Prezydent Jacek Jaśkowiak uważa, że potrzebna jest kontrola rzetelności informacji przedstawianych przez rządzących. I dodaje, że dane podawane w Poznaniu są prawdziwe, ponieważ szpital zakaźny przy ulicy Szwajcarskiej jest placówką miejską.
To tam trafiają osoby zakażone koronawirusem lub mające objawy, które mogą wskazywać na zakażenie Covid-19. - Co z tymi, którzy zmarli poza szpitalem zakaźnym, nie mieli testów na obecność koronawirusa, a jako przyczynę zgonu wpisuje się im niewydolność oddechowo-krążeniową? - pytają niektórzy.
Czytaj też: Prezydent Poznania do przedstawiciela USA: "Władza w Polsce skupiona jest w rękach psychopaty"
W Polsce epidemia nie przebiega gwałtownie, wzrost liczby zgonów notuje się dopiero w ostatnim czasie. Jest za wcześnie, by pokusić się o wyciąganie wniosków.
- Gdyby liczba zgonów wzrosła w miesiącu o 100, to można uznać, że jest to dużo – twierdzi Krzysztof Konarski, zastępca kierownika Urzędu Stanu Cywilnego w Poznaniu.
Z danych poznańskiego USC wynika, że w marcu ubiegłego roku odnotowano 606 zgonów. W tym samym miesiącu tego roku było ich 649 (w lutym 2020 roku – 637).
W kwietniu 2019 r. USC w Poznaniu wystawiło 623 akty zgonów, w tym roku do 9 kwietnia do godziny 11 odnotowano 194 zgony (z danych napływających do urzędu wynikało, że ta liczba do końca dnia wzrośnie do 200).
Jak zgłaszać zgony w czasie epidemii koronawirusa?
W czasie epidemii funkcjonowanie Urzędu Stanu Cywilnego zostało znacząco ograniczone. Obecnie zgłoszenia zgonu można dokonać wyłącznie urzędzie miasta przy ul. Libelta 16/20 w Poznaniu. Chcąc wejść do urzędu, trzeba okazać kartę zgonu. Urzędnicy apelują o zachowanie wszelkich zasad bezpieczeństwa
Istnieje również możliwość umówienia wizyty przez internet za pośrednictwem tej strony.
Zgłoszenia zgonu należy dokonać w ciągu 3 dni od daty sporządzenia karty zgonu. W przypadku śmierci w wyniku choroby zakaźnej, zgłoszenia zgonu należy dokonać w ciągu 24 godzin od zgonu.
Osoba zgłaszająca zgon musi mieć ze sobą ważny dokument tożsamości (dowód osobisty lub paszport), a także kartę zgonu wystawioną przez lekarza oraz dowód osobisty zmarłej osoby.
Sprawdź też:
- 15 kultowych miejsc w Poznaniu, których już nie ma. Pamiętasz je wszystkie?
- 50 zdjęć Poznania z lat 90. Wielu z tych miejsc nie poznasz!
- Tajemnica podwórka na Jeżycach. Czego nie widzą przechodnie?
- Tak wygląda schron pod zamkiem zbudowany dla Hitlera
- Poznań 1948. Zobacz, jak wyglądało miasto 3 lata po wojnie
- Ściśle tajny obiekt w Biedrusku wyburzony. Co kryła budowla?
ZOBACZ TEŻ:
Koronawirus: Nowe zakazy i zasady. Musisz je stosować!
10 dowodów na to, jak ludzka głupota pomaga koronawirusowi. ...
Koronawirus w Poznaniu - wyludnione centrum miasta
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?