Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Darczyńca i obdarowany

Milena Kochanowska
Darczyńca i obdarowany. W przypadku nieruchomości, czasami zamiast darowizny korzystniejsze jest sporządzenie umowy dożywocia
Darczyńca i obdarowany. W przypadku nieruchomości, czasami zamiast darowizny korzystniejsze jest sporządzenie umowy dożywocia 123 RF
Co możemy darować i jak w razie czego darowiznę odwołać? Czy zawsze warto w ten sposób przekazywać swój majątek?

Darczyńca i obdarowany
1 Przedmiot darowany jednemu z małżonków najczęściej stanowi jego odrębny majątek. Kwestie te reguluje artykuł 33, punkt 2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, który ustanawia generalną zasadę, że przedmioty majątkowe nabyte przez darowiz-nę lub dziedziczenie, czy zapis, stanowią odrębny majątek każdego z małżonków, chyba, że spadkodawca albo darczyńca postanowili inaczej.

Darczyńca i obdarowany
2 Zwrot wydatków i nakładów. Jeśli przedmiotem darowizny dla jednego z małżonków była nieruchomość, która została później wyremontowana ze wspólnych pieniędzy, w razie podziału majątku dorobkowego przy rozwodzie lub separacji, darowany dom, nie może być przyznany drugiemu małżonkowi. Zgodnie z artykułem 45, par. 1 Kodeksu rodzinnego, może on jednak domagać się zwrotu wydatków i nakładów poczynionych z majątku wspólnego na majątek odrębny współmałżonka.

Darczyńca i obdarowany
3 Czy darowizna pieniężna dla jednego z małżonków może być wpłacona na wspólne konto? Tak. Nie ma żadnego znaczenia, że pieniądze zostaną przelane na wspólne konto bankowe małżonków. Na takim rachunku mogą bowiem znajdować się zarówno pieniądze wspólne, jak i będące majątkiem odrębnym męża lub żony. To czy darowizna stanie się własnością jednego z małżonków i wejdzie do jego majątku odrębnego, czy też zasili majątek wspólny zależy wyłącznie od woli darczyńcy.

Darczyńca i obdarowany
4 Darczyńca może odwołać darowiznę, jeżeli obdarowany dopuścił się względem niego rażącej niewdzięczności. Popełnił przestępstwo przeciwko niemu, działał przeciw jego zdrowiu, życiu, czci i mieniu oraz naruszył obowiązki wynikające ze stosunków osobistych łączących go z darczyńcą – na przykład odmówił udzielenia mu pomocy w czasie choroby. Ostatecznie o istnieniu podstaw do odwołania darowizny decydują okoliczności, rozważane na tle zwyczajów panujących w określonym środowisku społecznym. Odwołania może dokonać jedynie darczyńca składając stosowne oświadczenie obdarowanemu. Rodzi to obowiązek zwrotu przedmiotu darowizny stosownie do przepisów o bezpodstawnym wzbogaceniu. W razie odmowy, darczyńca musi skierować sprawę do sądu.

Darczyńca i obdarowany
5 UWAGA! Darowizny nie można odwołać po upływie roku od dnia, w którym uprawniony do odwołania dowiedział się o niewdzięczności obdarowanego.

Darczyńca i obdarowany
6 Czy zawsze warto darować? Zdarza się, zwłaszcza gdy przedmiotem darowizny jest dom, że darczyńca zostaje bez dachu nad głową. Dlatego też zawsze warto zastanowić się, czy na pewno za życia darować krewnym mieszkanie lub dom. Można przekazać nieruchomość testamentem, a wówczas nowy właściciel będzie nim dysponował dopiero po naszej śmierci.

Darczyńca i obdarowany
7 Żeby nie płacić zachowku. Jeśli wdowa podaruje dom jednemu dziecku, a ma ich na przykład troje, pozostała dwójka będzie po jej śmierci miała prawo do zachowku w wysokości 1/2 tego, co by im przypadło z ustawy, według ceny domu ustalonej w dniu śmierci matki. Zachowek będzie im musiał zapłacić obdarowany w formie pieniężnej. Żeby tego uniknąć, zamiast umowy darowizny można zawrzeć umowę o dożywocie. Zobowiązuje ona jedną osobę do określonych świadczeń na rzecz drugiej osoby, która przenosi w zamian za te świadczenia własność np. lokalu mieszkalnego. Umowa taka nie wywołuje w przyszłości obowiązku zapłaty zachowku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski