Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dekomunizacja w Poznaniu: Mieszkańcy Wildy bronią ulicy Chwiałkowskiego

Błażej Dąbkowski
Wielu mieszkańców Wildy nadal nie chce pogodzić się z faktem zmiany nazwy ul. Chwiałkowskiego
Wielu mieszkańców Wildy nadal nie chce pogodzić się z faktem zmiany nazwy ul. Chwiałkowskiego Łukasz Gdak
Do wojewody wielkopolskiego Zbigniewa Hoffmanna trafiła petycja mieszkańców, którzy sprzeciwiają się zmianie nazwy ul. Chwiałkowskiego. W poprzedni weekend zebrali blisko 500 podpisów w tej sprawie.

Wielu mieszkańców Wildy nadal nie chce pogodzić się z faktem zmiany nazwy ul. Chwiałkowskiego, wynikającej z ustawy dekomunizacyjnej. W poprzedni weekend postanowili oni zebrać podpisy, które pojawiły się pod petycją skierowaną do Zbigniewa Hoffmanna, wojewody wielkopolskiego.

"Nazwa ulicy Chwiałkowskiego jest używana od wielu lat i nie budzi żadnych zastrzeżeń wśród mieszkańców. [...] Chwiałkowski dla większości był demokratycznie wybranym radnym Poznania. Dla wielu historyków Chwiałkowski nie budzi takich reakcji jak inne osoby, które były patronami zdekomunizowanych ulic" - czytamy w piśmie skierowanym w środę do wojewody.

Pomysłodawcą stworzenia petycji jest Jakub Ryfa, mieszkaniec ul. Chwiałkowskiego. – Tylko w trakcie weekendu udało się nam zebrać 410 podpisów, a już po złożeniu ich w urzędzie otrzymałem kolejnych 60 – tłumaczy. Jego zdaniem zmiana nazwy ulicy nie ma sensu, bowiem wildzianie są zbyt mocno przywiązanie do obowiązującej nazwy.

– Mieszkańcy zawsze będą mówić o Chwiałkowskiego i Chwiałce, choćby ze względu na kompleks sportowy, który znajduje się na naszej ulicy. Poza tym to zbędne utrudnienie. Przedsiębiorcy będą przecież musieli zapłacić m.in. za zmiany w KRS, a reszta zostanie zobligowana do zawiadomienia przeróżnych instytucji i banków o zmianie miejsca zamieszkania – przekonuje J. Ryfa.

Tomasz Stube, rzecznik wojewody potwierdza, że petycja wpłynęła w tym tygodniu do urzędu. – W ostatnich dniach otrzymaliśmy też pismo Rady Osiedla Wilda – informuje. Dodaje, że złożona w nim propozycja zamiany dotychczasowej ulicy „Marcina Chwiałkowskiego” na "Chwiałka" jest próbą odwołania się do nazwiska tego samego działacza komunistycznego. – Akceptacja tego typu propozycji wypaczałaby sens ustawy dekomunizacyjnej – nie pozostawia złudzeń T. Stube.

Urząd przypomina też, że ustawa nie wymaga od mieszkańców zmian dokumentów, nawet jeśli nazwy ulic ulegną zmianie. – Dodatkowo pisma oraz postępowania sądowe i administracyjne w sprawach dotyczących ujawnienia w księgach wieczystych zmiany nazwy ulicy oraz uwzględnienia w rejestrach i dokumentach urzędowych zmian są wolne od opłat – mówi T. Stube.

Poznań oferuje mnóstwo atrakcji. Co koniecznie trzeba zobaczyć w stolicy Wielkopolski? Oto 20 propozycji najwyżej ocenianych przez TripAdvisor - największy serwis turystyczny na świecie.Przejdź do kolejnego zdjęcia ------>Atrakcje na ulicach Poznania:

Co trzeba zobaczyć w Poznaniu? 20 najlepszych atrakcji! [ZDJĘCIA]

Stoją nieużywane i straszą kierowców. Czy bramki na A2 zostaną wreszcie zdemontowane?

Źródło: TVN Turbo

Poznań na przełomie wieków. Czy bardzo się zmienił?

Poznań 20 lat temu. Czy bardzo się zmienił? Oceńcie sami! [ZDJĘCIA]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski