Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Debaty Oksfordzkie w Poznaniu: Uczniowie walczą na argumenty [ZDJĘCIA]

Anna Jarmuż
Debaty Oksfordzkie w Poznaniu: Uczniowie walczą na argumenty
Debaty Oksfordzkie w Poznaniu: Uczniowie walczą na argumenty Waldemar Wylegalski
Gimnazjaliści z 12 szkół wzięli udział w III Otwartych Mistrzostwach Poznania Debat Oksfordzkich. Ich organizatorem jest V LO, a partnerami Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM i Fundacja Edukacyjna G5.

Jak tłumaczy Barbara Płotkowiak, dyrektorka V LO, dzięki debatowaniu młodzież nabywa umiejętności jasnego wyrażania myśli i poprawnego wysławiania oraz rozwija kulturę prowadzenia sporu.

- W debatach oksfordzkich zasady są bardzo ściśle określone. Nie można nikomu ubliżać i przekraczać pewnych norm. Za to wszystko są punkty ujemne - tłumaczy dyrektorka V LO. - W ten sposób przykładamy się do kształtowania przyszłych elit - kulturalnych działaczy społecznych i politycznych. Bo czym skorupka za młodu nasiąknie...

Barbara Płotkowiak chciałaby, aby jej uczniowie mogli kiedyś pojechać na Uniwersytet Oksfordzki, gdzie narodziła się tradycja debat i posłuchać ich na żywo. Niestety, jak na razie nie udało się znaleźć sponsora, który pomógłby uczniom spełnić to marzenie.

V LO organizuje debaty od 2012 roku. Licealiści, którzy nabyli już pewnych umiejętności przekazują je teraz młodszym kolegom. To oni zasiadają w jury i udzielają rad gimnazjalistom.

- Kiedy nasi uczniowie brali udział w mistrzostwach debat, organizowanych przez WNPiD, pomyślałem, że dobrze byłoby wciągnąć w to też gimnazjalistów - mówi Błażej Chwaliński, nauczyciel wiedzy o społeczeństwie i opiekun Szkolnego Klubu Debat w V LO. Udało się. Z roku na rok w mistrzostwach bierze udział coraz więcej gimnazjalistów.

Tym razem młodzież dyskutowała o sprawach bieżących, jak np. czy władza prezydentów, wójtów i burmistrzów miast powinna być ograniczona do dwóch kadencji. Uczniowie, którzy pewniej czują się w tematach historycznych mogli spróbować swoich sił w dyskusji na temat hołdu pruskiego.

- Dzięki debatom poznajemy lepiej siebie i innych. Dyskusja pomaga nam się rozwijać - stwierdza Miłosz z Gimnazjum Dwujęzycznego im. K. Marcinkowskiego, który wziął udział w piątkowej debacie. - To też fajna rozrywka i forma nauki. Biorąc udział w debacie, musimy mieć pewną wiedzę. Nie możemy przyjść na nią z pustą głowa, co najwyżej z pustą kartką - dodaje Julia z tej samej szkoły.

Gimnazjaliści walczą o Puchar Prezydenta Miasta Poznania. W piątek wzięli udział w eliminacjach. Finałową walkę stoczą 10 czerwca.

Przegląd kulturalny Mateusza Frąckowiaka:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski