Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy zimą zabraknie węgla?

jakub pikulik
Czy zimą zabraknie węgla?
Czy zimą zabraknie węgla? Sławomir Kowalski
Czy tej zimy węgla wystarczy dla wszystkich?

Węgiel, jeśli już jest dostępny, to jego cena rośnie w zastraszającym tempie. Za tonę węgla w hurcie trzeba teraz zapłacić ponad 100 zł więcej, niż rok temu. Są składy, które sprzedając jeden transport węgla nie są w stanie zamówić następnego bez straty. - Sytuacja jest kuriozalna. Bardziej opłaca się sprowadzać węgiel z zagranicy, niż z naszych rodzimych kopalń. Ratunkiem dla niektórych jest tzw. brykiet, sprowadzany z terenu Niemiec - mówi nam pracownik jednego z mniejszych składów opału. Sprzedawcy węgla przyznają, że w zeszłym roku w lecie były promocje, w czasie których można było kupić węgiel po niższej cenie. Składy uzupełniały zapasy, węgiel był tym samym dostępny dla zwykłego Kowalskiego. - W tym roku kopalnie żadnych promocji nie robiły, ceny węgla wciąż rosną - mówią sprzedawcy.

- Zapas we firmie Carbon oceniamy na „strategiczne”, tzn. ok. kilku tysięcy ton. Co tydzień otrzymujemy całopociagowe dostawy opału w różnych sortymentach. Prowadzimy sprzedaż zarówno detaliczną jak i hurtową - mówi Paweł Sochacki z firmy Carbon. - Niezmiennie, największy udział w volumenie sprzedaży ma orzech i ekogroszek, również ten konfekcjonowany. Jedyne obawy, które posiadamy, to poziom cen zmienianych co kilkanaście dni przez producentów (czyt. polskie firmy wydobywcze jak Tauron i PGG). Prognozy co do cen są nieprzewidywalne - zaznacza Sochacki.

Zobacz też: Brakuje węgla

W niektórych regionach jest duży problem z dostępnością węgla. - Obecnie po prostu go nie mamy, przyjmujemy zapisy od naszych klientów, ale tak naprawdę nawet nie jesteśmy w stanie im powiedzieć, kiedy węgiel do nas dotrze i będzie do odbioru - mówi nam pracownik jednego z gorzowskich składów opału. Podobna sytuacja ma miejsce w Zielonej Górze i w mniejszych miastach, jak np. Kostrzyn.
Co jest powodem takiego stanu rzeczy? Powodów może być kilka. Po pierwsze zbyt mała produkcja węgla w polskich kopalniach. - Rodzimy przemysł energetyczny zużył zapasy, które miały kopalnie. W tym czasie wydobycie było za małe. Efekt jest taki, że teraz węgla na rynku jest po prostu za mało. I mam wątpliwości, czy uda się te niedobory uzupełnić przed nadejściem zimy - przyznają przedstawiciele jednego z zielonogórskich składów opału. Druga teoria mówi o problemach z importem węgla z Białorusi. Po białoruskiej stronie granicy czeka kilkaset ton węgla ze Wschodu. Powodem problemów jest remont jednego z kolejowych mostów granicznych. Pociągi są kierowane na inne przejścia, które jednak również się blokują.

- A moim zdaniem to celowe działanie. Powodem jest zeszłoroczna sytuacja, gdy nad polskimi miastami unosił się smog. Władza wysokimi cenami węgla i brakiem jego dostępności chce zmusić ludzi, żeby zaczęli palić gazem - mówi nam Adam, jeden z mieszkańców.

Przedstawiciel jednego ze składu opału z naszej okolicy przyznaje, że jeszcze nie mogą zrealizować zlecenia na węgiel z wakacji. Nie chcą jednak przypuszczać, jaki jest powód tego, że brakuje węgla. - Nie wiem, czy jest to jakaś odgórna nagonka czy wynika to z innego powodu. Wszyscy czekają na węgiel wysokokaloryczny, natomiast ten mniej kaloryczny schodzi jak bułeczka. Węgiel polecamy w zależności od tego, jak kto pali, jaki ma piec i dom. Jeśli ktoś ma piec kaflowy, to w życiu nie dam węgla wysokokalorycznego, bo on się nie wypali - mówi w rozmowie z nami.

Współpraca: Paweł Brzeźniak

Źródło: Gnieźnieński Tydzień

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski