Decyzja Sądu Najwyższego dla frankowiczów. Osoby, które zaciągnęły kredyty we frankach mogą zyskać dużo lub... więcej

Monika Kaczyńska
Monika Kaczyńska
Frankowicze lata czekali na rozwiązanie problemu
Frankowicze lata czekali na rozwiązanie problemu Piotr Smoliński
11 maja 2021 pełny skład Izby Cywilnej Sądu Najwyższego zajmie stanowisko w sprawie kredytów frankowych. Dotychczasowe rozstrzygnięcia wskazują na to, że frankowicze mogą zyskać dużo lub... więcej. Na część pytań Sąd Najwyższy, choć nie w pełnym składzie Izby Cywilnej, odpowiadał już wcześniej.

Izba Cywilna Sądu Najwyższego w pełnym składzie odpowie 11 maja na pięć pytań dotyczących kredytów frankowych.

To następujące kwestie;

  • czy można zastąpić usunięte z umów kredytowych klauzule niedozwolone innymi, dotyczącymi ustalania kursu walut obcych
  • czy w razie niemożliwości ustalenia wiążącego strony kursu waluty obcej w umowie kredytu indeksowanego do takiej waluty umowa może wiązać strony w pozostałym zakresie?
  • czy w przypadku nieważności lub bezskuteczności umowy kredytowej, w wykonaniu której bank wypłacił kredytobiorcy całość lub część kwoty kredytu, a kredytobiorca dokonywał spłat kredytu, powstają odrębne roszczenia z tytułu nienależnego świadczenia na rzecz każdej ze stron, czy też powstaje jedynie jedno roszczenie, równe różnicy spełnionych świadczeń, na rzecz tej strony, której łączne świadczenie miało wyższą wysokość
  • czy w przypadku nieważności lub bezskuteczności umowy kredytowej z powodu niedozwolonego charakteru niektórych jej postanowień, bieg przedawnienia roszczenia banku o zwrot kwot wypłaconych z tytułu kredytu rozpoczyna się od chwili ich wypłaty?
  • czy, jeżeli w przypadku nieważności lub bezskuteczności umowy kredytowej którejkolwiek ze stron przysługuje roszczenie o zwrot świadczenia spełnionego w wykonaniu takiej umowy, strona ta może również żądać wynagrodzenia z tytułu korzystania z jej środków pieniężnych przez drugą stronę?

Na część tych pytań Sąd Najwyższy - choć nie w pełnym składzie Izby Cywilnej odpowiadał już wielokrotnie.

Czytaj także

Tak jest na przykład w przypadku pytania o to, czy roszczenia klienta wobec banku i ewentualne roszczenia banku wobec klienta traktować łącznie czy rozdzielnie. Dotąd Sąd Najwyższy opowiadał się za drugim rozwiązaniem. - Nie spodziewałbym się tutaj niespodzianek. TSUE jak i Sąd Najwyższy kilkukrotnie potwierdzały, że klauzul niedozwolonych dotyczących waloryzacji do waluty obcej nie można zastępować innymi - mówi Tomasz Konieczny, radca prawny z Kancelarii Konieczny Polak Radcowie Prawni. - Kluczowe rozstrzygnięcia będą dotyczyły tego czy umowy kredytów waloryzowanych do waluty obcej mają być nieważne czy jedynie „odfrankowione”, terminów możliwości dochodzenia roszczeń przez konsumentów i banki, a także ewentualnego wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z kapitału.

Co podrożało, a co staniało przez ostatni rok? Zobacz porówn...

To ostatnie to „straszak”, na który banki powszechnie powołują się wobec klientów. W praktyce nie zdarza się jednak, żeby poszły o krok dalej i złożyły pozew z żądaniem takiego wynagrodzenia przeciwko klientom nieważnych umów, za wyjątkiem może kilku „spraw próbnych”, które sądy weryfikują negatywnie dla banków.

Jakie będzie stanowisko Sądu Najwyższego w tej sprawie?

- Wynagrodzeniem za korzystanie z kapitału są odsetki - twierdzi Tomasz Konieczny. - Innego polskie prawo nie przewiduje. Nie sądzę, aby Sąd Najwyższy dopuścił taką możliwość. W tym przypadku brak odsetek jest sankcją wobec banków, które stosowały klauzule niedozwolone w umowach. Przyznanie im prawa do żądania wynagrodzenia za korzystanie z kapitału de facto by ją zniosło. A orzeczenia TSUE mówią jednoznacznie, że sankcja ma mieć charakter odstraszający wobec nieuczciwych przedsiębiorców.

Dla części posiadaczy kredytów frankowych najważniejsza będzie odpowiedź pytanie: czy w razie niemożliwości ustalenia wiążącego strony kursu waluty obcej w umowie kredytu waloryzowanego (czyli zarówno denominowanych, jak i indeksowanych) do takiej waluty umowa może wiązać strony w pozostałym zakresie?

Czytaj także

- O ile w przypadku kredytów denominowanych nie sposób wyobrazić sobie kontynuacji umowy po usunięciu zapisów dotyczących walut, o tyle w przypadku kredytów indeksowanych jest to możliwe. Wtedy umowa pozostaje w mocy, a kapitał kredytu pozostaje wyrażony w złotych (w kwocie, w jakiej kredyt został wypłacony) , a klient spłaca raty w złotówkach w oparciu o wskaźnik LIBOR, czyli i tak ze znacznie niższym oprocentowaniem niż w przypadku kredytów w złotych. To także korzystne wyjście. Tyle, że gdyby Sąd Najwyższy zdecydował się na jego zastosowanie, frankowicze, w zależności od tego jaki typ umowy podpisali, byliby traktowani różnie. Tendencja jest taka, by problem rozwiązać kompleksowo, więc w mojej opinii to opcja mniej prawdopodobna - podkreśla radca prawny.

Terminy, w których jest możliwe dochodzenie roszczeń przez klienta od banku i banku wobec klienta to kolejna kluczowa kwestia. Jeśli pełny skład Izby Cywilnej Sądu Najwyższego podtrzyma stanowisko z piątku, gdy w składzie siedmiu sędziów odpowiadał na pytania Rzecznika Finansowego, bank będzie mógł żądać od klienta przy nieważności umowy kredytu zwrotu wypłaconego kapitału, ale w zasadzie tylko jego - przy negatywnej odpowiedzi na pytanie o możliwość domagania się wynagrodzenia za korzystanie z kapitału. Przypomina w ujęciu praktycznym kredyt nieoprocentowany.

10 branż w Wielkopolsce, w których zarabia się najlepiej. Tu...

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

H
Hippoteka

Ostatecznie za tę frankową hucpę zapłacą osoby niezainteresowane. To znaczy: już płacimy. W górę strzeliły wszystkie opłaty bankowe...

Dodaj ogłoszenie