mówi Katarzyna Kruszka-Pytlik, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej.

Czytaj też: Prezydent Jacek Jaśkowiak: Chcemy powstrzymać podwyżki opłat za śmieci dla poznaniaków. Z tego powodu miasto opuszcza GOAP

Obowiązują cztery rodzaje deklaracji dla nieruchomości, na której zamieszkują mieszkańcy; mieszanej, która jest częściowo zamieszkana i znajduje się na niej np. sklep; niezamieszkanej (m.in. instytucje, szkoły, placówki usługowe czy handlowe); wykorzystywanej na cele rekreacyjno-wypoczynkowe. – Będzie możliwość złożenia deklaracji przez elektroniczną platformę ePUAP – zapewnia Kruszka-Pytlik.

Nieruchomości zamieszkałe i mieszane muszą być objęte gminnym systemem gospodarki odpadami. – W przypadku niezamieszkałych to gmina decyduje. Rekomendujemy, aby były one w systemie co służy jego uszczelnieniu, ale to właściciel takiej nieruchomości decyduje – tłumaczy Kruszka-Pytlik.

– Czy ta dobrowolność jest najlepszym rozwiązaniem, jeśli ktoś produkuje śmieci? – zastanawia się Michał Grześ, radny PiS. – Gro odpadów ze sklepów, restauracji ląduje w lasach. Bez kontroli miasto będzie miało problem z dzikimi wysypiskami.
Po zmianach w ustawie śmieciowej przystąpienie właściciela nieruchomości, na której nie zamieszkują mieszkańcy, do systemu zorganizowanego przez gminę jest dobrowolne.

– Dobrym kierunkiem jest wyjście z GOAP-u, tylko żebyśmy nie stali się drugim GOAP-em – obawia się Grześ. – Nie może być tak, jak w przypadku opłaty za psa, że płacili tylko chętni. Wiele osób nie płaci za śmieci.

Wielu mieszkańców, w tym część radnych, liczyło, że po wyjściu z GOAP-u nastąpi rewolucja śmieciowa, system zostanie uszczelniony, opłaty będą niższe. Tymczasem metoda naliczania opłaty (od osoby), wysokość stawki (25 zł od osoby w zabudowie wielorodzinnej; 28 zł od osoby w domach jednorodzinnych), częstotliwość i sposób odbioru odpadów, liczba sektorów, ulgi dla rodzin wielodzietnych – wszystko zostaje po staremu.

Warto wiedzieć: Płacisz za śmieci? Płacisz nie tylko za swoje odpady. Recykling powinny finansować firmy wprowadzające opakowania na rynek

– Przyjmujemy system jeden do jeden z uwagi na konieczność zagwarantowania odbioru odpadów po 1 stycznia – mówi Bartosz Guss, zastępca prezydenta. – Czas na bardziej rewolucyjne zmiany przyjdzie pewnie w trzecim, czwartym kwartale przyszłego roku.
Utrzymanie dotychczasowych zasad funkcjonowania systemu jest podyktowane m.in. tym, że umowy z firmami odbierającymi odpady są zawarte do 30 czerwca 2022 r.

– Chodzi o to, aby płynnie od strony formalnej przejąć system – tłumaczy Konrad Zaradny, radny KO, szef komisji ochrony środowiska i gospodarki komunalnej. – Pierwszym krokiem jest zapewnienie ciągłości odbioru odpadów, kolejnym jest ulepszenie systemu. Zlecona została analiza, która ma wykazać, jak trzeba go uszczelnić.

ZOBACZ TEŻ:

Nowe zasady segregacji śmieci w Poznaniu i aglomeracji. Spra...

Jak składować odpady podczas kwarantanny i gdzie je wyrzucać...

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

g
gościu

Grzes ma rację - budują w wersji miasta drugi GOAP, urzędnicy bez pomyślunki będa dreptac w miejscu

Dodaj ogłoszenie