Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy poznaniaków czeka kolejna rewolucja śmieciowa? Co zmieni się po 1 stycznia 2022 r., gdy miasto przejmie system gospodarki odpadami?

Bogna Kisiel
Bogna Kisiel
Po 1 lipca 2022 roku wszystkie pojemniki na odpady komunalne zbierane w sposób selektywny będą musiały posiadać nie tylko naklejkę z opisem właściwej dla nich frakcji odpadów, ale także być w odpowiednim kolorze czyli pojemnik niebieski - "Papier", żółty - "Metale i tworzywa sztuczne", zielony - "Szkło", brązowy - "Bio", czarny lub grafitowy - "Odpady zmieszane"
Po 1 lipca 2022 roku wszystkie pojemniki na odpady komunalne zbierane w sposób selektywny będą musiały posiadać nie tylko naklejkę z opisem właściwej dla nich frakcji odpadów, ale także być w odpowiednim kolorze czyli pojemnik niebieski - "Papier", żółty - "Metale i tworzywa sztuczne", zielony - "Szkło", brązowy - "Bio", czarny lub grafitowy - "Odpady zmieszane" Łukasz Gdak
Z końcem roku GOAP przestanie istnieć, choć procedury likwidacyjne jeszcze trochę potrwają. Najpierw Poznań, a następnie kolejne gminy postanowiły wystąpić ze związku. Od 1 stycznia 2022 r. za organizację sytemu gospodarki odpadami, odbiór i zagospodarowanie śmieci będzie odpowiadać miasto. Na wtorkowej sesji radni przyjęli pakiet niezbędnych uchwał, stanowiących podstawę gminnego systemu gospodarki odpadami komunalnymi. Co się zmieni?

Poznań występuje z GOAP - co się zmieni w związku z wywozem śmieci w Poznaniu?

Zmian, które odnoszą się do samych mieszkańców jest niewiele. Od stycznia trzeba będzie pieniądze za odbiór i zagospodarowanie odpadów odprowadzać na konto miasta, a nie GOAP-u. Ponadto poznaniacy będą musieli wypełnić nową deklarację śmieciową. – Deklaracje będą zbierane od października do grudnia. Szacujemy, że będzie ich około 50 tysięcy. To duże wyzwanie, do którego się przygotowujemy – mówi Katarzyna Kruszka-Pytlik, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej.

Czytaj też: Prezydent Jacek Jaśkowiak: Chcemy powstrzymać podwyżki opłat za śmieci dla poznaniaków. Z tego powodu miasto opuszcza GOAP

Obowiązują cztery rodzaje deklaracji dla nieruchomości, na której zamieszkują mieszkańcy; mieszanej, która jest częściowo zamieszkana i znajduje się na niej np. sklep; niezamieszkanej (m.in. instytucje, szkoły, placówki usługowe czy handlowe); wykorzystywanej na cele rekreacyjno-wypoczynkowe. – Będzie możliwość złożenia deklaracji przez elektroniczną platformę ePUAP – zapewnia Kruszka-Pytlik.

Nieruchomości zamieszkałe i mieszane muszą być objęte gminnym systemem gospodarki odpadami. – W przypadku niezamieszkałych to gmina decyduje. Rekomendujemy, aby były one w systemie co służy jego uszczelnieniu, ale to właściciel takiej nieruchomości decyduje – tłumaczy Kruszka-Pytlik.

– Czy ta dobrowolność jest najlepszym rozwiązaniem, jeśli ktoś produkuje śmieci? – zastanawia się Michał Grześ, radny PiS. – Gro odpadów ze sklepów, restauracji ląduje w lasach. Bez kontroli miasto będzie miało problem z dzikimi wysypiskami.
Po zmianach w ustawie śmieciowej przystąpienie właściciela nieruchomości, na której nie zamieszkują mieszkańcy, do systemu zorganizowanego przez gminę jest dobrowolne.

– Dobrym kierunkiem jest wyjście z GOAP-u, tylko żebyśmy nie stali się drugim GOAP-em – obawia się Grześ. – Nie może być tak, jak w przypadku opłaty za psa, że płacili tylko chętni. Wiele osób nie płaci za śmieci.

Wielu mieszkańców, w tym część radnych, liczyło, że po wyjściu z GOAP-u nastąpi rewolucja śmieciowa, system zostanie uszczelniony, opłaty będą niższe. Tymczasem metoda naliczania opłaty (od osoby), wysokość stawki (25 zł od osoby w zabudowie wielorodzinnej; 28 zł od osoby w domach jednorodzinnych), częstotliwość i sposób odbioru odpadów, liczba sektorów, ulgi dla rodzin wielodzietnych – wszystko zostaje po staremu.

Warto wiedzieć: Płacisz za śmieci? Płacisz nie tylko za swoje odpady. Recykling powinny finansować firmy wprowadzające opakowania na rynek

– Przyjmujemy system jeden do jeden z uwagi na konieczność zagwarantowania odbioru odpadów po 1 stycznia – mówi Bartosz Guss, zastępca prezydenta. – Czas na bardziej rewolucyjne zmiany przyjdzie pewnie w trzecim, czwartym kwartale przyszłego roku.
Utrzymanie dotychczasowych zasad funkcjonowania systemu jest podyktowane m.in. tym, że umowy z firmami odbierającymi odpady są zawarte do 30 czerwca 2022 r.

– Chodzi o to, aby płynnie od strony formalnej przejąć system – tłumaczy Konrad Zaradny, radny KO, szef komisji ochrony środowiska i gospodarki komunalnej. – Pierwszym krokiem jest zapewnienie ciągłości odbioru odpadów, kolejnym jest ulepszenie systemu. Zlecona została analiza, która ma wykazać, jak trzeba go uszczelnić.

ZOBACZ TEŻ:

Na terenie aglomeracji poznańskiej od 1 września 2020 roku obowiązują nowe zasady w systemie gospodarowania odpadami. Segregacja śmieci jest teraz obowiązkowa dla wszystkich mieszkańców. Zwiększono też liczbę typów odpadów, które można wrzucić do żółtego pojemnika na metale i tworzywa sztuczne. Wśród nich są opakowania po dezodorantach w aerozolach czy czysty styropian opakowaniowy. Sprawdź, jak prawidłowo segregować odpady w Poznaniu i w aglomeracji poznańskiej.Sprawdź, jak prawidłowo segregować odpady w Poznaniu i w aglomeracji poznańskiej ---->

Nowe zasady segregacji śmieci w Poznaniu i aglomeracji. Spra...

Śmieci podczas pandemii przybywa, dlatego GOAP przygotował dla mieszkańców aglomeracji poznańskiej poradnik, w którym wyjaśnia m.in. co zrobić chusteczkami dezynfekcyjnymi, rękawiczkami lub maseczkami oraz jak prawidłowo postępować z odpadami osób, które przebywają na kwarantannie. Przypomina też o zmianach jakie zaszły w tym roku w gospodarowaniu odpadami i zachęca do ograniczania ilości produkowanych śmieci.Sprawdź, 6 zasad postępowania z odpadami podczas pandemii >>

Jak składować odpady podczas kwarantanny i gdzie je wyrzucać...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski