Dziupla dębu Bażyńskiego zmieściła podobno 11 niemieckich żołnierzy w pełnym uzbrojeniu. A Krzywy Las w Zachodniopomorskim stał się ponoć krzywy przez ... wojskowych, którzy przejechali czołgiem po młodniku. Poznajcie ciekawostki związane z szesnastoma drzewami, które walczą o tytuł Drzewa Roku 2016. Strefa AGRO także na Facebooku. Dołącz do nas!

Dąb Bażyńskiego – Kadyny (Warmińsko-mazurskie)

dąb szypułkowy,  700 lat, obwód 1015 cm, wysokość 25 m

Przeszło sto lat temu nazywano go 1000-letnim Dębem Niemiec. Dębem Królewski" został w 2. połowie XIX wieku, kiedy to posiadaczem Kadyn był Wilhelm II. Cesarz niemiecki tak troszczył się o to drzewo, że nakazał ustawić przy nim... całodobową stróżówkę. Potem drzewo nosiło kolejno imiona Dąb Hadyny, Dąb Odrodzenia Polski. Teraz zaś - Jana Bażyńskiego (bronił autonomii pruskich miast od Zakonu Krzyżackiego). 

 

Dąb Graf Schwerin – Sartowice (Kujawsko-pomorskie)
dąb szypułkowy, 450 lat, obwód 420 cm

Wyjątkowo okazałe drzewo, jego najniższy konar ma 12,5 m. Z imieniem dębu wiąże się tragiczna historia właściciela majątku, którym był antyfaszysta Ulrich Wilhelm Graf Schwerin von Schwanenfeld. Należał on do ruchu oporu, ba - wziął udział w zamachu na Adolfa Hitlera  w „Wilczym Szańcu” (1944). Próba się nie powiodła, zamachowcy - wśród nich Ulrich von Schwanenfed, zostali zaś rozstrzelani.

 

Dąb Józef – Wiśniowa (Podkarpackie)
dąb szypułkowy, 650 lat, obwód 675 cm, wysokość 30 m

Według miejscowych - w czasie II wojny światowej - w jego wydrążonym pniu ukrywała się rodzina żydowska. Schronienie składało się z dwóch poziomów - górny miał umożliwiać obserwację terenu, dolny - schronienie. Skąd nazwa? Dąb został Józefem na cześć Józefa Mehoffera – malarza, projektanta i rysownika. Dzięki niemu, drzewo trafiło w latach trzydziestych XX wieku na rewers stuzłotowego banknotu.

 

Krzywy Las – Nowe Czarnowo (Zachodniopomorskie)
sosny zwyczajne, 80 lat, wysokość ok. 12 m

Magiczne miejsce, które tworzy około sto charakterystycznie powyginanych sosen na obszarze 1670 m kw. W jaki sposób powstał ten Bajkowy Las, jak to nazywają go okoliczni mieszkańcy? Sosnowy bór został posadzony na początku lat 30 XX w. Według jednej z teorii, deformacja była wynikiem celowego uszkodzenia wierzchołka i bocznych gałęzi, krzywizny miały służyć do produkcji sań lub mebli. Kolejny scenariusz - psikus żołnierzy stacjonujących pod Gryfinem, którzy... przejechali się po młodniku czołgiem.

 

Surmia Gracja – Jastrzębie – Zdrój (Śląskie) 
surmia wielkokwiatowa, 90 lat, obwód 303 cm, wysokość 20 m

W 1859 roku tutejsze ziemie nabył baron Emil v. Schlieben, na którego rozkaz rozpoczęto poszukiwania węgla. Efektem wierceń było odkrycie źródeł solankowych. W miejscu tym powstało uzdrowisko, którym po I wojnie światowej zarządzali bracia Mikołaj i Józef Witczakowie. Kiedy pobliski Park Zdrojowy zaczęto urządzać w stylu francuskim, obsadzano go drzewami i krzewami ozdobnymi. Wówczas też posadzono surmię. Najmłodsi nazywają ją "drzewem fasolkowym", ze względu na to, że jej owoce przypominają strąki fasoli. Surmia rośnie przy Wojewódzkim Szpitalu Rehabilitacyjnym dla Dzieci i Zespole Szkół Specjalnych.

 

Dąb w Międzyrzecu Podlaskim – (Lubelskie)
dąb szypułkowy,  244 lata, obwód 583 cm, wysokość 18-20 m

Zdobi on plac plebanii parafii pod wezwaniem św. Mikołaja w Międzyrzecu Podlaskim, jednym z najstarszych miast w tym regionie. Co ciekawe, na tejże plebanii mieszkał biskup Feliks Paweł Turski, który był obecny przy ogłaszaniu Konstytucji 3 Maja.

 

Dąb Zawiadowca – Konin (Wielkopolskie)
dąb szypułkowy, 300 lat, obwód 417 cm, wysokość 22 m

Kiedyś stał w samym sercu Parku Kolejowego. Z czasem ten teren przejęły jednak parkingi, działki. Pojawiła się obawa, że drzewo zostanie wycięte. Koninianie postanowili walczyć - grupa skupiona wokół Stowarzyszenia AKCJA KONIN zorganizowała kampanię, jej celem było ustanowienie dębu pomnikiem przyrody. Efekt? Zebrano 2 tysiące podpisów, a pod koniec zeszłego roku Zawiadowca faktycznie został pomnikiem przyrody.

