Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Darmowe komputery w Poznaniu? Zrezygnowało z nich 150 osób

Anna Jarmuż
Miasto Poznań znów poszukuje chętnych na darmowe komputery z dostępem do internetu. Z udziału w projekcie „Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu” zrezygnowało około 150 osób.

– Niektórzy ze względów zdrowotnych nie podpisali umowy użyczenia sprzętu, inni nie zgłosili się na obowiązkowe szkolenia – wylicza Alina Stachowiak, koordynator projektu „Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu w Poznaniu”.

Komputery nie trafiły też do osób, które wyprowadziły się z miasta. Zgodnie z założeniem, projekt skierowany jest bowiem wyłącznie do poznaniaków.

Do projektu „Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu” miasto Poznań przystąpiło w marcu 2011 roku. Zgodnie z jego założeniami komputer z dostępem do sieci miał trafić do trzech tysięcy gospodarstw domowych. Korzystać z niego będzie można przez pięć lat. Koszt projektu początkowo miał wynieść 17 milionów złotych (z czego 85 proc. pokryła Unia Europejska). W przetargu udało się jednak wyłonić firmę, która zrealizowała zamówienie za 12 milionów złotych.

Mimo atrakcyjnych warunków, projekt długo nie cieszył się zainteresowaniem poznaniaków. Termin składania wniosków był dwukrotnie wydłużany. Gdy udało się już zebrać wystarczającą liczbę chętnych, rozpoczęła się długotrwałe procedury przetargowe. Pierwszy komputer trafił do wykluczonego cyfrowo poznaniaka pod koniec stycznia tego roku, czyli po dwóch latach od przystąpienia do programu.

Swojego oburzenia nie ukrywał od początku radny Tomasz Lewandowski, pomysłodawca projektu. – Dla mnie jest to idealny przykład niemocy sprawczej urzędników – mówił w rozmowie z „Głosem”.

Do tej chwili udało się podłączyć większość – bo ponad 2750 komputerów. Miasto planuje dostarczyć je wszystkie do końca września. A co z resztą sprzętu?

– Planujemy dodatkową rekrutację.Trwają kwestie proceduralne aby ją uruchomić – mówi A.Stachowiak. – Chcielibyśmy aby nastąpiło to jeszcze w pierwszej połowie sierpnia. – Zbieranie dokumentów chcemy rozpocząć jeszcze w sierpniu.

Kryteria nie zmienią się. W programie mogą wziąć udział osoby, które mieszkają i są zameldowane w Poznaniu oraz nie posiadają dostępu do sieci. Muszą one kwalifikować się do pobierania świadczeń z opieki społecznej, zasiłku rodzinnego lub posiadać orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności.

Podobne projekty w Wielkopolsce:
Darmowe komputery z dostępem do internetu otrzymali też w ostatnich latach mieszkańcy innych wielkopolskich miast.

W ramach programu ,,Przeciwdziałania Wykluczeniu Cyfrowemu na Terenie Miasta Leszna” do najuboższych mieszkańców (byli to głównie beneficjenci Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie) trafiło 120 komputerów. Sprzęt przekazano również do sześciu leszczyńskich szkół. Darmowe komputery trafiły też do ubogich mieszkańców Kościana (240), Krotoszyna (100) i Jarocina (300). W innych wielkopolskich miastach podobne programy skierowane były przede wszystkim do osób niepełnosprawnych. W Ostrowie Wielkopolskim komputery otrzymało około 30 osób niepełnosprawnych ruchowo. Na projekcie „Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu osób niepełnosprawnych” skorzystało także 50 niewidomych i niedowidzących z Gniezna. W Pile dofinansowanie na zakupu sprzętu komputerowego otrzymali renciści.
Współpraca: DAN

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski