Derby Poznania w I lidze koszykarek. Enea AZS Politechnika szykuje się na kolejny mecz, a Enea Basket walczy o przerwanie czarnej serii

Weronika Piechowiak z Enei AZS Politechniki cieszyła się w niedzielę z koleżankami ze zwycięstwa w meczu ekstraklasy, a w środę może być jedną z kluczowych postaci derbowego spotkania z MUKS Poznań Robert Wozniak
Nie ma ciszy pod ligowym koszem. W środę, 18 stycznia o godz. 15 w hali PP czekają nas pierwszoligowe derby stolicy Wielkopolski, a w Bytomiu złą passę w I lidze koszykarzy spróbuje przerwać Enea Basket Poznań.

Na Piotrowie faworytem w starciu z rezerwami Enei AZS Poznań będą zawodniczki wicelidera grupy B, czyli MUKS Poznań, które mają na koncie tylko jedną porażkę. Obie drużyny, w nieco zmienionych składach, w weekend rywalizowały z powodzeniem, w dwóch różnych miejscach o awans do Młodzieżowego Finału Pucharu Polski.

Awans jest równoznaczny z uzyskaniem prawa gry w turnieju finałowym MP do lat 19, który odbędzie się w dniach 8-12 lutego. Organizatorem turnieju będzie Pomorski Związek Koszykówki.

Rywalizacji rezerw akademiczek będą się z pewnością przyglądać starsze ich koleżanki, opromienione niedzielnym zwycięstwem nad Ślęzą we Wrocławiu (82:65).

– Plan na ten mecz do przerwy nie działał źle, poza tym, że daliśmy za łatwo rzucić przeciwnikowi trójki z czystych pozycji. W szatni powiedziałem swojemu zespołowi, że dalej gramy to samo, nie zostawiamy tego, tylko czekamy, aż przestaną trafiać. Musieliśmy wyżej wyjść do rywalek. Zagraliśmy bardziej agresywnie w obronie, wymusiliśmy aż 20 strat, a sami mieliśmy tylko 7 – tłumaczył po meczu trener Enei AZS Politechniki, Wojciech Szawarski.

O wytrzymaniu presji mówiła też jedna z cichych bohaterek tego arcyważnego spotkania, czyli Aleksandra Żukowska.

– Kluczem było to, że wiedziałyśmy, że Ślęza będzie walczyć przez 40 minut. Wiedziałyśmy, że nie możemy się poddać i starałyśmy się trzymać wynik na styku, bo wiedziałyśmy, że realizując nasze założenia w końcówce uda nam się pociągnąć ten mecz – przyznała19-latka. Ona i jej koleżanki w sobotę o godz. 18 w hali PP, w pojedynku z Polskim Cukrem Lublin, staną przed szansą na czwarte zwycięstwo z rzędu.

Z kolei koszykarze Enei Basket Poznań dziś o godz. 19 będą walczyć w Bytomiu o przerwane serii ośmiu porażek z rzędu. Moment na to jest idealny, bo w starciu beniaminków faworytem będą wyżej sklasyfikowani poznaniacy.

Gdyby jednak ekipie Przemysława Szurka powinęła się noga w meczu z Polonią, to kolejna okazja na zwycięstwo pojawi się już w sobotę o godz. 18 w hali przy Drodze Dębińskiej w spotkaniu z Żakiem Koszalin.