Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy PTBS ma coś do ukrycia? Sprawdzą to poznańscy radni

Paweł Antuchowski
Paweł Antuchowski
Protest mieszkańców PTBS w siedzibie spółki na początku lutego 2023 roku.
Protest mieszkańców PTBS w siedzibie spółki na początku lutego 2023 roku. Robert Wożniak
Ruszyła kontrola radnych z Komisji Rewizyjnej Rady Miasta Poznania w Poznańskim Towarzystwie Budownictwa Społecznego. Kompleksowa kontrola PTBS ma potrwać do 1 października. Pierwsze posiedzenie komisji skupiło się na uporządkowaniu dotychczasowych działań.

Spis treści

Kompleksowa kontrola w PTBS

W jej ramach radni sprawdzą szereg aspektów dotyczących funkcjonowania PTBS, ze szczególnym uwzględnieniem wysokości czynszów, kosztów eksploatacji, zaciągniętych kredytów, poziomu zatrudnienia, bieżącej działalności czy planów inwestycyjnych.

Pierwotnie kontrola nie była w tym roku przez komisję planowana. Zmiana ta została przegłosowana na początku marca.

- Oficjalnie kontrola rozpoczyna się 4 kwietnia, jednak już wcześniej rozpoczęłam kontrolę radnej w spółce

- informuje radna Ewa Jemielity z PiS, przewodnicząca komisji rewizyjnej.

Działania te związane były z protestami mieszkańców, którzy sprzeciwiają się planowanej od maja podwyżce czynszów. Jak informowała spółka, podwyżki związane są między innymi z inflacją, wzrostem cen materiałów budowlanych czy wyższymi stopami procentowymi, wpływającymi bezpośrednio na wyższe koszty kredytów zaciągniętych na budowę mieszkań.

Najbardziej podwyżki te mają dotknąć lokatorów mieszkających w ramach programu najmu z dojściem do własności, gdzie stawka czynszu ma wzrosnąć w skrajnym przypadku o ponad 10 zł za m kw. Podwyżki te stały się przyczynkiem do protestów, których pokłosiem były najpierw interpelacje kierowane przez radnych do władz Spółki i władz miasta, a później kontrola radnej Ewy Jemielity.

Kontrola komisji na prośbę mieszkańców

Mimo kontroli radnej, mieszkańcom zależało na tym, aby kontrolę podjęła komisja rewizyjna, co stało się poprzez wpisanie jej do rocznego planu pracy. Na początku posiedzenia radna podsumowała jej dotychczasową współpracę w kwestii kontroli.

- Kontrolę rozpoczęłam pismem z 11 lutego, które skierowałam do prezesa PTBS. Odpowiedź na nie otrzymałam 28 lutego

- referowała radna Ewa Jemielity.

W jednym z pytań radna poprosiła o przedstawienie szczegółowych informacji dotyczących rodzaju i źródła kredytu zaciągniętego na budowę, terminu jego uzyskania, wysokości oprocentowania i rodzajem waluty oraz czy spółka skorzystała z wakacji kredytowych i tzw. tarcz solidarnościowych. Informacja ta miała być przedstawiona osobno dla każdego budynku.

- Tymczasem otrzymałam odpowiedź tylko z jednego adresu, co nie jest całościową odpowiedzią na to pytanie. Rozumiem, że radna mogą państwo lekceważyć, ale czy komisja dostanie odpowiedź całościową na pytanie. Jak ta współpraca w tej sytuacji będzie wyglądać?

- pytała Ewa Jemielity,

- Nie ma poszczególnych wyliczeń dla pozostałych budynków i nie wiem dlaczego nie zostały one dostarczone. Trudno mi odpowiedzieć, dlaczego to nie zostało przedstawione - stwierdził Andrzej Konieczny, prezes PTBS. - Proszę nie sugerować, że Panią tu lekceważę, bo to nieprawda

- podkreślił, zapewniając, że całościowa odpowiedź na te i inne pytania zostanie dostarczona.

Czynsze dwukrotnie wyższe niż w spółdzielniach mieszkaniowych?

Najwięcej kontrowersji wśród radnych wzbudziła dysproporcja czynszów, między PTBS, a czynszem pobieranym przez poznańskie spółdzielnie mieszkaniowe. Zdaniem radnej, spółka miejska pobiera taki sam czynsz za mieszkanie wielkości trzydziestu kilku metrów kwadratowych, jak spółdzielnia pobiera za ponad dwukrotnie większy lokal.

- Pani nie uwzględnia w swojej subiektywnej ocenie, że podstawą tych opłat jest kredyt, który spłacamy. Tego nie ma w opłatach spółdzielczych

- kontrował Andrzej Konieczny, który na prośbę o ponowne wyjaśnienie składników czynszów przypominał, że wiele kwestii poświęconych opłatom zostało poruszone na posiedzeniu komisji transportu i polityki mieszkaniowej.

- Nie wszyscy członkowie komisji rewizyjnej są członkami innych komisji, gdzie takie wyjaśnienia były składane. Ja nie jestem członkiem komisji polityki mieszkaniowej i nie mam wiedzy na temat, dlatego proszę o udzielanie odpowiedzi, a nie zasłaniać się, że coś już było na innej komisji wyjaśniane

- stwierdził radny Łukasz Kapustka z Klubu Wspólny Poznań. - Rolą komisji jest pytać, a pana rolą jest udzielać odpowiedzi - skwitował.

Podczas kolejnego posiedzenia komisji przedstawiciele Spółki, będą odpowiadali na kolejne pytania radnych i doprecyzowywali te kwestie, które zostały już poruszone. Końcowe efekty kontroli poznamy po jej zakończeniu w październiku, kiedy to zostanie sformułowany raport pokontrolny.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Obserwuj nas także na Google News

Mieszkańcy PTBS nie zgadzają się na horrendalne podwyżki czynszów.

Protest mieszkańców Poznańskiego TBS przed urzędem miasta. P...

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski