Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy szef musi wypłacić nam premię?

MIKO
Marcin Jedwabny, Państwowa Inspekcja Pracy w Poznaniu
Marcin Jedwabny, Państwowa Inspekcja Pracy w Poznaniu Piotr Jasiczek
Szef nie wypłacił mi za ostatnie dwa miesiące całości wynagrodzenia, które składa się z podstawy w wysokości minimalnego wynagrodzenia oraz premii uznaniowej. Fakt ten tłumaczy tym, że wypłata tego składnika wynagrodzenia zależy od jego decyzji. Czy ma rację? - na pytanie odpowiada Marcin Jedwabny, Państwowa Inspekcja Pracy w Poznaniu.

Odpowiadając na to pytanie trzeba wyraźnie zaznaczyć różnicę pomiędzy często występującymi w umowach o pracę dodatkowymi składnikami wynagrodzenia zwanymi premiami. W prawie pracy wyróżniamy bowiem premię regulaminową, nieuregulowaną w Kodeksie pracy, lecz mogącą występować w przepisach wewnątrzzakładowych, takich jak: regulamin pracy, regulamin wynagradzania, układy zbiorowe pracy, a także w umowie o pracę.

Drugim rodzajem premii jest tzw. premia uznaniowa będącą tak na-prawdę nagrodą. Premia regulaminowa musi zostać wypłacona pracownikowi, jeżeli ten spełni warunki określone przez pracodawcę w wymienionych przepisach prawa. Oznacza to, że jeśli premia regulaminowa uzależniona jest np. od wyników sprzedaży lub od wyprodukowania określonej liczby produktów, a pracownik te warunki spełni, pracodawca ma obowiązek wypłacić tego rodzaju świadczenie. Inaczej rzecz ma się z premią uznaniową - nagrodą. Ten rodzaj premii, jak sama nazwa wskazuje, zależy od woli pracodawcy i nie muszą być określone żadne przesłanki uzależniające jej otrzymanie.

o czy pracownik odbierze taką premię zależy tylko od pracodawcy. Nie nazwa określonego rodzaju premii decydować więc będzie o konieczności jej wypłacenia. Jeżeli premia uznaniowa uzależniona jest od spełnienia przez panią poszczególnych warunków, a takie warunki zostały przez panią spełnione, pracodawca ma obowiązek jej wypłacenia bez względu na jej nazwę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski