Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dania z grzybami. Zobacz przepisy na rozmaite aromatyczne potrawy z grzybów lub w ich towarzystwie i wypróbuj je w swojej kuchni

Milena Kochanowska
Milena Kochanowska
Grzyby jemy przede wszystkim nie dla wartości odżywczych lecz dla smaku i aromatu. Można z nich przyrządzić wiele potraw, a ich smak podkreśli je wyjątkowo. Bo kuchnia bez grzybów obyć się niemal nie może. Smakowite zupy grzybowe, z których słynie kuchnia polska, to na pewno jedne z najbardziej aromatycznych zup. Grzyby podniosą też smak sosu czy gotowanej kapusty. Dusimy je, smażymy, ale też marynujemy i suszymy, a nawet mrozimy, by wykorzystywać je przez cały rok, nie tylko podczas grzybowego sezonu.  Zobacz przepisy na dania z grzybami---->A tu sprawdzisz, gdzie są grzyby w wielkopolskich lasach (materiał aktualizowany) --->
Grzyby jemy przede wszystkim nie dla wartości odżywczych lecz dla smaku i aromatu. Można z nich przyrządzić wiele potraw, a ich smak podkreśli je wyjątkowo. Bo kuchnia bez grzybów obyć się niemal nie może. Smakowite zupy grzybowe, z których słynie kuchnia polska, to na pewno jedne z najbardziej aromatycznych zup. Grzyby podniosą też smak sosu czy gotowanej kapusty. Dusimy je, smażymy, ale też marynujemy i suszymy, a nawet mrozimy, by wykorzystywać je przez cały rok, nie tylko podczas grzybowego sezonu. Zobacz przepisy na dania z grzybami---->A tu sprawdzisz, gdzie są grzyby w wielkopolskich lasach (materiał aktualizowany) --->Pixabay
Grzyby jemy przede wszystkim nie dla wartości odżywczych lecz dla smaku i aromatu. Można z nich przyrządzić wiele potraw, a ich smak podkreśli je wyjątkowo. Bo kuchnia bez grzybów obyć się niemal nie może. Smakowite zupy grzybowe, z których słynie kuchnia polska, to na pewno jedne z najbardziej aromatycznych zup. Grzyby podniosą też smak sosu czy gotowanej kapusty. Dusimy je, smażymy, ale też marynujemy i suszymy, a nawet mrozimy, by wykorzystywać je przez cały rok, nie tylko podczas grzybowego sezonu.

Głównym składnikiem grzybów jest woda, która stanowi blisko 90 procent ich masy. Zawarte w nich białko jest przez nas przyswajane w niewielkiej ilości. Znajdziemy w nich również składniki mineralne, najwięcej jest w nich: wapnia, potasu, fosforu, żelaza, cynku i miedzi, chociaż niezbyt dużo. Witaminy w nich zawarte to najczęściej: B1, B2 oraz PP, choć także w niedużych ilościach. W niektórych grzybach, takich jak kurka i rydz stwierdza się obecność karotenów, które w naszym organizmie zamieniane są na witaminę A. Po wysuszeniu i odparowaniu wody, składniki mineralne i witaminy ulegają skoncentrowaniu, suszone grzyby mają więc wyższą wartość odżywczą niż grzyby świeże.

Grzyby są ciężkostrawne, dlatego powinniśmy jeść je w niewielkich ilościach i podawać do nich lżej strawne dodatki. Małe dzieci i osoby starsze w ogóle nie powinny ich jeść. Dietetycy podkreślają jednak, że zaletą grzybów jest niewielka ilość tłuszczu oraz węglowodanów dzięki czemu mogą być elementem diety odchudzającej i niskokalorycznym dodatkiem do potraw mięsnych i warzywnych w dietach o normalnej kaloryczności. Pozytywną cechą grzybów jest również ich alkaliczność, dzięki której wpływają na wyrównanie równowagi kwasowo-zasadowej posiłku, która jest często zachwiana ze względu na przeważającą obecność pokarmów zakwaszających.

Zobacz przepisy na smaczne potrawy z grzybami:

Wybierając się na grzyby musimy się na nich znać. Zbierajmy tylko te zdrowe, co do których mamy absolutną pewność, że są jadalne. Pamiętajmy, że nie należy ich zbierać w okolicach skupisk odpadów, zakładów produkcyjnych, a także tych rosnących w rowach, na skraju lasów lub niedaleko ruchliwych dróg, bo grzyby wchłaniają duże ilości metali ciężkich oraz inne zanieczyszczenia. Kupujmy grzyby tylko sprawdzone, z atestem. Przed przyrządzeniem dania jeszcze raz dokładnie wszystkie obejrzyjmy, a najlepiej jeśli nad każdym etapem przygotowania grzybów do jedzenia czuwa ktoś, kto naprawdę się na nich zna. Jeżeli nie ma takiej osoby, lepiej ze zbierania i przyrządzania grzybów zrezygnować.

Borowiki szlachetne to najcenniejsze pod względem walorów smakowych grzyby – najczęściej je suszymy. Podgrzybki są także bardzo aromatyczne. Te mniejsze warto również suszyć lub marynować. Koźlarze są smaczne – też się je suszy, ale zazwyczaj same kapelusze, bo nóżka jest dość łykowata. Maślaki przyrządzamy zwykle z innymi grzybami, choć znakomite są do gotowania zupy lub duszone. Pieprzniki jadalne, czyli kurki można dusić lub marynować. Rydze smażymy lub dusimy na maśle, ale doskonałe są również w przetworach, solone lub kiszone. Gąski zielone są najsmaczniejsze w marynacie.

Zupy i kremy grzybowe to jedne z najbardziej aromatycznych zup. Sycące, pachnące lasem i ziołami. Kuchnia polska słynie z zup grzybowych. Można jeść je przez cały rok, nie tylko od święta. Same lub serwowane z kluseczkami czy makaronem. Zwyczajne i te bardziej wykwintne.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski