Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dekarz - umierający zawód? Uczniowie z Poznania wezmą udział w zawodach branżowych podczas BUDMY 2022

Sylwia Rycharska
Sylwia Rycharska
Celem Międzyszkolnych Zawodów Branżowych „Młodzieżowy Mistrz Dekarstwa” realizowanych przez Polskie Stowarzyszenie Dekarzy jest przede wszystkim pokazanie przyszłych młodych dekarzy, którzy aktualnie uczą się w szkołach branżowych objętych projektem „Zawód Przyszłości Dekarz”. Został on wprowadzony 3 lata temu, więc, jak mówi Artur Bednarski, kierownik tego przedsięwzięcia w PSD, targi BUDMA są idealnym momentem, żeby pokazać uczniów i ich umiejętności nabyte podczas tego czasu.
Celem Międzyszkolnych Zawodów Branżowych „Młodzieżowy Mistrz Dekarstwa” realizowanych przez Polskie Stowarzyszenie Dekarzy jest przede wszystkim pokazanie przyszłych młodych dekarzy, którzy aktualnie uczą się w szkołach branżowych objętych projektem „Zawód Przyszłości Dekarz”. Został on wprowadzony 3 lata temu, więc, jak mówi Artur Bednarski, kierownik tego przedsięwzięcia w PSD, targi BUDMA są idealnym momentem, żeby pokazać uczniów i ich umiejętności nabyte podczas tego czasu. Robert Woźniak
Uczniowie z Zespołu Szkół Budowlanych im. Rogera Sławskiego wezmą udział w pierwszej edycji Międzyszkolnych Zawodów Branżowych „Młodzieżowy Mistrz Dekarstwa” realizowanych przez Polskie Stowarzyszenie Dekarzy (PSD). - Zapotrzebowanie na zawód dekarski jest ogromne na rynku. A my kształcimy w tym zawodzie bardzo dobrze - mówi Arkadiusz Dratwa, dyrektor Budowlanki na Grunwaldzkiej. Rywalizacja będzie mieć miejsce podczas targów BUDMA na MTP w Poznaniu w środę, 2 lutego 2022 r.

Celem tych zawodów jest przede wszystkim pokazanie przyszłych młodych dekarzy, którzy aktualnie uczą się w szkołach branżowych objętych projektem „Zawód Przyszłości Dekarz”. Został on wprowadzony 3 lata temu, więc - jak mówi Artur Bednarski - kierownik tego przedsięwzięcia w PSD, targi BUDMA są idealnym momentem, żeby pokazać uczniów i ich umiejętności nabyte podczas tego czasu.

- Szkolnictwo branżowe dość mocno cierpiało przez ostatnich kilka lat, stąd też zdecydowanie mniejsze zainteresowanie wśród młodych ludzi kształceniem w kierunkach branżowych. Był nawet czas, kiedy likwidowano tego rodzaju szkoły i ich liczba dramatycznie spadła

– zaznacza Bednarski.

- Na szczęście teraz szkolnictwo zawodowe przeżywa pewnego rodzaju renesans, dlatego właśnie prowadzimy nasze działania i chcemy zainteresować młodym tym pięknym zawodem dekarskim

– dodaje.

Zobacz też: Ryby mają głos

od 16 lat

W rywalizacji, która odbędzie się w środę 2 lutego podczas BUDMY, czyli Międzynarodowych Targów Budownictwa i Architektury, weźmie udział 10 uczniów z całej Polski: Zespołu Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących w Biłgoraju, Zespołu Szkół Zawodowych Nr 5 w Białymstoku, Zespołu Szkół Budowlanych w Bydgoszczy oraz Budowlanki na Grunwaldzkiej w Poznaniu.

Uczestnicy będą mieć 6 godzin na wykonanie fragmentu pokrycia dachu - tak zwanego metalowego - z paneli dachowych łącznie z wiatrownicą, listwą okapową, rynną i drobnymi obróbkami blacharskimi.

A oceniać ich będą: Stefan Wiluś, wiceprezes Zarządu Głównego PSD, Zbigniew Buczek, wiceprezes Zarządu Oddziału Mazowieckiego PSD, Jakub Maćkowiak, wiceprezes Zarządu Oddziału Wielkopolskiego PSD.

Sprawdź też:

Dlaczego praca dekarza jest tak ważna?

Dach jest jednym z najważniejszych elementów każdego domu, od którego zależy komfort życia. Jak tłumaczy Artur Bednarski, przyspieszenie rynku budowlanego w ostatnich latach powoduje, że realizuje się jeszcze więcej inwestycji. Aby zapobiec sytuacji w przyszłości, że zabraknie specjalistów od dachów, trzeba zadbać o to, żeby film młodzi ludzie nie traktowali tego zawodu jako archaiczny.

Stowarzyszenie Dekarzy Polskich, które dostrzega skutki braku pracowników z kwalifikacjami w zawodzie, zainicjowali kampanię edukacyjną pn. „Zawód Przyszłości Dekarz”. Efekty odczuwalne są zarówno przez branżę dekarską, jak i przez konsumentów, którzy na wykonanie dachu czekają niejednokrotnie wiele miesięcy.

W akcję włączyli się również producenci materiałów dachowych, media branżowe i ogólnopolskie oraz inne instytucje. Kampania ma na celu promowanie zawodu dekarskiego i dlatego stowarzyszenie oferuje uczniom wiele możliwości. Zaczęli z nich korzystać uczniowie z Budowlanki na Grunwaldzkiej, przystępując do projektu.

Od 1 września 2021 r. można kształcić się też kierunku technik dekarstwa, stając się jednym z pierwszych przedstawicieli tej profesji.

Sprawdź też:

Dekarz a technik dekarstwa

Podstawowa różnica między dekarzem a technikiem dekarstwa leży w możliwościach poszerzania dalszych kwalifikacji. A dla wielu uczniów możliwość zdobycia wykształcenia średniego i otwartej drogi na studia wyższe jest bardzo istotne.

Dekarz to zawód wyuczony w szkole branżowej I stopnia. Zostaje nim też osoba posiadająca umiejętności nabyte dzięki pracy przy budowie dachów, które to zostały potwierdzone zdanym egzaminem czeladniczym lub dalej mistrzowskim.

Technik dekarstwa to absolwent szkoły średniej. Podczas edukacji, tak osoba zdobyła wiedzę, która pozwala nie tylko na właściwe wykonanie konstrukcji i pokryć dachowych, ale i wykonywanie kosztorysów, zarządzanie brygadą pracowników, logistyką materiałów i narzędzi na budowie.

Jesteście ciekawi, w których branżach w Wielkopolsce zarabia się najlepiej? Najnowsze dane podaje "Rocznik Statystyczny Województwa Wielkopolskiego 2020". W  galerii prezentujemy 10 branż w naszym regionie, gdzie jest najwyższe przeciętne wynagrodzenie brutto. Sprawdź zestawienie płac w Wielkopolsce ---->

10 branż w Wielkopolsce, w których zarabia się najlepiej. Tu...

Czytaj też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski