Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy są chętni na studia w Kaliszu? Trwa nabór

Ewelina Samulak-Andrzejczak
Andrzej Kurzyński
Kaliski Wydział Padagogiczno-Artystyczny UAM oraz Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Kaliszu oferują studentom ponad dwa tysiące miejsc na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych.

Kaliski Wydział Pedagogiczno-Artystyczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza zamknął nabór na studia stacjonarne. Już teraz wiadomo, że jest on porównywalny do ubiegłego roku, a w niektórych przypadkach nawet lepszy.

- Prawdziwym hitem jest filologia angielska z pedagogiką, bo tu nabór przewyższył wręcz liczbę miejsc, ale otworzyliśmy drugi, zwiększając tę pulę. Wypełniła limit rejestracji filologia polska, ale zawsze zdarzają się rezygnacje, więc tu również uruchomiliśmy drugi nabór. Niemal wypełniając limit, poradziła sobie edukacja wczesnoszkolna z przedszkolną z językiem angielskim - wymienia prof. UAM dr hab. Piotr Łuszczykiewicz, dziekan elekt WPA UAM w Poznaniu.

Trzy czwarte limitu wypełniła już pedagogika. Tu największym zainteresowaniem cieszy się po I roku specjalność pedagogika resocjalizacyjna i penitencjarna.

- Można założyć z absolutną pewnością, że uruchomimy kierunek informacja naukowa i bibliotekoznawstwo, czekamy na udany drugi nabór - dodaje Łuszczykiewicz.

Na chętnych w drugim naborze czeka również edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej i edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych. Najmniejszym zainteresowaniem natomiast cieszył się dotąd kierunek ochrona dóbr kultury, tu o wszystkim zdecyduje drugi nabór, ale WPA złożył już w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego projekt nowego kierunku z tego obszaru: animacja kultury z turystyką kulturową, który to w przyszłości zastąpi ochronę dóbr kultury. Łącznie kaliski wydział UAM może przyjąć na pierwszy rok studiów licencjackich i magisterskich ok. 500 osób, zaś na studia stacjonarne licencjackie i magisterskie 350 osób. ­

­ - Pozostałą do tysiąca liczbę studentów chętnie uzupełnimy studiami podyplomowymi w zakresie studiów pedagogicznych oraz studiów pedagogiki przedszkolnej i wczesnoszkolnej. Oferta nowych form studiów podyplomowych pojawi się wkrótce i będzie z pewnością bardzo atrakcyjna, i skierowana nie tylko do nauczycieli - mówi dziekan elekt.

Tysiącem miejsc na studiach stacjonarnych dysponuje Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa. Tutaj również rekrutacja jeszcze trwa, a już zgłosiło się ponad tysiąc kandydatów. ­

- Kierując się danymi od przewodniczących Wydziałowych komisji rekrutacyjnych, najpopularniejszymi kierunkami są: na Wydziale Medycznym - kosmetologia i pielęgniarstwo, na Wydziale Politechnicznym - informatyka, mechanika i budowa maszyn, na wydziale rehabilitacji i Sportu - fizjoterapia, a na Wydziale Zarządzania - zarządzanie i bezpieczeństwo wewnętrzne - mówi Anna Linkowska, rzecznik prasowy PWSZ w Kaliszu.

Uczelnia w tym roku prowadzi również rekrutację na nowe kierunki magisterskie. Największym zainteresowaniem cieszy się wśród nich obronność państwa. Nowym kierunkiem prowadzonym na studiach drugiego stopnia jest także wychowanie fizyczne. PWSZ w Kaliszu otrzymała także uprawnienia do prowadzenia studiów na kierunku mechanika i budowa maszyn w nowym zamiejscowym Wydziale Inżynierii Przemysłu we Wrześni. Rekrutacja na studia na obu uczelniach trwa prawie do rozpoczęcia roku akademickiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski