Stoisko Instytutu Badań Edukacyjnych podzielone było na 3 części: liga robotów, mobilne laboratorium przyszłości oraz Odznaka+. Na każdej z tych części można było dowiedzieć się wielu ciekawych i przydatnych faktów. Edukatorzy przybliżyli zwiedzającym m.in. jak działają drukarki 3D i co można na nich stworzyć, na czym polega sztuczna inteligencja i wirtualna rzeczywistość, jak samemu można w prosty sposób można korzystać z rozszerzonej rzeczywistości.
- Nasze zadanie polega na tym, aby pokazać, że każdy w prosty sposób może korzystać z rozszerzonej rzeczywistości. Chcemy otworzyć oczy na ten wirtualny świat, który jest w zasięgu ręki
- mówił Grzegorz Glanas edukator ze stoiska Instytutu Badań Edukacyjnych
- Jedyne co nas ogranicza w ich tworzeniu przedmiotów na drukarkach 3D to nasza wyobraźnia. W obecnych czasach powstają na nich różnego typu przedmioty zaczynając od prostych rzeczy używanych w gospodarstwach domowych po rakietę, która została wystrzelona w kosmos, czy części ciała ludzkiego (repliki kości i organów)
- dodał Glanas
Sztuczna inteligencja. Co to takiego?
Sztuczna inteligencja to nic innego jak zdolność maszyn do wykazywania ludzkich umiejętności (wybranych funkcji umysłu i ludzkich zmysłów). Umożliwia ona postrzeganie przez urządzenia ich otoczenia czy radzenia sobie z różnego rodzaju zadaniami i problemami.
- Dzięki temu wynalazkowi ludzie będą w stanie wygenerować tekst o dowolnej tematyce, szybko znaleźć odpowiedź na nurtujące ich pytania oraz mieć dostęp do prawie całej wiedzy ludzkości
- mówił Piotr Rutkowski edukator ze stoiska Instytutu Badań Edukacyjnych.
Sztuczna inteligencja. Dlaczego jest ważna?
Sztuczna inteligencja i jej dostęp do ogromnej ilości danych oraz algorytmów doprowadziła do wielkich przełomów w dziedzinie nauki, techniki oraz informatyki. Pomimo tego, że istnieje już ponad 50 lat, w dalszym ciągu znacząco się rozwija. Stała się jednym z priorytetów Unii Europejskiej. Dalsze prace nad jej działaniem przyniosą ogromne zmiany nie tylko w działach informatycznych i technicznych, ale również w codziennym życiu.
Sztuczna inteligencja ma swoje zalety
Sztuczna inteligencja ma wiele zalet, które można wykorzystać, aby ułatwić ludziom życie. Zakres wykonywanych przez nią zadań jest prawie nieograniczony. Jakie są jej najważniejsze zalety?
- nie popełnia błędów;
- może pracować 24/7;
- odpowiedź na zadane przez nas pytanie można uzyskać od razu;
- dużą część zadań wykona za człowieka;
- zwiększy naszą produktywność;
- przez dostęp do wiedzy którą posiada, znacznie skróci czas pracy człowieka.
- Sztuczna inteligencja ułatwi nam wykonywanie wielu zadań, nie tylko z działu technicznego, ale również praktycznego np. potrafi stworzyć obrazy, kierując się upodobaniami ludzi
- podkreślał Piotr Rutkowski. Ma ona również duży wpływ na naszą przyszłość. -
Możliwe, że dzięki jej działaniu za kilka lat będziemy mogli obejrzeć swoje wspomnienia oraz sny
- dodał.
Sztuczna inteligencja ma też wady
Rozwój tak wielkiej technologii posiada również wiele wad. Za pewien czas będziemy musieli stawić im czoła.
Są to m.in.:
- Bezrobocie- maszyny zastąpią prace wielu osób na wielu stanowiskach np. Dziennikarzy, copywriter’ów.
- Ogłupienie społeczeństwa - ludzie przez szybki dostęp do wielu informacji przestaną chcieć rozwijać się intelektualnie.
- Sztuczna inteligencja nie posiada kreatywności, czyli myśli wyłącznie schematycznie.
- Prywatność oraz bezpieczeństwo ludzi możne zostać zagrożone przez to, że cały system oparty jest na dużych zbiorach danych.
Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]
Obserwuj nas także na Google News
.
Tragedia w Połtawie. 41 ofiar po rosyjskim ataku
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?