Czy za ucieczkę przed policją można stracić prawo jazdy?

  Czy za ucieczkę przed policją można stracić prawo jazdy?

  (mm)

  Aktualizacja:

  Czy za ucieczkę przed policją można stracić prawo jazdy?
  1/2
  przejdź do galerii

  ©Archiwum

  Niezatrzymanie się do kontroli drogowej może mieć poważne konsekwencje. Za to wykroczenie grozić może nie tylko kara aresztu.
  Kierowca, który nie stosuje się do sygnałów osoby uprawnionej do kontroli ruchu drogowego nakazujących zatrzymanie pojazdu, popełnia wykroczenie. Grozi za to nie tylko kara aresztu od 5 do 30 dni, albo grzywna od 20 zł do 5000 zł.

  W takiej sytuacji kierowca musi liczyć się z tym, że sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 6 miesięcy do 3 lat. Wiąże się to z zatrzymaniem prawa jazdy.


  Przypomnijmy, że kierującego na obszarze zabudowanym może zatrzymać także nieumundurowany funkcjonariusz policji. Wtedy musi bez wezwania okazać legitymację służbową. Warto dodać, że niekiedy może to budzić podejrzenia kierowcy o podszywanie się innych osób pod funkcjonariuszy. W takiej sytuacji kierowca ma prawo nie zatrzymać się do kontroli, ale powinien dotrzeć do najbliższej jednostki policji i powiadomić o zaistniałej sytuacji.

  Podstawa prawna:

  Art. 92 par 2 ustawy z 20 maja 1971 r. – Kodeks wykroczeń (Dz.U. z 2015 r. poz 1097 z późn. zm.)

  Par. 2 ust 2, par. 4 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji z 18 lipca 2008 r. w sprawie kontroli ruchu drogowego (Dz. U. z 2008 r. nr 132, poz. 841 z późn. zm.)

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  PREMIERY

  SAMOCHODY UŻYWANE

  PRZEPISY

  PORADY

  RAPORTY