Tu w Wielkopolsce ubywa mieszkańców!
15 miejscowości w Wielkopolsce, w których najszybciej ubywa mieszkańców
Porównaliśmy dane Głównego Urzędu Statystycznego dotyczące liczby ludności w wielkopolskich gminach i miastach w latach 2013 i 2023 r. Choć całe województwo pozostaje na plusie (obok małopolskiego, mazowieckiego i pomorskiego), wiele wielkopolskich miejscowości i powiatów traci mieszkańców. Postanowiliśmy sprawdzić, w których te spadki są największe.
Ludności ubywa zarówno w tych największych, jak i najmniejszych. Duże spadki odnotowały miasta na prawach powiatu, traci mieszkańców wiele miast powiatowych, tracę też mniejsze miasta i wsie. W największym stopniu proces ten dotyczy wschodniej i północnej Wielkopolski, najlepiej radzą sobie powiaty w centrum i na zachodzie regionu. Miasto znajdujące się na czele naszej listy straciło przez 10 lat ponad 15 proc. ludności! Z drugiej strony są takie gminy w Wielkopolsce, gdzie liczba ludności urosła o ponad 60 procent!
Najszybciej pustoszejące powiaty Wielkopolski
Oto list powiatów w województwie wielkopolskim, które tracą ludność w najszybszym tempie:
powiat kolski - -7515 mieszkańców, -8,44 proc.
powiat pilski - -7693 mieszkańców, -5,57 proc.
powiat czarnkowsko-trzcianecki - -4639 mieszkańców, -5,27 proc.
powiat chodzieski - -2433 mieszkańców, -5,11 proc.
powiat turecki - -3430 mieszkańców, -4,06 proc.
Dane z lat 2013-2023, bez uwzględnienia powiatów grodzkich (Poznania, Kalisza, Konina i Leszna).
Jakie są przyczyny spadającej liczby ludności?
Wiele miast pada ofiarą suburbanizacji - mieszkańcy wyprowadzają się poza ich granice w poszukiwaniu tańszej działki do budowy domu, ciszy czy "kontaktu z naturą".
Wysokie ceny nieruchomości w miastach powodują, że mieszkańcy stają przed ciężkim wyborem jak zapewnić członkom rodziny wygodną powierzchnię do życia. Budowa domu poza miastem pozostaje tańsza niż zakup większego mieszkania w mieście.
Zmniejsza się współczynnik dzietności - obecnie Polki rodzą średnio 1,33 dziecka, a wartość zastępowalności pokoleń (czyli stabilnej liczby ludności) wynosi 2. W Polsce ten wskaźnik przekraczał 2 po raz ostatni w 1991 r.
Wyprowadzamy się do innych ośrodków w poszukiwaniu lepszych warunków życia (m.in. pracy).
Z drugiej strony statystyki GUS nie obejmują dużej części obcokrajowców mieszkających w Polsce, rzeczywista liczba mieszkańców miast jest wyższa.
Jak wypada w tym zestawieniu Poznań?
Największe miasto Wielkopolski wciąż traci mieszkańców. Na koniec 2023 r. w Poznaniu mieszkało wg GUS 538 439 osób, o 9589 mniej niż w 2013 r. (-1,75 proc.) W porównaniu do 2018 r. liczba mieszkańców wzrosła o 2000 - wynika to w dużej mierze z tzw. korekty spisowej, po Narodowym Spisie Powszechnym z 2021 r. Dla porównania powiat poznański w tym czasie wzrósł o niemal 100 tys. mieszkańców (27,32 proc. wzrostu).
Poznań wypada pod tym względem źle wśród 5 największych polskich miast - Warszawa, Kraków i Wrocław przyciągnęły w ostatnich 10 latach dziesiątki tysięcy nowych mieszkańców. Wzrost notuje również nieco mniejszy od Poznania Gdańsk. Wyraźnie gorzej od stolicy Wielkopolski wypadają Katowice, Łódź i Bydgoszcz - tam spadki sięgają 8-9 proc. populacji. Nieco wolniej tracą mieszkańców Szczecin i Lublin (4-5 proc.), a najwolniej Białystok - 1,22 proc.
Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?