Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Darczyńcy przekazali przedmioty do Centrum Szyfrów Enigma. Wiadomo już, kiedy wystawę zobaczą pierwsi zwiedzający!

Hubert Ossowski
Hubert Ossowski
Trwa budowa Centrum Szyfrów Enigma. Wśród eksponatów znajdą się m.in. klucz radiotelegraficzny, wobulator, służący do strojenia radiostacji na U-bootach czy oryginalny kalendarz Kriegsmarine z 1942 r. Przedmioty przekazali darczyńcy.
Trwa budowa Centrum Szyfrów Enigma. Wśród eksponatów znajdą się m.in. klucz radiotelegraficzny, wobulator, służący do strojenia radiostacji na U-bootach czy oryginalny kalendarz Kriegsmarine z 1942 r. Przedmioty przekazali darczyńcy. fot. Łukasz Gdak
Trwa budowa Centrum Szyfrów Enigma. Wśród eksponatów znajdą się m.in. klucz radiotelegraficzny, wobulator, służący do strojenia radiostacji na U-bootach czy oryginalny kalendarz Kriegsmarine z 1942 r. Przedmioty przekazali darczyńcy.

Przedmioty zostały przekazane w depozyt Centrum Szyfrów Enigma przez trzech prywatnych darczyńców. Andrzej Łukaszkiewicz przekazał klucz radiotelegraficzny. Przyrząd należał do Leonarda Sommerfelda, poznaniaka i pracownika Sztabu Głównego Wojska Polskiego. Wykorzystywał go w 1938 r. do przekazywania depeszy.

Centrum Szyfrów Enigma - co znajdzie się w muzeum?

Czesław Gembara przekazał w depozyt wobulator, czyli generator częstotliwości. Egzemplarz ten Kriegsmarine zakupiła od holenderskiego Philipsa dla potrzeb niemieckiej marynarki wojennej. Używany był w warsztatach Kriegsmarine i lotnictwa niemieckiego. Służył m.in. do strojenia radiostacji na U-bootach, które odbywało się w niemieckich zakładach. Po strojeniu radiostacje trafiały do portów.

Pierwsze kino otwarto w Poznaniu w 1903 r. Od początku XX wieku do dziś działa mieszcząca się przy ul. Święty Marcin Muza. Wiele kin zostało zamkniętych w latach 90. XX wieku, zwłaszcza gdy pod koniec dekady pojawiła się konkurencja ze strony multipleksów. Przypominamy w galerii kina, które zamknięto w ostatnich 30 latach, bo pewnie niektórzy z Was większość z nich jeszcze pamięta.Zobacz poznańskie kina, których już nie ma ----->

Kina w Poznaniu, których już nie ma. Zamknięto je w ostatnic...

Z kolei Rafał Kondola w depozyt oddał oryginalny kalendarz Kriegsmarine z 1942 roku. - Został on znaleziony po wojnie w jednej z kamienic na strychu w Katowicach przez mojego serdecznego przyjaciela – mówił darczyńca.

Zdaniem Piotra Bojarskiego, kierownika Centrum Szyfrów Enigma, do placówki trafiły przedmioty, które związane są z historią Enigmy i złamania jego szyfru.

- Znajdą one bardzo ważne miejsce na ekspozycji. Wciąż prowadzimy bardzo intensywne przygotowania do otwarcia. Nieustannie czynimy starania, by pozyskiwać nowe materiały. Efekty tego będzie można zobaczyć już niebawem

– przekonywał.

Centrum Szyfrów Enigma - kiedy otwarcie?

Już teraz wiadomo, że wystawę wzbogaci obecność oryginału Enigmy.

- Założeniem naszej ekspozycji jest rotacyjna obecność maszyny szyfrującej. Tych oryginałów na całym świecie jest naprawdę sporo. Mamy pewność, że w momencie otwarcia naszego centrum będziemy mieć oryginał

– dodawał.

Pierwsi zwiedzający pojawią się w Centrum Szyfrów Enigma już jesienią. Otwarcie przewidziano na wrzesień.

Kultowe kino Bałtyk, które zostało zamknięte w 2002 roku.Przejdź dalej i zobacz kolejne zdjęcia --->

75 niezwykłych zdjęć Poznania z szalonych lat 90. Tak wtedy ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski