Czym zastąpić drogi gaz i węgiel? Są inne źródła ciepła. Można je zainstalować z dopłatą

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Główny Urząd Nadzoru Budowlanego przypomina, że 1 lipca mija termin zgłoszenia źródła ciepła do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Do 7 kwietnia wpłynęło 2 901 402 deklaracje.
Główny Urząd Nadzoru Budowlanego przypomina, że 1 lipca mija termin zgłoszenia źródła ciepła do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Do 7 kwietnia wpłynęło 2 901 402 deklaracje. 123rf, AGW
Udostępnij:
Szalenie drożejący węgiel i gaz w najbliższym sezonie grzewczym mogą nadwyrężyć domowe budżety. To główne sposoby ogrzewania naszych domów, jednak wciąż jest szansa na skorzystanie z dofinansowania. Mowa o programie Czyste Powietrze. Można wymienić źródło ogrzewania np. na pompę ciepła, do tego ocieplenie budynku, wymiana okien i instalacja fotowoltaiczna. Do tej pory Polacy złożyli 430 tysięcy wniosków do WFOŚiGW. Gaz i węgiel można zatem zastąpić albo przynajmniej ograniczyć straty energetyczne i zdywersyfikować źródła ogrzewania.

Tona węgla urosła ponad dwukrotnie, podwyżki cen gazu również dały się odczuć tym, którzy ogrzewają za jego pośrednictwem domy albo na gazie gotują. Wymiana kuchenki gazowej na elektryczną może być opłacalna, jeśli sami ten prąd również będziemy produkować. To dodatkowy impuls, by sięgać po odnawialne źródła energii?

Czym ogrzewać dom, jeśli nie węglem i gazem?

Zwłaszcza nowo budowane domy korzystają z pomp ciepła czy fotowoltaiki, by obniżać koszty ogrzewania domu i czerpać ze źródeł odnawialnych. Nadal jednak przeważają kopciuchy.

Według danych CEEB uzyskanych do 7 kwietnia 2022 wśród źródeł ciepła w budynkach w Polsce dominują kotły na paliwa stałe, czyli na węgiel, drewno, pellet lub inny rodzaj biomasy - 1 629 302 deklaracje ze wszystkich do tej pory 2 901 402 złożonych. Na drugim miejscu są kotły gazowe, bojlery gazowe, gazowe podgrzewacze przepływowe i kominki gazowe - 909 661 deklaracji.

Wymianę pieca z dotacją umożliwia realizowany od 2018 roku program Czyste Powietrze. Do 29 kwietnia Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej odnotował 430 883 złożone wnioski na ponad 7,5 mld zł dofinansowania. W tygodniu 23-29 kwietnia Polacy złożyli blisko 3,5 tys. wniosków. Dotąd liczba podpisanych umów na dofinansowanie wynosi 362 241.

Sam program nie jest bez wad. Wnioskujący narzekają na formalności i liczną dokumentację albo przeciągającą się wypłatę dotacji. Pracownicy wojewódzkich funduszy wskazują jednak na liczne błędy we wnioskach i to one mają wydłużać procedurę.

Czym zastąpić węgiel? Dotacje z programu Czyste Powietrze 2022

Jeśli zdecydujemy się na przykład na instalację pompy ciepła powietrze/woda wówczas na beneficjentów I części, czyli podstawowego poziomu wsparcia, maksymalna intensywność dofinansowania wynosi 30 proc. do 9 tys. zł (II cz. – 60 proc., 18 tys., III cz. - 90 proc. i 27 tys. zł).

Czym zastąpić drogi gaz i węgiel? Są inne źródła ciepła. Można je zainstalować z dopłatą
NFOŚiGW

Program Czyste Powietrze 2022. Kategorie kosztów kwalifikowanych, czyli na co można dostać dotację?

 • Podłączenie do sieci ciepłowniczej wraz z przyłączem,
 • pompa ciepła powietrze/woda,
 • pompa ciepła powietrze/woda o podwyższonej klasie efektywności energetycznej,
 • pompa ciepła typu powietrze/powietrze,
 • gruntowa pompa ciepła o podwyższonej klasie efektywności energetycznej,
 • kocioł gazowy kondensacyjny,
 • kotłownia gazowa kocioł olejowy kondensacyjny,
 • kocioł zgazowujący drewno,
 • kocioł na pellet drzewny,
 • kocioł na pellet drzewny o podwyższonym standardzie,
 • ogrzewanie elektryczne,
 • instalacja centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej,
 • wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła,
 • mikroinstalacja fotowoltaiczna.

Wsparcie w programie Czyste Powietrze można uzyskać również na ocieplenie budynku. Zadanie nazwano: Ocieplenie przegród budowlanych i obejmuje m.in. zakup/montaż materiałów budowlanych wykorzystywanych do ocieplenia przegród budowlanych zewnętrznych i wewnętrznych oddzielających pomieszczenia ogrzewane od nieogrzewanych, stropów pod nieogrzewanymi poddaszami, stropów nad pomieszczeniami nieogrzewanymi i zamkniętymi przestrzeniami podpodłogowymi, płyt balkonowych, fundamentów itp. wchodzących w skład systemów dociepleń lub wykorzystywanych do zabezpieczenia przed zawilgoceniem. Cz. I - 45 zł za m2, cz. II – 90 zł/mkw, cz. III – 135 zł/mkw.

Zasady programu Czyste Powietrze. Dofinansowanie zależne od dochodów

Dotąd najczęściej wnioskujący o wsparcie wybierali kotły gazowe kondensacyjne lub kotły na biomasę. Sporym zainteresowaniem cieszą się również pompy ciepła powietrze. Dotację można dostać również na pompy odbierające ciepło z gruntu lub wody.

Z programu Czyste Powietrze mogą skorzystać właściciele lub współwłaściciele jednorodzinnych budynków mieszkalnych, lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą.

Maksymalne poziomy dotacji do całego przedsięwzięcia są zróżnicowane zależnie od części programu, a tym samym dochodu wnioskodawcy:

 • do 30 tys. zł dla podstawowego poziomu dofinansowania (część I),
 • 37 tys. zł dla podwyższonego poziomu dofinansowania (część II),
 • 69 tys. zł dla poziomu najwyższego poziomu dofinansowania (część III).

Dofinansowanie z programu Czyste Powietrze obejmuje wymianę starych i nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe na nowoczesne źródła ciepła spełniające najwyższe normy. Dotację można otrzymać - jak wspominamy wyżej - również na przeprowadzenie niezbędnych prac termomodernizacyjnych budynku.

W I części (podstawowej) maksymalny procent wsparcia do faktycznie poniesionych kosztów wynosi od 30 do 45 proc., w II podwyższonym poziomie 60-75 proc., zaś w III aż 90 proc. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przygotował szczegółowy wykaz, który obejmuje koszty kwalifikowane oraz maksymalny poziom dofinansowania. Dostępne na stronie czystepowietrze.gov.pl.

Odnawialne źródła energii - dotacje dla rolników, czyli program Agroenergia

Opcją dla rolników, którzy chcieliby czerpać energię z przyrody, jest program Agroenergia, składający się z 2 części:

 • część 1. instalacje fotowoltaiczne, wiatrowe i pompy ciepła o mocy zainstalowanej powyżej 10 kW i nie większej niż 50 kW, w tym także instalacje hybrydowe oraz towarzyszące magazyny energii elektryczne
 • część 2. biogazownie rolnicze wraz z towarzyszącą instalacją wytwarzania biogazu rolniczego oraz elektrownie wodne o mocy nie większej niż 500 kW wraz z towarzyszącymi magazynami energii

Piękna zieleń w Twoim ogrodzie

miejsce #1

Barenbrug

Barenbrug Trawa Water Saver 5Kg

1 393,84 zł169,00 zł-88%
miejsce #2

Lechuza

Lechuza Donica Canto Color Kostka - Piaskowy

418,00 zł65,00 zł-84%
miejsce #3

Barenbrug

Barenbrug Trawnik Polski Na Tereny Suche 5Kg

99,00 zł17,50 zł-82%
miejsce #4

Ciech

Agrosar 360 SL 5L Zamiennik Roundupu

1 030,00 zł260,00 zł-75%
miejsce #6

Mugga

Mugga Repelent Na Moskity Spray 50%

41,90 zł23,69 zł-43%
miejsce #8

Prosperplast

Doniczka Do Sadzonki Truskawki Pnącej Uprawa Trus

44,89 zł28,74 zł-36%
miejsce #10

Azofoska

Azofoska Uniwersalny 10 Kg Granulat

87,00 zł58,00 zł-33%
miejsce #12

Home Styling Collection

Kwietnik Metalowy Stojący Na 3 Kwiaty

159,99 zł115,01 zł-28%
miejsce #14

Planton

Planton Nawóz Doypack doypack S

8,90 zł6,66 zł-25%
miejsce #15

Ekobat

Ekobat Maxisilo 1100

339,99 zł259,00 zł-24%
miejsce #16

Prosperplast

Prosperplast Evogreen 400L Zielony Ikst400Z (PP-19550Z)

214,53 zł189,00 zł-12%
miejsce #17

Barenbrug

Barenbrug Trawa Trawnik Polski Sport 5kg (BAR TPS5)

96,67 zł85,00 zł-12%
miejsce #18

Vigonez

Vigonez Neptune Spray do zwalczania pająków 600ml

41,99 zł41,30 zł
miejsce #20

Ekobat

Ekobat Metalsilo 660

99,99 zł
Materiały promocyjne partnera

Nabór dla części 1. dla beneficjentów końcowych jest realizowany przez Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Np. WFOŚiGW w Opolu informuje na swojej stronie, że prowadzi nabór od 1 października 2021 r. do wyczerpania środków w ramach I naboru. Termin uruchomienia naboru dla części 2. programu: 20.07.2021 r.

Program Agroenergia realizowany będzie do 2027 r., przy czym zobowiązania (podpisywanie umów) podejmowane będą do 31.12.2025 r. Można uzyskać dotację oraz dotację i pożyczkę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Sytuacja cenowa w branży mięsnej w Polsce

Wideo

Materiał oryginalny: Czym zastąpić drogi gaz i węgiel? Są inne źródła ciepła. Można je zainstalować z dopłatą - Strefa Agro

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Głos Wielkopolski
Dodaj ogłoszenie