 

Grab Wanio – Zdynia (Małopolskie)
grab zwyczajny, 100 lat, obwód 260 cm, wysokość 10 m

Najprawdopodobniej został posadzony przez Łemków, stąd właśnie łemkowskie imię Wanio. Należy je wymawiać Łanio (polskie Janko). Właścicielami łąk, na której rośnie drab są Joanna i Janusz Palarz. O tym, że nabyli właśnie tę działkę, zdecydowała właśnie obecność wyjątkowego drzewa. 

 

Lipa Cecylia – Krościenko Wyżne (Podkarpackie)
lipa drobnolistna, 250 lat, obwód 418 cm, wysokość 18 m

Upamiętnia Cecylię z Fredrów Jabłonowską, siostrę Aleksandra Fredry. Była ona wyjątkową osobą -  w czasie głodu kazała żywić w kuchni dworskiej 200 osób, zatrudniła też lekarza pomagającego miejscowym. Znaczną część majątku przeznaczyła na odbudowę wsi po powodzi, do której doszło w 1845 roku.

 

Lipa Humboldta – Dyszno (Zachodniopomorskie) 
lipa drobnolistna, 400 lat, obwód 750 cm, wysokość 25 m

Właścicielem tamtejszego majątku był pod koniec XVIII wieku Aleksander Humboldt – przyrodnik i podróżnik. Już za jego czasów lipa miała 150 lat i była potężnym drzewem. Dysznowska lipa nosi to samo imię, co grenlandzki lodowiec, zimny morski Prąd Peruwiański i rzeka w stanie Nevada w USA. 

 

Lipa Jadwiga – Szubin (Kujawsko-pomorskie) 
lipa drobnolistna, 395 lat, obwód 425 cm, wysokość 21 m

Nosi imię po królowej Jadwidze, małżonce Władysława Jagiełły. Źródła historyczne podają, że na szubińskiej ziemi król wypoczywał po bitwie pod Grunwaldem. Lipa jest stałym punktem lokalnych uroczystości -  parady „Od średniowiecza do współczesności”, obchodów 650–lecia miasta. 

 

Lipa Julianka – Lipinianka – Lipinki (Warmińsko-mazurskie) 
lipa drobnolistna, 100 lat, obwód 295 cm, wysokość 32 m

Według legendy, dwie przyjaciółki Li i Pa znalazły nasionko i zasadziły je. Z czasem w miejscu tym wyrosło drzewo, nazwane na część dwóch kobiet - lipa. Drzewo przemówiło do nich - "Za kilka lat w tym miejscu powstanie szkoła, w której będzie się uczyło wasze potomstwo". Pod lipą miały pojawiać się cegły, z których pobudowano szkołę. 

 

Lipy Wolności – Trzy lipy Powstańcze – Ruda Śląska (Śląskie) 
lipy drobnolistne, 96 lat, obwód 185 cm, 285 cm, 165 cm, wysokość 19,5 m, 24,0 m, 20,5 m

Posadzone na pamiątkę trzech powstań śląskich, podczas patriotycznej manifestacji w 1923 roku w Rudzie (kiedyś samodzielna gmina, teraz dzielnica Rudy Śląskiej). Jak dowiadujemy się ze strony drzeworoku.pl, lipy miały ogromne szczęście, że przetrwały lata okupacji. Hitlerowcy bowiem nie tylko burzyli pomniki powstańcze w Rudzie, Kochłowicach, Halembie Wirku czy Bykowinie, ale także mścili się na zsadzonych przy nich drzewach.

 

Opiekuńcze Drzewo – Kraków (Małopolskie) 
głóg, 80 lat, obwód 150 cm – drzewo wielopniowe, wysokość 7-8 m

W każdą niedzielę spotykają się przy nim miłośnicy ptaków. Mieści się tutaj ptasi stołówka założona przez  9-leniego Kubę i Michała Pawluśkiewicza (brata kompozytora Jana Kantego). Odwiedzają ją trzy rodzaje sikorek, dzięcioły, kosy, kowaliki, pełzacze leśne i ogrodowe. W okolicznym kominie mieszka puszczyk.

 

Grusza Matula – Mikołów (Śląskie)
dzika grusza, 145 lat, obwód 233 cm, wysokość 10 m

Znajdziemy ją na ścieżce łączącej Sośnią Górę z nowymi kolekcjami Śląskiego Ogrodu Botanicznego. Sędziwa i majestatyczna Matula jest stałym punktem tutejszych wycieczek. 

 

Platan w Dobrzycy – Dobrzyca (Wielkopolskie) 
platan klonolistny, 280 lat, obwód 1165 cm, wysokość 35 m

Rośnie  na terenie Zespołu Pałacowo-Parkowego w Dobrzyc, gdzie znajduje się Muzeum Ziemiaństwa. 

 

O tym, które z tych drzew zostanie Drzewem Roku, decydujecie właśnie Wy!

 

 Głosowanie trwa do końca czerwca. Chcecie wziąć w nim udział? Kliknijcie na drzeworoku.pl.