Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy wiedza o zdrowiu będzie nowym przedmiotem w szkołach?

Nicole Młodziejewska
Nicole Młodziejewska
Zasady zdrowego trybu życia, prawa i obowiązki pacjenta czy podstawowe zasady pierwszej pomocy - to przykładowe zagadnienia, które miałyby znaleźć się w programie nowego przedmiotu szkolnego Wiedza o zdrowiu. Z propozycją wprowadzenia go do szkół Rzecznik Praw Pacjenta zwrócił się do ministrów edukacji i zdrowia.
Zasady zdrowego trybu życia, prawa i obowiązki pacjenta czy podstawowe zasady pierwszej pomocy - to przykładowe zagadnienia, które miałyby znaleźć się w programie nowego przedmiotu szkolnego Wiedza o zdrowiu. Z propozycją wprowadzenia go do szkół Rzecznik Praw Pacjenta zwrócił się do ministrów edukacji i zdrowia. pixabay.com
Zasady zdrowego trybu życia, prawa i obowiązki pacjenta czy podstawowe zasady pierwszej pomocy - to przykładowe zagadnienia, które miałyby znaleźć się w programie nowego przedmiotu szkolnego wiedza o zdrowiu. Z propozycją wprowadzenia go do szkół Rzecznik Praw Pacjenta zwrócił się do ministrów edukacji i zdrowia.

Zdaniem RPP w szkołach brakuje dokładnej edukacji w zakresie tego tematu. - Wymagając określonych zachowań zdrowotnych od obywateli należy stworzyć narzędzie do przekazywania usystematyzowanej wiedzy, co skutkować będzie w przyszłości lepszą jakością życia nowych pokoleń pacjentów - tłumaczy Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta.

Czytaj też: Nowy rok szkolny 2019/2020. Terminy ferii, wakacji, kiedy kończy się rok szkolny 2020? Zobacz kalendarz roku szkolnego

Jego zdaniem przykładowy program nowego przedmiotu, mógłby opierać się na nauczaniu takich zagadnień, jak zdrowe odżywianie, prawa i obowiązki pacjenta, pierwsza pomoc, redukcja stresu, czy szczepienia ochronne.

RPP sugeruje, by przedmiot ten obowiązywał na poziomie wczesnoszkolnym i w klasach starszych. Zaznacza jednak, że dokładne założenia należy poddać dyskusji ogólnospołecznej.

- Każda dodatkowa wiedza w zakresie zdrowia, jak chociażby udzielanie pierwszej pomocy, jest potrzebna. To są ważne tematy i trzeba dzieci do nich odpowiednio przygotowywać - mówi Dominika Naworska, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 9.

Sprawdź też: Jak długo karmić dziecko piersią? Czy mleko modyfikowane jest lepsze niż mleko matki? Fakty i mity o najzdrowszej metodzie żywienia dziecka

I dodaje: - Należałoby się jednak zastanowić, czy jest sens, by wprowadzać dzieciom kolejny przedmiot. Myślę, że w tym przypadku lepszym rozwiązaniem byłoby poszerzenie zagadnień przedmiotu wychowanie do życia w rodzinie i na tych lekcjach te tematy poruszać.

Sprawdź też:

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski