Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Deweloper wyburzył ściany zabytkowego budynku w Poznaniu [ZDJĘCIA]

MCC
Fot. Waldemar Wylegalski
Wyburzają w Poznaniu budynki dawnego Szpitala Grunwaldzkiego przy ulicy Orzeszkowej! - alarmuje nasz czytelnik.

Okazało się, że z XIX-wiecznego zespołu willowego zniknęła część ścian obiektu przy ulicy Orzeszkowej 10. Do 2007 roku mieściła się w nim kaplica szpitala i kostnica. To część należąca do wewnętrznej zabudowy byłego szpitala. W 2007 roku cały teren (budynki przy ul. Orzeszkowej od numeru 6 do 16) został kupiony przez firmę deweloperską i przez kilka lat nic się tu nie działo.

- Nie rozpoczęliśmy jeszcze żadnej budowy, przeprowadzamy tam tylko prace porządkowe - zapewnia Dariusz Wechta, właściciel firmy, która kupiła nieruchomość od Szpitala Wojewódzkiego w Poznaniu.

Obiektów przy Orzeszkowej pilnuje pracownik ochrony z psem. Budynki stoją tak, jak zostawił je szpital. Woknach nadal wiszą zniszczone żaluzje. Nieruchomość z roku na rok niszczeje. Wyburzenie ściany kaplicy to jedyny ruch wykonany przez robotników. Reszty zmian dokonuje przyroda i czas. Teren zarasta chwastami, z budynków sypie się tynk.

Miejska konserwator zabytków zatwierdziła pod względem konserwatorskim projekt dewelopera dotyczący budynków numer 6, 8 12, 16 i 18. O budynku numer 10 nie ma w nich mowy.

- Na razie trwają prace projektowe, czekamy na decyzje administracyjne, które pozwolą na rozpoczęcie prac budowlanych - mówi Piotr Błasiński, projektant z firmy Wechta. - To bardzo specyficzny teren wymagający zezwoleń konserwatorskich. Mam nadzieję, że w najbliższym czasie uda nam się dopełnić wszystkich formalności i będzie mógł powstać projekt dla tego terenu.
W miejscu dawnego szpitala ma powstać kompleks budynków mieszkalnych, biurowych i usługowych. Mieszkańcy sąsiednich domów są zawiedzeni. Pamiętają, że plany były inne.

- Mówiło się, że powstanie tu jakaś szkoła wyższa, potem prywatna lecznica, a na koniec dowiedzieliśmy się, że będą to apartamenty - mówi pani Małgorzata. - Wolelibyśmy, żeby to miejsce służyło poznaniakom, jak przez lata szpital, ale wiadomo, że o wszystkim decydują teraz pieniądze.

Budowa zespołu willowego Kaiser-Wilhelm-Anlage (nazwany na cześć cesarza) rozpoczęła się w 1895 roku. Projektantem większości obiektów kompleksu był Max Schenck. Około 1900 roku została powołana placówka lecznicza Posener Sanatorium, która znajdowała się przy ulicy Orzeszkowej w budynkach 6/16.

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski