Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czym najczęściej zarażali się poznaniacy w 2015 roku?

Marta Żbikowska
Grypa, szkarlatyna, ospa, krztusiec to choroby zakaźne, na które najczęściej zapadali poznaniacy i mieszkańcy powiatu w 2015 roku. Tak wynika z zestawienia przygotowanego przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Poznaniu.

Zachorowań i podejrzeń grypy zanotowano w ubiegłym roku ponad 81 tysięcy. To o 25 tysięcy więcej w porównaniu do roku poprzedniego, w którym zarejestrowano 56 tysięcy zachorowań. Najwięcej przypadków grypy w 2015 przypada na początkowe miesiące roku, szczególnie dużo zanotowano ich na przełomie lutego i marca.

W 2015 roku poznaniacy częściej zapadali na ospę oraz szkarlatynę.
– Obserwujemy w tym sezonie więcej zachorowań na te choroby – potwierdza Maria Piechowiak , pediatra i lekarz rodzinny w Przychodni Medycyny Rodzinnej Medica Pro Familia w Poznaniu. – Szczególnie w grudniu, w okresie świątecznym mieliśmy dużo przypadków szkarlatyny. Obecnie, wielu dorosłych i dzieci trafia do nas z nieżytami żołądkowo-jelitowymi. Częste przypadki to także zapalenie ucha i ciągle szkarlatyna.

W 2015 roku na szkarlatynę zachorowało 714 poznaniaków i mieszkańców powiatu (543 w 2014 roku), a ospę lekarze zdiagnozowali u ponad 6 tysięcy mieszkańców stolicy Wielkopolski (w 2014 roku ospę zanotowano 5,3 tysiąca razy).
Zdecydowanie mniej niż w latach ubiegłych było w Poznaniu przypadków odry. Poznański sanepid odnotował jedynie 4 zachorowania, podczas gdy w 2014 roku było ich 66.

– W ubiegłym roku w naszej przychodni nie mieliśmy ani jednego zachorowania na odrę – potwierdza Maria Piechowiak.
Poznaniakom w 2015 roku odpuściła nieznacznie różyczka i zachorowań na tę chorobę odnotowano jedynie 80, czyli o połowę mniej niż w 2014 roku. Zarejestrowano za to znacznie więcej przypadków krztuśca. O ile w 2014 roku zachorowało na niego 38 osób, to w 2015 roku tych przypadków było 172. Borelioza to kolejna choroba, której przypadków w 2015 roku było więcej niż w roku poprzednim. Na tę chorobę zachorowało 117 poznaniaków.
Kolejne schorzenia odnotowane przez statystyki sanepidu to zakażenia meningokokami, których było 11 (w 2014 - 2), trzy przypadki malarii (1 w 2014 roku), sześć zachorowań na lambliozę i pięć na listeriozę. Zanotowano także jeden przypadek kleszczowego zapalenia mózgu.

Nieznacznie wzrosła liczba nowych zachorowań na gruźlicę, których w 2015 roku było 77. Zarejestrowano 87 nowo wykrytych zakażeń HIV i pięć zachorowań na AIDS. Przypadków kiły było 124, a rzeżączki – trzy.

– Nasze dane pochodzą od lekarzy, którzy mają obowiązek zgłoszenia każdej choroby zakaźnej – tłumaczy Cyryla Staszewska, rzecznik PPSE w Poznaniu. – Zdarza się, że docierają do nad sygnały o podejrzeniu choroby, a nasze badania laboratoryjne ją wykluczają. Każdy przypadek jest więc zweryfikowany.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski