Czy pracownik może mieć w firmie jak w raju?

Materiał informacyjny Mastermedia
Udostępnij:
- Biznes to pracownicy. Im lepsze warunki pracy i atmosferę im zapewnimy, tym będziemy osiągać coraz lepsze wyniki - mówi Marta Hale, dyrektor działu HR w Mastermedia.

Czy w obecnych firmach, które dążą tylko do zysku kosztem pracownika, może być dla pracownika normalnie, żeby nie powiedzieć, jak w raju?
Zdecydowanie może być co najmniej normalnie, to kwestia podejścia właścicieli i zarządów i ich świadomość, co chcą osiągnąć w długookresowym myśleniu o biznesie. Cieszę się, że w mojej firmie, Mastermedia, właściciele rozumieją, że biznes to pracownicy. Im lepsze warunki pracy i atmosferę im zapewnimy, tym będziemy osiągać coraz lepsze wyniki.

Czy czuje się więc Pani w Mastermedia jak w raju?
Z dumą mogę powiedzieć, że tak, kiedy widzę zadowolonych i uśmiechniętych pracowników, którzy przychodzą w poniedziałek do pracy z przyjemnością, a nie z musu, którzy realizują projekty, bo bardzo w nie wierzą i w zdecydowanej większości przynoszą one wymierne korzyści dla firmy. Bardzo mnie cieszy, kiedy widzę codziennie zgraną drużynę, która jest ze sobą na dobre i złe i cały czas się wspiera. Mimo że czasem jesteśmy kompletnie różni. Jesteśmy firmą handlową i dostarczamy polskie produkty nie tylko do wielu europejskich krajów, ale nawet do Australii i Nową Zelandii Nieważne, czy ktoś z pracowników pracuje w magazynie czy w biurze, czy w Lublinie czy w Poznaniu, Mastermedia to jeden, zgrany team, w którym świetnie się pracuje. Wszyscy są ze sobą na „Ty”.

Kogo Państwo rekrutujecie?
Rekrutujemy zarówno pracowników magazynu, jak i ekspertów od logistyki, sprzedaży, zakupów, HR, finansów, księgowości, marketingu oraz analityków.

Dlaczego potencjalny kandydat miałby wybrać właśnie Was?
Po pierwsze, pomimo tego, że zatrudniamy prawie 800 osób w Polsce i za granicą, to nadal bardzo dbamy o rodzinną i przyjazną atmosferę. Celebrujemy wspólnie sukcesy, integrujemy się, wspólnie śmiejemy i mimo że jesteśmy czasem kompletnie inni – wzajemnie się szanujemy. Na pewno daleko nam do bezdusznej korporacji oraz obecnym rynkowym trendom dążenia do sukcesu za wszelką cenę.

Jakie dodatkowe benefity oferują Państwo potencjalnym kandydatom?
Jesteśmy pracodawcą o wysokiej etyce pracy, dbamy aby pracownik miał wszystko, co niezbędne a może i nawet więcej. Benefity płacowe i pozapłacowe są ważnym elementem naszego funkcjonowania. Wsłuchujemy się w potrzeby naszych pracowników i dobieramy takie rzeczy, aby umilić funkcjonowanie w organizacji. Z takich miłych benefitów są chociażby bony urodzinowe, bo wierzymy, że każdy z naszych pracowników jest wyjątkowy, dlatego też ich urodziny to dobra okazja, aby to podkreślić.
Oczywiście oferujemy również opiekę medyczną i ubezpieczenia grupowe. Prowadzimy również liczne szkolenia wewnętrzne, co gwarantuje rozwój naszym pracownikom. Budujemy również kulturę organizacyjną opartą na sugestiach pracowniczych, bardzo uważnie słuchamy uwag naszych pracowników i z dnia na dzień tworzymy coraz bardziej komfortowe miejsce do pracy. Szanujemy również work-life balance.

A jak to jest w przypadku już zatrudnionych?
To, co jest dla nas ważne, to przy awansach preferujemy w pierwszej kolejności osoby z wewnątrz firmy. Nasi nowi pracownicy zyskują stabilne zatrudnienie w branży FMCG, która jest odporna na kryzys oraz mają możliwość rozwoju zawodowego w międzynarodowym środowisku oraz udział w ciekawych i innowacyjnych projektach.

Z czego jest Pani najbardziej dumna, pracując w Mastermedia?
Z tego, że przebijamy szklane sufity i tylko niebo jest dla nas limitem. Najbardziej jestem dumna z tego, że to polska firma z mojego rodzinnego Lublina robi biznes za granicą, a nie odwrotnie, jak możemy obserwować to na rynku polskim. I z dumą chce mi się pracować dla tej firmy. Czuję, że jest to moje miejsce, gdzie mogę się realizować, w gronie, które wpiera i daje ciekawe perspektywy. Mamy dużo w sobie pozytywnej energii, którą lubimy się dzielić.

Dołącz do nas!
Chcesz pracować w naszej firmie?
Po prostu prześlij swoje CV na adres:
[email protected]

Wideo

Materiał oryginalny: Czy pracownik może mieć w firmie jak w raju? - Kurier Lubelski

Dodaj ogłoszenie