Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy w szpitalu będzie miał kto leczyć? Kadrowy dramat w Grodzisku Wielkopolskim. "Sytuacja jest ciężka, ale stabilna" - mówi dyrektor

Anna Borowiak
Anna Borowiak
Zgodnie z planem oddział chirurgiczny w grodziskim szpitalu ma wznowić działalność od 1 września. Zostało zatem niespełna półtora miesiąca, a wciąż nie udało się zatrudnić nawet jednego specjalisty, który miałby leczyć pacjentów.
Zgodnie z planem oddział chirurgiczny w grodziskim szpitalu ma wznowić działalność od 1 września. Zostało zatem niespełna półtora miesiąca, a wciąż nie udało się zatrudnić nawet jednego specjalisty, który miałby leczyć pacjentów. SP ZOZ Grodzisk
Trwają kolejne etapy modernizacji Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Grodzisku Wielkopolskim. Pozostaje jednak pytanie, czy w odnowionych wnętrzach będzie miał kto leczyć? Dyrektor Halina Sroczyńska mówi, że sytuacja jest "ciężka, ale stabilna".

Kadrowy dramat w grodziskim szpitalu to żadna nowość. Trzeba również przyznać, że to problem, który dotyka nie tylko grodziskiej lecznicy. Od lat poszukiwani są lekarze wielu specjalizacji. Sytuacja jest trudna w całym kraju.

W Grodzisku Wielkopolskim już kilkukrotnie z powodu braku rąk do pracy zapadały decyzje o czasowym zawieszeniu oddziałów. Nadal nie funkcjonuje oddział chirurgiczny. Dla porównania w sąsiednim powiecie wolsztyńskim od 1 lipca do 31 sierpnia zawieszono pracę oddziału pediatrycznego.

Zgodnie z planem oddział chirurgiczny w grodziskim szpitalu ma wznowić działalność od 1 września. Zostało zatem niespełna półtora miesiąca, a wciąż nie udało się zatrudnić nawet jednego specjalisty, który miałby leczyć pacjentów. Na pytanie, czy udało się choć częściowo skompletować brakującą kadrę chirurgii, dyrektor Halina Sroczyńska przyznaje, że niestety nie, ale rozmowy z potencjalnymi kandydatami "są prowadzone cały czas".

Na razie jednak nikt nie zadeklarował chęci podjęcia pracy w grodziskim szpitalu. Aby wznowić pracę oddziału, jak wyjaśnia dyrektor SP ZOZ, potrzeba obstawić minimum 1040 godzin miesięcznie ciągłej pracy, czyli 6,5 etatu. Halina Sroczyńska wyjaśnia również, że trudno przełożyć to na konkretną liczbę osób, które trzeba zatrudnić, ponieważ w obecnych czasach potrafią to być deklaracje dyspozycyjności na 1 dyżur miesięcznie, czyli od 16 do 24 godzin.

Choć decyzja o zawieszeniu pracy oddziału chirurgicznego zapadła pod koniec maja, to konkursy dla lekarzy ogłoszono dopiero... 11 lipca. Zapytaliśmy dyrektor szpitala, dlaczego tyle czekano.

- Tak jak wspomniałam wcześniej, cały czas są podejmowane i prowadzone rozmowy z różnymi lekarzami, aktywowane ogłoszenia i konkurs

- czytamy w odpowiedzi.

Jak wygląda sytuacja w przypadku pozostałych oddziałów szpitala? Czy brak kadry lekarskiej również może spowodować, że ich działalność zostanie zawieszona?

– Tu jest sytuacja niezmienna. Ciężka, ale stabilna

- przyznaje dyrektor Halina Sroczyńska.

Jakich specjalistów poszukuje obecnie grodziski szpital? Zgodnie z informacją zamieszczoną na stronie lecznicy, zapotrzebowanie jest spore. Szpital oferuje zatrudnienie dla lekarzy specjalistów w dziedzinie chirurgii, anestezjologii, położnictwa i ginekologii, radiologii, ortopedii i medycyny ratunkowej. Poszukiwane są też pielęgniarki, położne, specjaliści z higieny i epidemiologii, pielęgniarki operacyjne oraz anestezjologiczne.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Jedzenie w szpitalach - dobre czy niedobre? Ten temat od lat budzi wiele kontrowersji. Pacjenci często skarżą się na posiłki, jakie przychodzi im jeść podczas pobytu w szpitalu. Poprosiliśmy czytelników "Głosu Wielkopolskiego", by podzielili się swoimi wrażeniami na temat szpitalnego jedzenia. W poniższej galerii zamieściliśmy zdjęcia przesłane przez naszych czytelników. Zobacz, jak wyglądają posiłki oferowane przez wielkopolskie szpitale --->Czytaj też: Ogromne rachunek po wizycie u dentysty? Zęby można leczyć za darmo! Zobacz, co Ci przysługuje w ramach NFZ

Jedzenie w szpitalach może zaskoczyć! Co jedzą pacjenci? Tak...

Od 1 lipca medyczni i niemedyczni pracownicy ochrony zdrowia mają otrzymać podwyżki wynagrodzeń. Łącznie na ten cel przeznaczono 7,2 mld złotych. Podwyżkami objętych zostać ma 460 tys. osób. Projekt zakłada, że gwarantowane poziomy najniższych wynagrodzeń wzrosną od lipca od 632 zł do 2000 zł . Sprawdź w galerii, ile wyniosą podwyżki lekarzy, pielęgniarek, ratowników czy fizjoterapeutów.Przejdź dalej -->

Ile będą zarabiać lekarze, pielęgniarki i ratownicy po lipco...

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski