Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy rolnik może zrezygnować z dopłat bezpośrednich? ARiMR odpowiada na wątpliwości gospodarza

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Nawet jeśli rolnik nie wnioskuje o dopłaty, obowiązują go pewne przepisy.
Nawet jeśli rolnik nie wnioskuje o dopłaty, obowiązują go pewne przepisy. pixabay.com/FotografieSDV
- Nie jestem pewny, czy wnioskowanie o dopłaty opłaca mi się. Jest dużo wymogów, ograniczeń, a same dopłaty nie są tyle warte, co kilka lat temu, bo wszystko podrożało. Interesuje mnie, jak zrezygnować z dopłat bezpośrednich — z takim pytaniem zwrócił się do nas wiosną rolnik z województwa kujawsko-pomorskiego. Uzyskaliśmy wówczas odpowiedź z oddziału ARiMR.

Spis treści

Dopłaty bezpośrednie z nowościami od 2023 roku

Zmieniła się część norm określonych jako warunkowość, choć nie wszystkie obowiązywały w pierwszym roku.

Pojawiło się rozbudowane wsparcie dobrostanu zwierząt i wciąż budzące emocje ekoschematy. Ówczesny minister rolnictwa przekonywał, że część z nich jest prosta i rolnicy nie mają powodów do obaw, zachęcał, by o nie wnioskować.

Jak zrezygnować z dopłat bezpośrednich? Czy można?

Rolnik może ograniczyć się do wnioskowania wyłącznie o podstawowe formy wsparcia lub zrezygnować z unijnych i krajowych płatności. Jak to zrobić? Wyjaśniała w marcu 2023 r. Jolanta Sobecka, dyrektor Oddziału Regionalnego ARiMR w Toruniu:

- Ubieganie się o przyznanie płatności bezpośrednich nie jest obowiązkiem, dlatego też rolnik każdego roku może zadecydować, czy chce skorzystać z płatności bezpośrednich. Zobowiązania w ramach tych płatności (m.in. wynikające z norm i wymogów czy też warunkowości) są jednoroczne.

Nieco inaczej wygląda sytuacja, jeśli rolnik korzystał z płatności obszarowych PROW np. płatności rolnośrodowiskowych czy płatności ekologicznych. Wówczas podjęte w ramach tych płatności zobowiązania są wieloletnie.

- W przypadku gdy rolnik realizuje takie zobowiązanie wieloletnie, obowiązują go szczegółowe wymogi, dlatego też w każdym przypadku, gdy rolnik nie planuje dalszego składania wniosków, czy też planuje zaniechanie prowadzenia działalności rolniczej, powinien skontaktować się z ARiMR w celu uzyskania stosownych informacji w zakresie ewentualnych konsekwencji — tłumaczyła dyrektor OR ARiMR.

Rolnik bez dopłat też ma pewne obowiązki. Tych przepisów musi pilnować

Czy rolnika, który nie wnioskuje o dopłaty, nie obowiązują żadne normy i wymogi? Jolanta Sobecka przypominała:

- Wszystkie podmioty prowadzące produkcję rolną, niezależnie od faktu składania wniosków pomocowych, zobowiązane są do przestrzegania przepisów programu azotanowego mającego na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu oraz przepisów dotyczących stosowania środków ochrony roślin.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomocnik rolnika przy zbiorach - zasady zatrudnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Czy rolnik może zrezygnować z dopłat bezpośrednich? ARiMR odpowiada na wątpliwości gospodarza - Strefa Agro

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski