Aby sprawdzić, czy kleszcz, który nas ugryzł jest nosicielem boreliozy, wystarczy badanie za 70 zł. Borelioza i odkleszczowe zapalenie mózgu to choroby, które mogą być konsekwencją z pozoru niewinnego spaceru po lesie lub parku. Przenoszone są one przez kleszcze, których w ostatnim czasie pojawiło się bardzo dużo. Czy faktycznie jest się czego bać?

Borelioza - sprawdź czy „twój” kleszcz ją przenosi
Największy problem z tą chorobą jest taki, że bardzo trudno ją zdiagnozować. Można jednak zwrócić uwagę na niepokojące objawy. - Gdy ugryzie nas kleszcz, to w pierwszej kolejności należy obserwować miejsce ugryzienia - tłumaczy Andrzej Trybusz, Wielkopolski Inspektor Sanitarny w Poznaniu.

- Do lekarza należy zgłosić się, gdy zaobserwujemy u siebie wędrujący rumień, czyli zaczerwienienie o wielkości kilku centymetrów.

Zaniepokoić mogą także objawy podobne do grypy, które pojawią się kilka dni po ugryzieniu przez kleszcza.  

Co jeszcze można zrobić? Centrum Badań DNA oferuje badanie kleszczy. - Wystarczy przynieść do nas kleszcza, aby sprawdzić, czy jest on nosicielem boreliozy lub innych chorób, jak babeszjoza, bartonelloza, toksoplazmoza, czy nykoplazmoza - tłumaczy Dominika Masternak z Centrum Badań DNA w Poznaniu. - Kleszcza najlepiej położyć na zwilżonym płatku kosmetycznym i zamknąć w niewielkim pudełku.

Koszt takiego badania to 70 zł (tylko borelioza), 470 zł (cztery podstawowe choroby) lub 600 zł (pełen panel infekcji odkleszczowych). Test nie wykrywa odkleszczowego zapalenia mózgu.

Zapalenie mózgu - wystarczy szczepienie
Choć ta choroba występuje o wiele rzadziej niż borelioza, budzi chyba jeszcze większy strach. - Jako lekarz rodzinny  często odpowiadam na pytania swoich pacjentów dotyczące właściwej ochrony przed kleszczami - przyznaje doktor Dariusz Krupa, kierownik CM nr 1 Prywatnej Lecznicy Certus w Poznaniu. - Polega ona na ochronie ciała przed ekspozycją na kleszcze podczas przebywania w rejonach ich występowania, stosowaniu repelentów oraz oglądaniu całego ciała po powrocie do domu i właściwym usuwaniu kleszczy.

Odkleszczowe Zapalenie Mózgu można leczyć jedynie objawowo. Nie ma  leku, który zwalcza wywołującego ją wirusa. Dlatego tak ważna jest profilaktyka. Najpewniejszym sposobem zabezpieczenia się jest szczepienie ochronne.

- Szczepienie można rozpocząć w dowolnym czasie, najlepiej jednak wczesną wiosną, aby uodpornić się jeszcze przed sezonem aktywności kleszczy - tłumaczy dr Krupa. - Aby uzyskać pełną ochronę, należy przyjąć dwie kolejne dawki szczepionki w odstępie 1 do 3 miesięcy. Długotrwałą ochronę zapewnia dopiero trzecia dawka szczepionki przyjęta po 9-12 miesiącach po dawce drugiej. Gdy niezbędna jest szybka ochrona, możliwy jest również tryb przyspieszony.

Koszt takiej ochrony to, w zależności od producenta szczepionki 110-144 zł.

Jak przechytrzyć kleszcza?
Kleszcze czatują na swoje ofiary najczęściej w zaroślach. Zazwyczaj nie są w stanie wspiąć się wyżej niż na 120 cm.

- Kleszcz rozróżnia nawet 50 zapachów, w tym ludzki pot, reaguje na dwutlenek węgla, a także na ruch - mówi dr Trybusz. - Warto wiedzieć, że aby doszło do zakażenia boreliozą, kleszcz musi przebywać w skórze 12 godz. Jeśli usuniemy go szybko, nie powinien stanowić zagrożenia.

Jak chronić zwierzęta?
Kleszcze atakują także zwierzęta domowe. Jak można im pomóc?  Obroże przeciw kleszczom i pchłom: występują w wersji dla psów i kotów. Ceny wahają się od 10 do 20 zł dla kota i 11 do 21 zł dla psa. Występują w wersji antyalergicznej, a także ozdobnej. Ich trwałość to zwykle miesiąc.

Krople przeciw kleszczom i owadom (dla psów i kotów): ich ceny  w zależności od wagi zwierzęcia wynoszą od 10 zł do ponad 30 zł. Działają przez 4 miesiące. Również antyalergiczne. Urządzenia do bezpiecznego usuwania kleszczy: dostępne są  szczypce (koszt kilku złotych) oraz tzw. peny (kilkanaście złotych i więcej).